Kandil'e bombalar yağdı, HDP barışı hatırladı

HDP Türkiye genelinde 2 gündür devam askeri operasyonların ve gözaltıların durdurulması istedi.

Kandil'e bombalar yağdı, HDP barışı hatırladı

HDP Türkiye genelinde 2 gündür devam askeri operasyonların ve gözaltıların durdurulması istedi.

25 Temmuz 2015 Cumartesi 15:57
Kandil'e bombalar yağdı,  HDP barışı hatırladı
banner283

 
Diyarbakır'dan kalkan Türk savaş uçakları, Kuzey Irak'ta PKK kamplarına operasyon yaptı. Operasyon sonrası HDP'den açıklama geldi.
 
HDP: Operasyonlar dursun masada konuşalım
 
Partiden yapılan açıklamada "Erdoğan-AKP iktidarının, Kürt halkına yönelik mücadeleyi, IŞİD'le mücadelenin içine sokması asla kabul edilemez. Askeri saldırılar ve bombalamalar, siyasal gözaltı operasyonları ve baskılar bir an önce durdurulmalıdır. Konuşarak ve müzakere ile çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yoktur. Şimdi barış mücadelesine sahip çıkma zamanıdır. Türkiye demokrasi ve barış güçlerine, vicdan ve sorumluluk sahibi tüm yurttaşlarımıza bir kez daha çağrı yapıyoruz. Bugün susma ve bekleme günü değildir." denildi.
 
İşte HDP'den yapılan o açıklama:
 
Ateşkesi sona erdiren adımlar atıldı
 
"Şimdi barış mücadelesine sahip çıkma zamanıdır... 24 Temmuz itibariyle Türkiye sonu belirsiz bir sürece itildi. AKP Hükümeti, devlet kurumları ve ordu, çözüm ve barış sürecini, çatışmasızlık adı altındaki fiili ateşkesi ne yazık ki sona erdiren adımları attı.
 
Sıkıntılı günler var önümüzde...
 
Yavaş yavaş bütün illere yayılan, partimizi ve bileşenlerini kapsayan siyasal gözaltılar, Kürdistan Federal Bölgesi'ne yönelik ağır bombardıman, İstanbul'da Barış Bloku'nun düzenlediği "Büyük Barış Mitingi"nin sudan gerekçelerle yasaklanması, çeşitli basın ve iletişim kuruluşlarına yönelik engellemeler, Eğitim Sen başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşlarına yapılan polis baskınları önümüzdeki günlerin Türkiye toplumu açısından son derece sıkıntılı geçeceğinin ilk göstergeleridir. 24 Temmuz itibariyle Cumhurbaşkanı ve AKP, bir erken seçime kadar ülke yönetimini güvenlik politikaları üzerinden, ordu ve Emniyet aracılığıyla yürütme anlayışını devreye koydular. Cumhurbaşkanı ve AKP, günlerdir yarattıkları psikolojik ve politik zeminle bu yeni dönemi hazırladılar. Kendi medyaları üzerinden başlattıkları psikolojik operasyonla toplumu çatışmalı ortama hazır hale getirdiler.
 
Operasyonlar çözümü engelleyecek
 
Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin son yıllardaki Türkiye-Ortadoğu politikaları, toplumdaki barış, çözüm ve huzur beklentilerine vurulmuş çok ağır darbeler yaratmıştır. Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin, yeni uygulamalarla 24 Temmuz'dan sonra Türkiye'ye verecekleri zararlar da tamir edilemez yaralara yol açacaktır. Girilen yol, çözüme ve barışa yönelme imkanlarını kesinlikle tahrip edecek, ağır bir toplumsal maliyet yaratacaktır.
 
Bir kez daha ve güçlü bir biçimde, Türkiye'nin barışa ve çözüme ihtiyacı olduğunu vurguluyoruz. Toplumsal, tarihsel ve siyasal sorunlarımızın çözümü karşılıklı diyalog, müzakere ve demokrasinin geliştirilmesiyle mümkündür. Şiddet sarmalının büyütülmesi ve sürdürülmesi hiçbir taraf ve toplumun hiçbir kesimi için kalıcı, demokratik ve eşitlikçi bir çözümün yaratılmasına hizmet etmeyecektir.
 
Türkiye operasyonlara teslim edilemez
 
Türkiye, geleceği bakımından çok önemli bir kavşaktadır.  Erdoğan-Davutoğlu ikilisi tarafından ilan edilen yeni dönem politikalarının ve uygulamalarının "hayırlı" bir sonuca varma ihtimali yoktur. Türkiye toplumunun geleceği, MİT'in koordinasyonunda, Emniyet'in içte, ordunun da dışta sürdüreceği operasyonlara teslim edilemez. Meclis'teki çoğunluğunu kaybeden ve ölünceye kadar Türkiye'yi "tek adam" olarak yönetme hayali yıkılan Erdoğan'ın hazırladığı şiddet ortamının sınırları yoktur. Hedefi, ona eski gücünü geri verecek bir yeniden seçimin kurgusunu yapmaktır. Koalisyon kurulmasını imkansızlaştırarak, seçim yenileninceye kadar tek başına iktidarda kalma planı da ülkeyi felakete sürükleme planıdır. Terörle kapsamlı bir mücadele içerisine girdiği" izlenimi uyandırarak, milliyetçi ve militarist bir iklim yaratarak yeniden seçimle tek parti iktidarına geçişin sağlanması planı, iktidar için ülkeyi yakma planıdır. Erdoğan-AKP iktidarının, Kürt halkına yönelik mücadeleyi, IŞİD'le mücadelenin içine sokması asla kabul edilemez.
 
Bugün 'susma' günü değil...
 
Türkiye demokrasi ve barış güçlerine, vicdan ve sorumluluk sahibi tüm yurttaşlarımıza bir kez daha çağrı yapıyoruz. Bugün susma ve bekleme günü değildir. İzledikleri politikalarla Türkiye'yi adım adım büyük bir çatışmanın içerisine sürükleyen Cumhurbaşkanı ve AKP'nin yaklaşımlarını kaygı ve endişe içinde izlemekle yetinemeyiz. Gelin hep birlikte barış, çözüm, adalet, demokrasi ve müzakere mücadelesini güçlendirelim. Kaybedilen her dakika atılacak adımların biraz daha zorlaşmasına yol açacaktır.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
istanbul 2015-07-25 16:56:44

bugün vatan hainlerinin, eşkiyanın susma ve susturulma ve devletin konuşma, terörün kökünün kazılması günüdür. yakanların yıkanların öldürenlerin huzuru bozanların sesinin kesildiği gündür.

Avatar
zakkum 2015-07-25 17:20:04

Yorumunuzharakata devam

Avatar
diyarbakırlı 2015-07-25 19:00:03

bu gün zülüm ile abad olanın kahır ile berbat olduğu gündür cici selo

Avatar
ADEM 2015-07-25 22:11:21

....HERZAMAN BÖYLE YAPIYORLAR...OPERASYON BAŞLAYINCA KUZU .....DURUNCA DA ASLAN KESİLİYORLAR...ASLA DURMAMALI KÖKLERİ KAZINMALI....

Avatar
mina 2015-07-25 23:06:23

kaziyin koklerini adem beye katiliyorum aslan kesmesinlee

Avatar
mina 2015-07-25 23:10:55

nasilmis nasilmis masada sorunu cozeceklermis merak etmeyin sizinle masaya da oturuldu.en guzeli boyle operasyona devam siz ancak boyle anlarsnz

Avatar
... 2015-07-26 12:34:31

Admin allah aşkına şu it soylarini adam yerine koyup haberlerini yapma. .

Avatar
muhammed 2015-07-26 15:55:44

karayılan cemal bayık gibi lider kadronun geberdi haberleri gelinceye kadar devam kökleri kuruyunca kadar durmak yok yola devam.