İşte PYD'nin başındaki asıl yılan!

Terör örgütü PKK elebaşısı Öcalan'ın talimatıyla kurulan Suriye'deki örgüt uzantısı PYD, PKK'yı "yüksek yasama" organı olarak kabul ediyor. Örgütü, görünürdeki lideri Salih Müslim değil, Kandil'den gelen PKK elebaşısı "Bahoz Erdal" kod adlı terörist Fehman Hüseyin yönetiyor.

İşte PYD'nin başındaki asıl yılan!

Terör örgütü PKK elebaşısı Öcalan'ın talimatıyla kurulan Suriye'deki örgüt uzantısı PYD, PKK'yı "yüksek yasama" organı olarak kabul ediyor. Örgütü, görünürdeki lideri Salih Müslim değil, Kandil'den gelen PKK elebaşısı "Bahoz Erdal" kod adlı terörist Fehman Hüseyin yönetiyor.

01 Mart 2016 Salı 14:43
İşte PYD'nin başındaki asıl yılan!
PKK üst yönetimi, sözde "Kürdistan"ın dört parçasındaki yapılanmaları bir çatı altında toplayan şemsiye yapısına "KCK" ismini veriyor. Buna göre terör örgütü PKK, KCK'nın Türkiye kolu iken, PYD de Suriye kolunu oluşturuyor. Örgütte Irak kolu PÇDK, İran kolu ise PJAK olarak isimlendiriliyor.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, PYD'nin kuruluş talimatını 16 Şubat 2002'de avukatları aracılığıyla terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan verdi. Bu çerçevede PKK'nın 4-10 Nisan 2002'deki kongresinde İran, Irak ve Suriye'de kurulacak yeni örgütlerle geniş bir yelpazeye hitap etmesi kararlaştırıldı.17 Ekim 2003'te kurulan PYD, Öcalan'ın 1979'dan 1998'e kadar kaldığı ve örgütün tabanını genişlettiği Suriye'deki 20 yıllık PKK mirasını devralmış oldu.

PYD, yapısını 2003-2015 arasında düzenlediği kongrelerde belirledi. Bu kongreler, PKK'nın yönettiği illegal terör kamplarında, örgütün yönlendirmesiyle yapıldı.

Kongrelerde alınan kararlarla, terör örgütü PKK'ya ait Kandil Dağındaki Şehit Ayhan kampı, PYD ana karargahına dönüştürüldü. Burada eğitim gören PYD'liler Suriye'ye gönderildi. Halihazırda bu karargah aktif olarak kullanılmıyor. PYD'nin aktif karargahı Halep'in Azez ilçesine bağlı Malikiye köyü civarında bulunuyor. Köy, Aralık 2015'te örgütün eline geçmişti.

PKK, PYD'nin faaliyetlerinden sorumlu olması için PKK/KCK yürütme konseyi üyesi "Şahin Cilo Kobani-Mazlum" kod adlı Ferhat Abi Şahin'i belirledi. Böylece PYD, PKK'ya hesap veren bir örgüt olarak yapılandırıldı. Şahin, PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin başına geçirildi. Silahlı kanadın 1 numarası durumundaki Şahin'in, ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi McGurk'ün 31 Ocak 2016'daki Kobani (Tel Abyad) ziyaretinde yanından ayrılmadığı görüldü.

Ancak PYD üzerinde Kandil adına söz sahibi olan asıl isim Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin. Hüseyin, 2014'ün ikinci yarısında itibaren Kandil'in Suriye genel sorumlusu. Kandil'de belirlenen stratejileri ve politikaları PYD kadrolarına Hüseyin dikte ediyor.

PYD'nin ilk başkanlığını Barazani Muhammed yaptı. Ardından örgütün başına, PKK'da "Ebu Velat" kod adıyla bilinen Salih Muhammed Müslim getirildi. PKK'daki eş başkanlık sistemi kopyalanarak, bu göreve Asya Abdullah getirildi.

PYD iç tüzüğünde partinin mahiyeti bölümüne "PYD, Öcalan'ı komutan, Kongra-Gel'i Rojava'nın yüksek yasama organı olarak kabul eder" ifadesi eklendi. Partiye üyelik bölümünde ise "komutan Öcalan ve onun demokratik yaşantısına inanmak" şart koşuldu.

PKK, Öcalan'ın yakalanmasının ardından 2002'de KADEK, 2003'te ise Kongra-Gel adını almıştı. Kongrelerde örgüt, Suriye'nin kuzeyinde varlığının pekiştirilmesi ve siyasi alana kaydırılmasını hedef seçti. Bu amaçla, söz konusu bölgede "diğer grupları da ikna/tehdit edilmek suretiyle özerk yönetim" ilan etmeyi ve kurulabilmesi durumda merkezi hükümet içinde güçlü bir pozisyon edinmeyi stratejik amaç olarak belirledi. Böylece, Suriye'de elde edeceği ekonomik, askeri ve siyasi kazanımlar, örgütün Irak sahasındaki etkinliğini artırırken, Türkiye'ye yönelik politik ve taktiksel hamlelerini güçlendirecekti.

Bu arada, Kasım 2011'den itibaren Kandil başta olmak üzere Irak'taki PKK kamplarından tecrübeli kadroların Suriye'ye gönderilmesiyle PYD'nin silahlı gücü YPG oluşturuldu.

YPG'nin Suriye'nin kuzeyinde önce terör örgütü Nusra Cephesi, sonra DAEŞ ile girdiği bazı çatışmalar, bu örgüte Batı ülkeleri ve Rusya nezdinde destek kazanmak yolunda önemli katkılar sağladı.

RAKİP GRUPLARI SİNDİRDİ

Suriye'de PYD dışındaki Kürt partileri de Mart 2011'de başlayan ayaklanmanın parçası olmayarak, farklı yol arayışlarına yöneldi. Bu amaçla, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani öncülüğünde PYD ve Barzani'ye yakın partilerin oluşturduğu Suriye Kürt Ulusal Konseyi Erbil'de toplantılar yaptı. Birlikte hareket etmek için 11 Temmuz 2012'de Erbil'de bir anlaşma imzaladılar.

Anlaşmaya göre, Suriye'nin kuzeyinde Kürt nüfusun yaşadığı bölgeleri savunmak için askeri birlikler oluşturulacak, siyasi meseleleri ise iki taraftan beşer kişinin teşkil ettiği Kürt Yüksek Komitesi idare edecekti.

Ardından, PYD ve rejimin 2012'nin başında vardığı uzlaşma çerçevesinde, rejim güçleri ülkenin kuzeydoğusundan çekildi. Erbil Anlaşması gereği PYD'nin kontrolüne geçen bölgelerin yönetimini, PYD ve diğer Kürt partileri beraber üstlenecekti. Ancak, PYD, YPG'yi kullanarak bölgedeki tüm kontrolü ele geçirdi. Erbil Anlaşması hayata geçmediği gibi, diğer Kürt partilerin bölgede siyaset yapması yasaklandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.