Doçent adaylarının gözü kulağı Cumhurbaşkanı ve YÖK'te!

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık iki buçuk ay evvel Yardımcı Doçentliğin kaldırılması konusunda YÖK’e talimat vermiş ve çalışmalarının başlatılmasını istemişti.

Doçent adaylarının gözü kulağı Cumhurbaşkanı ve YÖK'te!

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık iki buçuk ay evvel Yardımcı Doçentliğin kaldırılması konusunda YÖK’e talimat vermiş ve çalışmalarının başlatılmasını istemişti.

25 Ekim 2017 Çarşamba 09:55
Doçent adaylarının gözü kulağı Cumhurbaşkanı ve YÖK'te!
banner283


YÖK hâlâ neyi bekliyor?

Yoksa Cumhurbaşkanımızın talimatını ciddiye almıyor mu?

Bu işkence ve keyfîlik ne zaman sona erecek?

Bilindiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık iki buçuk ay evvel Yardımcı Doçentliğin kaldırılması konusunda YÖK’e talimat vermiş ve YÖK de konuyla ilgili bir komisyon kurarak çalışmalara başlamıştı.

Ancak görünen o ki, bu komisyon işi ağırdan almakta ve on binlerce yardımcı doçenti mağdur etmeye devam etmektedir.

Haber merkezimizi arayan binlerce yardımcı doçent, bu durumun Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmesini ve konunun bir an önce netliğe kavuşmasını istediklerini belirttiler. 

“Ben kaynanamdan çok çektim, gelinim de benden çekecek!” mantığı ile hareket ederek yardımcı doçentlerden intikam alma yanlışına düşen, “kalite düşmesin” kılıfının arkasına saklanarak sürekli şartları ağırlaştıran, meseleye ideolojik ve önyargılı bakan ve kendi grubundan olmayan doçent adaylarına olumsuz raporlar yazarak mağdur eden bazı profesörlere artık Cumhurbaşkanımızın dur demesinin vakti gelmiş, hatta geçmektedir.

Dolayısıyla biz dini haberler olarak yardımcı doçentlerin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda onların sesi olmaya, kamuoyunu doğru bilgilendirmeye ve bu önemli meseleyi takip etmeye devam edeceğiz.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İhsan Hoca 2018-01-05 09:54:56

Doçentlik ve Profesörlük kriterleri şunlar olmalıdır: 1-) Yabancı Dil baraj değil puan getiren bir alan olarak değerlendirilmelidir. 2-) Üniversitelerde On yıl Öğretim Elemanı olarak çalışmış ve Doktorasını bitirmiş olan her öğretim elemanı doğrudan Doçent olarak atanmalıdır. 3-) Üniversitelerde Yirmi yıl Öğretim Elemanı olarak çalışmış ve Doktorasını bitirmiş olan her öğretim elemanı doğrudan Profesör olarak atanmalıdır. 4-) Bu şartları yerine getirmek için gerekli olan süreyi beklemek istemeyen ve Doktorasını bitirmiş olan her Öğretim Elemanının, isterse, YÖK’ÜN uygulamadaki kriterlerine göre Doçent veya Profesör olması sağlanmalıdır.

Avatar
İhsan Hoca 2018-01-14 13:05:16

Sayın Cumhurbaşkanım; 1-) Yabancı dili baraj olmaktan çıkardınız; sağ olun, var olun. 2-) Yayın kriterleri arasında da bir baraj, bir ayırım olmamalıdır. 3-) Doktora öncesi yayın, doktora sonrası yayın, şu alanda yayın, bu alanda yayın gibi barajlar ve ayrımlar olmamalıdır. 4-) Bir Öğretim Elemanı akademik hayatı boyunca ister makale yazsın, ister kitap yazsın, ister bildiri yazsın; bunların hiçbirisi baraj olmamalıdır. 5-) Bir Öğretim Elemanının akademik hayatı boyunca alın teri dökerek ortaya koyduğu bütün bilimsel yayınları toplamının 100 puan getirip getirmediğine bakılmalıdır. 6-) Yayınlarının toplamından 100 puanı sağlayan Öğretim Elemanı Üniversitelerarası Kurul’a (ÜAK’a) başvurup, ‘Doçentlik Yeterlik Belgesi’ni alıp, Doçent olmak için ilgili Üniversiteye başvurmalıdır. SONUÇ: Sayın Cumhurbaşkanım; bazı yayın alanlarından puan almayı zorunlu kılan ve bu alanlara kutsallık atfeden barajları ortadan kaldırmanızı beklediğimizi saygıyla arz ederiz.

Avatar
Bilgi 2017-10-25 11:19:19

Yapmayın yardımcı doçentlik en verimli süreç kalkarsa biter...