İhsan Şenocak Müslümanlara Seslendi OdaTv kudurdu!

İhsan Şenocak'ın ailelerde artan aldatma vakalarına karşı yaptığı uyarıyı, OdaTv kendisine yapılmış sanınca ortaya komik bir resim çıktı

İhsan Şenocak Müslümanlara Seslendi OdaTv kudurdu!

İhsan Şenocak'ın ailelerde artan aldatma vakalarına karşı yaptığı uyarıyı, OdaTv kendisine yapılmış sanınca ortaya komik bir resim çıktı

02 Şubat 2017 Perşembe 12:37
İhsan Şenocak Müslümanlara Seslendi OdaTv kudurdu!
banner221

İhsan Şenocak’ın “Bir erkek iş arkadaşı(!) bir bayanla baş başa kahve içiyorsa aileleri hükmen dağılmıştır. Çünkü hariçte yakınlaşma ailede uzaklaşmaya gebedir.” sözlerini üzerine alınan OdaTv “Diyanet’in İhsan Şenocak sessizliği” manşetiyle Diyanet’in bu görüşleri paylaşıp paylaşmadığını sordu.

İhsan Şenocak’ın bu konuşmalarından rahatsızlık duymayan Müslüman camia ilaveten kendisine hak verirken OdaTv’nin üzerine alınması okuyucularda şaşkınlığa neden oldu.

Müslüman aile yapısını bilen İhsan Şenocak’ın gündeme getirdiği bu konu sosyal medya ile başlayan kadın erkek yakınlaşmasının başbaşa çay kahve içmesi sonrasında başlayan duygusal yakınlaşma ile aile bağlarının zayıfladığı, hatta mahkeme süreciyle noktalandığı biliniyor.

Son günlerde artan boşanma oranlarının nedenlerine bakıldığında kadın ve erkek her bir eşin sosyal medya yazışmaları ve iş yeri arkadaşı ile başlayan çay-kahve içme, yemeğe çıkma, gezinme gibi birliktelikler ile eş aldatmaya adım attığı bilimsel bir gerçek.


Doğan medya başta olmak üzere sol medyanın magazin sayfalarında çarşaf çarşaf yayınlanan aldatma vakaları ortada iken OdaTv’nin Şenocak’ın yaptığı bu uyarıyı eleştirmek yerine destek çıkması beklenirdi.


Her şeyi laiklik ve çağdaşlık ekseninde görüp laikliği ve çağdaşlığı da sekse indirgeyen OdaTv’nin bu çağdışı yaklaşımı, ailelerin dağılıp parçalanmasında en büyük etken.

İşte İhsan Şenocak’ın Müslümanlara seslendiği ama OdaTv’nin üzerine alındığı o yazı…

Diyanet'in İhsan Şenocak sessizliği

Şimdi sorumuz şu: Diyanet’te konu ile ilgili Şenocak gibi mi düşüyor? Bu durumda başta siyasiler olmak üzere kahveye muhatap olan kimselerin aileleri hükmen dağılmış mıdır?

Son dönemde yaptığı dini açıklamalar ve gerçekleştirdiği kürsü konuşmaları ile ortalığı adeta kasıp kavuran İhsan Şenocak’ın, bu sözlerinden biri kendisine ait sosyal medya hesabından paylaşıldı. Şenocak kadın erkek ilişkilerine dair şu açıklamayı yaptı: “Bir erkek iş arkadaşı(!) bir bayanla baş başa kahve içiyorsa aileleri hükmen dağılmıştır. Çünkü hariçte yakınlaşma ailede uzaklaşmaya gebedir.” Şenocak’a göre kadınla erkek arasına hapishane duvarları gibi setler çekilse ve dünyada kadınla erkek yan yana dahi gelmese yeridir. Zira bu açıklamanın bizi götürdüğü yer orasıdır ve elbette bu zihniyetin “insan” ile onun akli, ilmi, hissi dünyası ile bir ilişkisi olamaz. Çünkü kahve içmenin hükmünü, “ailenin dağılması” olarak açıklayan biri; orada insanı değil; kafasında yer ettirdiği “günahın” muhataplarını görüyordur. Bize göre burada oldukça ciddi bir görme bozukluğu vardır ki, bu ayrıca incelenmeye değer bir vakadır. 

Şenocak’ın bu açıklamalarının egemen İslam yazınında bir karşılığı olduğu muhakkak. Dolayısıyla adı geçen zat, bu yazının bir tezahürü, yansıması ve sesi olarak geçmişin karanlık dehlizlerini bugüne taşımaktadır. Bununa birlikte bu kimsenin açıklamalarını daha çarpıcı kılan bir husus var. Lakin ona geçmeden önce, Şenocak faslına dair birkaç notu daha aktarmak istiyoruz. Örneğin Şenocak’ın kurucu başkanlığını yaptığı İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi (İFAM) varlık sebebini şöyle açıklıyor: İFAM, programında yer alan her bir kitabı doğrudan ya da dolaylı olarak İslam’ın hayatı tayin etme vasıtası olarak görür ve bu çerçevede yorumlar. İFAM; İslam’ı, Keşmirî ve Kevserî’de ilim, Nedvî ve Necip Fazıl’da fikir, Ali Haydar Efendi’de zühd, II. Abdulhamid’te feraset, İmam Şamil’de cihad, Hasan el Benna’da aksiyon olarak gören yeni medrese, yeni SÜLEYMANİYE’dir. [http://www.ifam.org.tr/varlik-sebebi/]

İhsan Şenoacak ve onun temsil ettiği kitlenin din yorumunu anlamak açısından bu satırlarda geçen her bir ismin ayrı ayrı incelenmesi gerek. Lakin yazımızın sınırları dâhilinde biz sadece Necip Fazıl Kısakürek ve Hasan El Benna’ya ait şu görüşleri paylaşmak istiyoruz:

“Bundan böyle, dinî bilgi, tasavvufî zevk, umumî irfan, muaşeret edebi, terbiye, zarafet, derinlik, telkin ve tebliğ sanatı bakımından tamamlığı kat'î ve resmî olarak çerçevelenmiş şahıslar dışında hiçbir ferde, muazzez ve münezzeh cami kürsülerinde yer yoktur... Allah ve Resulü adına, Allah ve Resulünün murat buyurmadığı hükümleri kesip atan, böylece Allah ve Resulüne karşı celâdet göstermekten kaygı duymayan ve ruhlarında zerre miktarı esrar idrakine yer bulundurmayan hamlık ve kabalık örneklerine paydos diyecek inkılâp, bizimkidir. Bizim bunları tasfiye etmekten muradımızsa, malûm din düşmanları gibi din mümessillerini ortadan kaldırmak değil, böyle din düşmanlarına zuhur ve tecelli imkânı veren sahtelerini kaldırıp hakikîlerini getirmektir.” Necip Fazıl Kısakürek. [Necip Fazıl Kısakürek – Đdeolocya Örgüsü]

Şu sözlerde Müslüman Kardeşlerin lideri Hasan el Benna’ya ait: “Şayet yöneticiler gereken ıslahatı yapmazlarsa… Bir ihtilalın kopacağı ile uyarırlar… İdareciler Allah’ın emrine boyun eğip, hükümlerini tatbik etmeseler, o zaman İslâm ıslahatçılarının iktidarı ele geçirmek için çalışmamaları bir cinayettir.”  [FATMA PINAR Hasan el-Benna ve Müslüman Kardeşler Iğdır Ü. İlahiyat Fakültesi Dergisi Sayı: 5, Nisan 2015 ] İhsan Şenocak’ın büyük bir saygıyla andığı isimlerden bir diğeri de Timurtaş Hoca olarak bilinen Timurtaş Uçar’dır. Bakın Şenocak, kendisiyle ilgili neler söylüyor: “Kürsüsü elinden alınan, sürgünlere gönderilen, zindanlara atılan fakat korkmayan, susmayan Timurtaş Hocamızı rahmetle yad ediyoruz. El-Fatiha”. Peki, Şenocak’ın rahmet andığı Timurtaş Hoca, örneğin laiklikle ilgili neler söylüyor. Gelin şimdi de O’na kulak verelim: “Namussuzluk demektir, laiklik. Ne kadar deyyus varsa laikliği benimsemiş mi benimsememiş mi? Ne kadar p.zevenk varsa laiktir. Ne kadar hırsız varsa laik.” 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 31.10.2017 00:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Timurtaş ın diline rahmet 2017-02-02 23:49:19

Amiin

Avatar
imam 2017-02-02 20:51:53

i̇hsan hocam ağzına sağlık.

Avatar
memur 2017-02-03 16:05:55

Allah razı olsun muhterem hocam. Allah için sizi seviyoruz.

Avatar
fenomen 2017-02-08 19:14:35

ihsan şenocak hocanın bazı görüşlerine katılmasam da özellikle bu görüşü takdire şayan bir görüştür aile mahremiyetine hassasiyet bakımından takdire edilesidir.genel anlamda şenocak hocanın görüşleriyle uyuşmam mümkün değildir.özellikle hadislere bakışı akıl alması mümkün değildir.kendisi resim yapmanın caiz olmadığını söylerken bu sorunun cevabını kameralar karşısında yapması ki bir sn de 24 kare resimden oluşan video caiz olmalı ki buna bir şey demiyor.bu hari ve müslim çökerse islam çöker demesi akla ziyandır.böyle birisinin bir ifam merkezinde bulunması ise tam bir faciadır.

banner274

banner273