Dünyaca ünlü 1000 alime ilk vatandaşlık hakkı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Suriyeli sığınmacılara verdiğiTürk vatandaşlığına geçiş” müjdesinin ardından gözler atılacak adıma odaklandı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa sunduğu rapor doğrultusunda Türkiye'ye ülkelerinden kaçan 1000 civarındaki dünyaca ünlü alime vatandaşlık verilecek. Erdoğan ve Yıldırım’ın da gerekenin yapılması talimatını verdiği bildirildi. Türkiye'de ki alimlerden 300’ünün akademik çalışmaları bulunduğu bildirildi. 

Eksiklik kapatılacak

Halen, bazıları Suriyelilerin eğitiminde görev alan ve sığınmacılar üzerinde manevi etkisi yüksek olan din alimlerin arasında tarihten tefsire çeşitli alanlarda çalışmış isimler bulunuyor. Suriyeli alimlerin yanı sıra diğer İslam ülkelerinden de alimler bulunuyor.  Akademik alandaki hoca eksikliğinin bu yolla da kısmen kapatılabileceği bildirildi. Bu alimlerin arasında  dünyaca tanınan, Suriyeliler üzerinde büyük etkisi bulunan Usame Rıfai'nin de  bulunduğu belirtildi. 

Aralıksız hizmet sürüyor 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Suriyeli sığınmacıların ağırlandığı çadır kentler ve şehirlerde yaşayan Suriyelilere yönelik din hizmetlerini de aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda “koordinatör müftülük” oluşturuldu. Gaziantep’te, Arapça bilen personelle birlikte Suriye’den gelen hocalar vasıtasıyla kamplara yönelik çalışma yapılıyor. Kamplar dışında hem Türkiye Diyanet Vakfı hem de Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli bir şekilde Suriyeli çocuklara hem Arapça hem Türkçe dersler veriliyor. 

Sığınmacılarda büyük mutluluk 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın Suriyelilere vatandaşlık verilmesine ilişkin açıklaması, Batman'da yaşayan Suriyelileri mutlu etti. Yaklaşık 3 yıl önce eşi ve 2 çocuğu ile Batman'a sığınan doktor Imad Ahmet (36), geldikleri günden beri kendilerine misafirperverlik gösterildiğini belirterek hayatının geri kalanına Türkiye’de devam etmek istediğini söyledi. 

Çok memnun oluruz

Eşi Arapça öğretmeni olan Vefa İsmail (32) ise Halep Üniversitesi mezunu olduğunu dile getirerek, "Müslüman bir ülke kapılarını Suriyeli Müslümanlara açtı. Vatandaşlık verilirse çok memnun oluruz" dedi.  


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
müco 5 ay önce

bunların hepsi alim olsa ne yazar korkak tavuk gibi vatanlarından kaçtılar.yazık istemiyoruz böyle çakma vatandaş.

Avatar
Vatan daş 5 ay önce

Eger gercek alim ler den iseler niçin savaşıp mücadele etmediler vatan lerini koyup kaçtılar bun lara hiçbir zaman güven olunmaz her an için sırtın dan adami vururlar çünkü vatanlarını savunmayan dan korkacak

Avatar
Özcan 5 ay önce

Ben şahsen vatandaşlığın dogru olamadığını düşünüyordum fekat eğer gercekten inanç eğitim ve kültür bakımında düşünerek akademisyenler vatandaşlığa alınırsa bu çok önem arz etmektedir.
Zira malumunuzdur ki ülkemizde dünyada ve özellikle islâm çoğrafyasında olup bitenlerin çoğu hatta tamamı inanç ve eğitimsizlikten dolayı inançsız ve eğitimsiz gençler ve çiller tarafından yapılmaktadır.
Bu nedenle eğitimcilere ihtiyacımız her zaman kiden daha çok vardır