Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, 1128 akademisyene sahip çıktı

Paralel örgüte yakınlığıyla bilinen ve Fethullah Gülen'in Onursal Başkanı olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, PKK'yı aklayan bildiriye imza atan 1128 akademisyene sahip çıktı.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, 1128 akademisyene sahip çıktı

Paralel örgüte yakınlığıyla bilinen ve Fethullah Gülen'in Onursal Başkanı olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, PKK'yı aklayan bildiriye imza atan 1128 akademisyene sahip çıktı.

17 Ocak 2016 Pazar 22:03
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, 1128 akademisyene sahip çıktı
banner283

Fethullah Gülen'in Onursal Başkanı olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV), PKK terör örgütünü aklayan ve bölgedeki vatandaşların güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerini katil ilan eden bildiriye imza atan 1128 akademisyene sahip çıktı.

GYV'den yapılan açıklamada, "Demokrasilerde sorunlar müzakere ve mutabakat gözetilerek ortak akıl diyebileceğimiz toplumsal uzlaşma ile çözülür. Zamanında ortak akıl aranmadığı için bugünlere gelinmiştir. Sessiz kalarak, akademisyenlerin linç edilmesine ortak olmayacağımızı kamuoyuna saygı ile ilan ederiz." denildi.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın PKK'yı destekleyen bildiriye imza atan 1128 akademisyene sahip çıktığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Demokrasi, şiddeti teşvik etmeyen her türlü fikrin özgürce ifade edilebildiği rejimdir. Düşüncenin özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Düşünce ve ifade hürriyeti insanlığın gelişmesine katkı sağlayan en temel unsur olmuştur.

İktidarın, devlet ve medya gücüyle, sadece fikirlerini ifade ettikleri için bilim insanlarını şeytanlaştırması, gözlerini korkutması, hedef göstermesi ve teröre destek verdikleri iddiasıyla linç etmeye çalışması asla kabul edilemez.

En aykırı, ters ve sarsıcı fikrin bile şiddeti doğrudan övmedikçe, kamuoyunda dillendirilmesi en tabi insan haklarından birisidir. Fikir ve ifade hürriyeti kutsaldır ve hiç bir gücün onu yok etme hakkı yoktur. Fikirlerinden dolayı insanları susturmaya çalışmak, onları ikiyüzlülüğe zorlamaktır.

Bilim insanları, toplumlarının dinamosudur. Onların dile getirdikleri fikirler, bazen toplumlarının değerlerine ters bile olsa, hür bir kamuoyu ortamında, birbiri ile çarpışınca, ortaya hakikat çıkar. Buna sabrı ve tahammülü olan milletler, insanlığa orijinal ve değerli katkılarda bulunabilirken; düşünürlerini susturanlar, kâğıt üzerinde bağımsız görünseler de, daima başka milletlerin takipçisi, taklitçisi ve uydusu olarak kalırlar. Üniversite camiasının kutuplaştırıldığı, özgürce yazdırılmadığı, konuşturulmadığı ve ifadelerinden ötürü linç edildiği bir ülkede sorunlar katlanarak artar.

Üniversiteler, toplumların bin bir fedakârlıkla kurdukları, kendilerini ve nesillerini geleceğe hazır edecekleri mekânlardır. Burada asıl olan, özgür ve bağımsız düşüncedir; şu ya da bu güce ve hatta topluma da itaat değildir. Bilim insanları, üniversitelerindeki yöneticilere bile fikirlerinden dolayı hesap vermezler. Devletler ve muktedirler, çoğu zaman hür ve bağımsız düşünen insanlardan rahatsız olurlar. Ancak demokrasiler, rahatsız olunmasına rağmen, özgür düşünce ve ifade hürriyetini güvence altına almışlardır.

Kürt sorunu, bu ülkenin şiddetle kanayan yarasıdır. Ancak, bu sorunun, ülke bütünlüğünü tehdit eden, terör esaslı hamle ve hareketlerle çözülemeyeceği aşikârdır. Şiddet ve teröre başvuran bir örgütle devletin bazı birimlerinin kapalı kapılar ardındaki müzakerelerine indirgenen bir süreçle de bu sorunda kapsamlı bir çözüme ulaşılamaz. Ülkenin elitlerine düşen, bu sorunu, hiç bir fikri şeytanlaştırmadan, kamuoyunda özgürce müzakere etmek ve ettirmek ve parlamento yolu ile Kürtlerin kendilerini eşit hissedecekleri bir çözümü, ülkeyi ve toplumları bölmeden, aramaktır.

Demokrasilerde sorunlar müzakere ve mutabakat gözetilerek ortak akıl diyebileceğimiz toplumsal uzlaşma ile çözülür. Zamanında ortak akıl aranmadığı için bugünlere gelinmiştir.

Sessiz kalarak, akademisyenlerin linç edilmesine ortak olmayacağımızı kamuoyuna saygı ile ilan ederiz…

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı


Son Güncelleme: 17.01.2016 22:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hak 2016-01-17 22:38:10

Hokemetimiz bunlarla guya baris gorusneleri yaparjen bunlarin oralara silah depolarken bunlari gorup tedbir almayanlarin bu iste sorumlulugu yokmu.hak olalim hak konusalim.bugun sorumlu olmasi gerkenler naalesef sutten cikmis ak kasik degil bu biline.

Avatar
Sevim 2016-01-17 23:02:02

İt iti isirmaz demiş atalarimiz

Avatar
DOĞAN 2016-01-18 10:19:31

devlet pkk i̇le nasil mücadele edi̇yorsa paralel örgütlede mücadele etmeli̇

Avatar
Halil 2016-01-18 11:04:50

Hükümet bunları azcik bile olsun insan zannetti bilemediki PKK ve sempatizanları domuz