HDP'nin can simidi CHP'li Tanrıkulu hakkında suç duyurusu

İçişleri Bakanlığı, Halkların Demokratik  Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Grup Başkanvekili İdris  Baluken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu  ve Külter'in avukatı Mesut Gerez hakkında suç duyurusunda bulundu

HDP'nin can simidi CHP'li Tanrıkulu hakkında suç duyurusu

İçişleri Bakanlığı, Halkların Demokratik  Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Grup Başkanvekili İdris  Baluken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu  ve Külter'in avukatı Mesut Gerez hakkında suç duyurusunda bulundu

07 Kasım 2016 Pazartesi 16:30
HDP'nin can simidi CHP'li Tanrıkulu hakkında suç duyurusu
banner283
İçişleri Bakanlığı, Demokratik Bölgeler  Partisi (DBP) Şırnak il yöneticisi Hurşit Külter'in Şırnak'ta kaçırılarak  gözaltında tutulduğu, işkence gördüğü ve infaz edilmek istendiği yönündeki  iddiaları propaganda aracı olarak kullandığı iddiasıyla, Halkların Demokratik  Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Grup Başkanvekili İdris  Baluken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu  ve Külter'in avukatı Mesut Gerez hakkında suç duyurusunda bulundu 
 
İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ankara  Cumhuriyet Başsavcılığına bulunulan suç duyurusunda Demirtaş, Baluken, Tanrıkulu  ile Gerez'in, Türk Ceza Kanunu'nun, "suç uydurma", "adil yargılamayı etkilemeye  teşebbüs", "yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs", "halkı kin ve düşmanlığa  tahrik veya aşağılama", "suç işlemeye tahrik", "kanunlara uymamaya tahrik" ile  "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını  aşağılama" suçları ile Terörle Mücadele Kanununun ilgili maddeleri gereğince  cezalandırılmaları istendi.
 
Suç duyurusu dilekçelerinde, Külter'in kaçırılması olayının bir  mizansen olduğu, hedefin Türkiye Cumhuriyetini zan altında bırakma, vatandaşlar  arasında infial oluşturma amacı taşıdığının anlaşıldığı belirtilerek, devleti ve  güvenlik birimlerini hedef alan bir kampanya yürütüldüğü kaydedildi.
 
Partisinin 19 Haziran'daki grup toplantısında insanları bir gruba  aidiyetleri üzerinden diğer sınıf veya gruplara karşı kışkırtacak türden  söylemlerde bulunduğu belirtilen Demirtaş'ın sözlerinin, ifade özgürlüğü  kapsamında değerlendirilmeyeceği ifade edildi.
 
Bakanlıkça, asılsız ve dayanaksız iddialarla, bilinçli olarak  kampanyayı başlatmakla suçlanan avukat Mesut Gerez hakkında Türkiye Barolar  Birliği ve Şırnak Baro Başkanlığına da işlem başlatılması için şikayette  bulunuldu.
 
Külter'le ilgili süreç
 
DBP Şırnak il yöneticisi Hurşit Külter'in Şırnak'ta kaçırıldığı  iddiaları 27 Mayıs 2016'da bazı sosyal paylaşım siteleri ve internet ortamında  yer aldı. HDP yöneticileri, Külter'in Şırnak Gümüştepe Özel Harekat üssünde  tutulduğu, işkence gördüğü, kayıp olduğu yönünde yoğun propaganda yaparak  güvenlik birimlerine yönelik ağır ithamlarda bulundu.
 
Külter'in avukatı Mesut Gerez'in başvurusu üzerine harekete geçen  İçişleri Bakanlığı, iddiaları araştırması için 14 Haziran'da müfettiş  görevlendirdi. Mülkiye başmüfettişi tarafından yerinde yapılan detaylı araştırma  sonucunda hazırlanan rapor İçişleri Bakanlığına gönderildi.
 
Raporda, Hurşit Külter'in vekilinin dile getirdiği iddiaların herhangi  bir tanık anlatımı, delil veya somut belgeye dayanmayıp, tamamen muhtelif gazete  ve sosyal medyada yer alan hesaplarından derlenen yazı ve yorumlardan oluştuğu  belirtilerek, yapılan araştırmada, müşteki vekilinin beyanı ile sosyal medyada  yer alan haber ve yorumların dışında, söz konusu iddiaları doğrulayacak herhangi  bir bulgu, bilgi ya da belgeye ulaşılamadığı kaydedildi. İddiaya dayanak  gösterilen "@tweet_Guneydogu" isimli/rumuzlu twitter hesabının kullanıcı ya da  kullanıcılarının kim/kimler olduğunun teknik olarak tespit edilemediği  belirtilerek, Şırnak'ta görevli güvenlik görevlileri hakkında yapılacak hukuki  bir işlem bulunmadığı kanaati bildirildi.
 
Külter ise kaybolduğu iddia edilen tarihten tam 133 gün sonra 7  Ekim'de Irak'ın Kerkük ilinde ortaya çıkarak uluslararası kanallara açıklama  yaptı.
 
Demirtaş'ın Külter hakkındaki açıklamaları
 
Demirtaş, İçişleri Bakanlığının suç duyurusuna konu olan grup  toplantısında şu ifadeleri kullanmıştı:
 
"Kürtler direnişi yükseltmezse Hurşit Külter gibi bir bir  kaybettirilecekler.",
 
"24 günden bu yana DBP Şırnak il yöneticisi Hurşit Külter'den haber  alınamıyor. Devletin Cizre, Silopi ve diğer yasaklı yerlerde zaten infazlar  yaptığını biliyoruz. Söz konusu yerlerde sağ yakalandığı halde infaz edilen çok  sayıda Kürt yurtseveri ve genci var. Bunların birçoğu da PKK kadrosu falan değil.  Bu çok iyi biliniyor. Çoğu üniversite öğrencisi ve bunlar Cizre’de bodrumlarda  yakıldı.",
 
"Şimdi Şırnak'ta da sağ olarak gözaltına alındığına dair çok ciddi  bilgilerin olduğu Hurşit Külter ile ilgili devletin bugüne kadar inkarcı bir  tutum ortaya koyması, gözdağı ve infaz politikalarının bir devamıdır.",
 
"Yani direnişe katılmayı, AKP faşizmine karşı direnmeyi düşünen Kürt  gençlerine bir mesaj verilmek isteniyor; ‘Başınıza bunları getiririz ve hiçbir  şey yapamazsınız, hiç kimse size sahip çıkamaz’ mesajı verilmek isteniyor."
 
Tanrıkulu ve Baluken'in ifadeleri de suç duyurusunda yer aldı
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu,  Hurşit Külter'in kaybolduğu iddia edilen tarihten sonra yaptığı açıklamada,  "Sadece bir siyasetçi olarak değil, bir insan hakları savunucusu olarak da  Külter’in akıbetini sormak benim açımdan ahlaki bir sorumluluktu. Ancak  hükümetten, Külter’in gözaltına alınıp alınmadığı dahil hiçbir bilgi alamadık.  Külter İsviçre'de değil, sayısız faili meçhul cinayetin yaşandığı Türkiye'de  kaybolmuştu. Ailesinin de insan hakları savunucularının da tedirgin olması son  derece doğaldı. Üstelik de sokağa çıkma yasağının uygulandığı Şırnak'ta  kaybolmuştu Külter." ifadelerini kullanmıştı.
 
Tanrıkulu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda ise  "Külter 27 Mayıs tarihinde kaybolduğunda Şırnak'taki sokağa çıkma yasağı  başlayalı (14 Mart) 3 ay olmuştu. Bölgede yaşanan hak ihlalleri, yargısız  infazlar, gözaltında işkence vakaları göz önüne alındığında, insan hakları  savunucularının ve siyasetçilerin Külter’in kayboluşunu sorgulamaları kadar doğal  bir refleks olamaz." mesajına yer vermişti.
 
Suç duyurusunda HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in, Külter'in  ortaya çıkmasının ardından yaptığı açıklamada kullandığı "Hurşit Külter yürütmüş  olduğumuz kampanyaların neticesinde sağ kurtulmuştur. 13 gün boyunca orada bir  çete yapılanması tarafından resmi kayıtlara geçmeyecek şekilde gözaltına alınmış,  ağır işkencelere maruz kalmıştır. Hurşit Külter yürütülen kampanyalar neticesinde  infaz edilememiştir." ifadelerinin de Külter'le ilgili iddiaların mizansen  olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.


 
Son Güncelleme: 07.11.2016 17:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.