Eski MHP'li yöneticiden Zaman'ın Manşetine Yalanlama

Türkmen Milli Meclisi Onursal Başkanı Mehmet Şandır'dan Zaman Gazetesinin manşetinde yer alan 'Türkmenleri yalnız bıraktınız' haberine yalanlama geldi. Şandır haberi yapanın kendi anlayışı doğrultusunda manşet attığını söyledi.

Eski MHP'li yöneticiden Zaman'ın Manşetine Yalanlama

Türkmen Milli Meclisi Onursal Başkanı Mehmet Şandır'dan Zaman Gazetesinin manşetinde yer alan 'Türkmenleri yalnız bıraktınız' haberine yalanlama geldi. Şandır haberi yapanın kendi anlayışı doğrultusunda manşet attığını söyledi.

25 Kasım 2015 Çarşamba 05:54
Eski MHP'li yöneticiden Zaman'ın Manşetine Yalanlama


Kanal A da yayınlanan Kanal A Yayın Koordinatörü Fahrettin Damga ve Celal Kazdağlı'nın birlikte gündemi değerlendirdiği Son Durum programına katılan Türkmen Meclisi Onursal Başkanı ve eski MHP yöneticisi Mehmet Şandır'dan Zaman Gazetesi manşetinde yer alan 'Türkmenleri Yalnız Bıraktınız' haberine yalanlama geldi. Şandır "Haberi yapan arkadaşımız kendi anlayışı doğrultusunda manşeti kendisi çekmiş. Orada söylenen çok başka, mülakatın tamamı okunursa çok farklı şeylerinde söylendiği görülecektir" dedi.

Mehmet Şandır şunları söyledi:

Her gün yeni bir hadise gelişiyor. Muhtemeli öngörmek devlet adamının görevi. Ve o muhtemeli gören gereken tedbiri yerinde ve zamanında almak bir zorunluluk. Bugün bir uçak düşürülmüştür. Özellikle bu konu Türkiye Cumhuriyeti Devletine teşekkür ediyoruz çünkü bu uçaklar Bayırbucak bölgesinde mazum türkmen halkını katlediyordu. Ancak meseleye şöyle yaklaşmak lazım: Daha önceden Türkiye tarafından ilan edilmiş angajman şartlarına ilaveten kim olursa olsun. Bu Rusya'da olabilir Suriye'de olabilir veya başka bir ülke de olabilir. 

TÜRKİYE'NİN SABRI TEST EDİLMEMELİ

Sınırlarımızın hava sahamızın ihlal edilmesi halinde nelerin yapılacağı daha önce ilan edilmiştir. Ve bunun örnekleri de ortaya konmuştur. Türkiye'nin sabrı asla test edilmemeli. Hiçbir ülke buna teşebbüs etmemeli. Sınırlarımızı korumak bizim evrensel bir hakkımızdır. Birleşmiş Milletler gereği bir hakkımızdır. Bugün yaşanan hadise Türkiye'nin bu konudaki haklılığını ortaya koymuştur. Şunu da söylemek lazım: Rusya'nın Süriye'de işi ne? Yani hangi sebeple orada bulunuyor. Bulunduğu ve izaha ettiği sebebin gereğince mi davranıyor. Bunu da bugünden önce sorgulamak lazımdı. Ama görüyoruzki Türkiye'nin de milli güvenliği açısında da çok önemli olan Bayırbucak dediğimiz bütünüyle Türkmenlerin yaşadığı bu bölge on günden bu yana yoğun topçu ateşi altında. Hem uçaklardan hem gemilerden atılan topçu ateşi altında. Bir etnik temizlik yapılıyor. Köyler boşaltıldı. Köyler yakıldı yıkıldı. Bir daha oraya dönüp yaşamak imkanı kalmadı. 

Bende Bayırbucaklıyım ailem orada yaşıyor. Türkmenler olarak acımız çok, ölenimiz çok, yaralımız çok, insanlarımızın bir kısmı rejim güçlerinin ateşi altında can güvenliğini sağlamak için Türkiye'ye sığınmıştı. Kalanlarda bu saldırılardan sonra köyünü yurdunu terk etti. Burası ezelebet bir Türk yurdudur. Osmanlı'dan önce buraya yerleşmiş Türkler var. Bunu önlemek sorumluluğu Türkiye'ye ait. Türkmenler Türkiye'nin faturasını ödüyorlar. Osmanlı atalarının faturasını ödüyorlar.  Türk olmanın faturasını ödüyorlar. 

ABD VE RUSYA KİME YER AÇMAKTA?

Topraklarımız tarumar edildi. Köylerimiz yıkıldı. İnsanlarımız yerini yurdunu terk etti sığınmacı durumuna düştü. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakınımızla bu konuyu görüştük. Tedbir alalım bu iş Türkiye'ye kadar gelecek dedik. Suriye'nin bu dört yılı dolduran savaşının dışında küresel güçler acaba bizim bilemediğimiz ilan edilmemiş bir mütebakat mı oluştu acaba. Bir yandan ABD'nin uçaklarıyla PYD ve PKK'ya yer açılırken bir yandan da Rusya'nın desteğiyle Nusayrilere yer açılmakta. Her iki savaşta Türkmen coğrafyasında yaşanmakta. Halep'in kuzeyinde 1,5 mnilyona yakın Türkmen yaşamaktadır. 

BAYIRBUCAK BİR TÜRKMEN YURDUDUR

Bayırbucak bir türkmen yurdudur. Şimdi bu iki yer Türkiye'nin geleceği acısından ve milli birliği acısından çok önemli çok stratejik yerler. Endişe ediyorum. Nasıl Sykes Pigot anlaşması rtadoğu'da Osmanlı coğrafyasını paylaştıysa acaba ABD ve Rusya kapalı kapılar arkasında ABD kürtlere yer açarak Rusya Nuseyrilere yer açarak buradaki Türkmen varlığını ortadan kaldırarak Türkiye'nin kuzeyinde akdeniz'e ulaşan bir koridor mu açmaya çalışıyor. Bunu devlet öngörerek gereken tedbiri alması lazım. IŞİD ile mücadele için Suriye'ye müdahale ederek küresel bir oyun oynanıyor burada. bu oyunun ayak altında Türkmenler kalıyor. Türkmenlerin hakkını hukunu savunmak bizim bir sorumluluğumuz. 

MİT TIRLARININ DURDURULMASI

Bildiğimiz o mit tırlarının durdurulmasıdır. Bilmediğimiz ne operasyonlar vardı. Türkiye'nin Suriye'nin meselelerine müdahil olması, bir tampon bölge olmasını Davutoğlu'yla çok arzu ettik. Sığınmacı akınını durdurabilmek için Suriye'de bir tampon bölge oluşturulması gayretlerini ben çok yakinen biliyorum. Burada çok samimi gayretleri oldu. Ama Türkiye'nin gücü yetmedi. Bu türlü bir çok engellemeler olabilir. Türkiye büyük devlet. Türkiye yapılması gereken neyse onu yapmakla sorumlu devlet. MİT tırlarını durdurdular başka şekilde o destek verilmeliydi. Hem IŞİD'in hem PYD'nin hem Nuseyrilerin savaştığı alan Türkmen topraklarıdır. O savaşın en büyük madurları da Türkmenlerdir. Halbuki o türkmenler Türkiye'nin çıkarlarını savunan yegane unsurdur. Türkiye Türkmenlerin arkasında durmalı.

MİT TIRLARI OLAYINA MUHALEFET DESTEK VERDİ Mİ?

Fethullah Gülen ile ilgili Devlet Bahçeli 2011 seçimleri öncesi bir şeyler söyledi. Siyaset yapacaksanız geliniz veya sizin adınıza siyaset yapanlar yanlış işler yapıyor denildi. Recep Tayyip Erdoğan bizi ihanetle suçladı. Yetkisini hukuktan almayan hiçbir varlığın yaşamamasına müsade edilmemesi gerektiğini ısrarla söylüyoruz. Bizim ne MİT Tırları meselesinde ne de Dışişleri bakanlığı'ndaki toplantı meselesinde. Bu işin en büyük mağduru MHP hatırlayınız. 2011 yılında yapılanları hatırlayınız. Bunlarda bu iktidarın yanlışlıkları. 

Devletin içinde ayrı devlet olmaz. yetkisini milletten almayan yetkisini hukuktan almayan hiçbir irade hiçbir güç devletin içerisinde meşru olmaz. Bunlar gayrimeşru bunlara hiç itiraz etmiyorum ama Devlet ve hükümet olmanın mecburiyeti bunlara tedbir almaktı. Bu şekilde develete operasyon yapan güce ulaşması da devletin sorumluluğudur. Bu noktada da MHP'nin kusuru olmamıştır. Biz Türkiye CUmhuriyeti'nin gücünü savunan bir siyasi partidir.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.