Madımak'ı gördüler ama Başbağlar'a kör kesildiler

33 masumun katledildiği Başbağlar'ı görmezden gelen Madımakçılar ortalığı kaosa boğmak için fırsat kolluyor

Madımak'ı gördüler ama Başbağlar'a kör kesildiler

33 masumun katledildiği Başbağlar'ı görmezden gelen Madımakçılar ortalığı kaosa boğmak için fırsat kolluyor

05 Temmuz 2016 Salı 13:18
Madımak'ı gördüler ama Başbağlar'a kör kesildiler
Başbağlar

23 yıl önce gerçekleştirilen ve 33 masumun hunharca katledildiği Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı yiğit bir köy. Bosna Hersek’te Sırp canilerin acımasız katliamlar gerçekleştirdiği tarihlerde düzenlenen saldırı sonucunda 33 şehit veren, tüm haneleri ateşe verilen, köy sakinlerinin geçim kaynağı olan küçükbaş ve büyükbaş tüm hayvanların yakılarak telef edildiği, tüm otomobillerin cayır cayır yakıldığı Başbağlar Köyü’nün acıları hâlâ taze. 5 Temmuz 1993’ten bu yana acıları ile baş başa bırakılan Başbağlar, bugün bir Ramazan Bayramı’nı daha hüzün ve kederle karşıladı. Gazetemize konuşan Başbağlar Derneği eski Başkanı Şerif Gül, acılarının hâlâ çok taze olduğunu, 23 yıldır bayram nedir bilmediklerini söyledi. Katliamın diğer tanıkları ise vahşeti gönülleri titrek, gözleri yaşlı olarak bize anlatıyor…23 YILDIR YANAN BİR KÖY!

Sıcak bir Temmuz gününde, Sivas Madımak Otel’de provokasyon neticesinde gerçekleştirilen acı hadise 33 konuk, 2 otel görevlisi ile 2 göstericinin ölümüyle sonuçlanır. Bu olaydan dolayı Sünni Müslümanları hedef tahtasına oturtan bölücü çevreler ve PKK, misilleme olarak Erzincan’ın Tunceli sınırındaki Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyündeki masum insanlara saldırır. Sarp kayalıklarla çevrili Barasor Vadisi üzerine tesbih taneleri gibi dizilmiş köylerin en sonuncusu olan Başbağlar, bölgede Alevilerin yoğunlukta olduğu yerleşim birimleri arasında Sünni inanışa sahip birkaç köyden birisi. 210 haneli ‘Şehit Başbağlar’da olay günü tarla ve bahçelerden dönen köyün erkekleri akşam namazı için camiye gitmişti. Alevi köylerini geçerek ve destek de alarak Başbağlar’a gelen 100 kadar cani, köye 3 farklı noktadan saldırdı. İlk önce camiyi basan hainler, akşam namazını eda eden mü’minleri camiden çıkararak köy meydanında topladı. Tüm evleri boşaltan Kızıl militanlar, herhangi bir yardım çağrısında bulunulmaması için de köydeki elektrik ve telefon bağlantılarını kesmişti.

HAYVANLARI BİLE TELEF ETTİLER

Taş üstünde taş bırakılmayan ‘Şehit Başbağlar’da, sadece inanışları yüzünden 33 masum katledildi. Gözü dönmüş barbarlar bununla da yetinmedi. Köydeki 210 haneyi de ateşe verdi, köyün geçim kaynağı olan büyükbaş ve küçükbaş tam 2 bin hayvanı yakarak telef etti. Ayrıca, köyde hiçbir araç bırakmadı ve bunların da tamamını yaktı.Katliamın canlı tanıklarından olan Köy Muhtarı Ali Akarpınar, vahşetin yaşandığı günü şöyle anlatıyor: “Teröristler otomatik silahlarla bize tam 558 mermi sıktı. 15-20 kişiyi caminin kapısında ellerinde silahlarla gördük. ‘TC burada hâkimiyeti kaybetmiştir’ dediler. Bizi köy meydanında sıraya dizdiler. 29 kişiydik. 45 dakika PKK propagandası yapıldıktan sonra telsizden ‘Atış serbest’ talimatı geldi. Ben göğüs bölgemden bir kurşun yedim ve sonrasını hatırlamıyorum. Şu an iki kurşunu da vücudumda taşıyorum.”

KURŞUNA DİZİP HALAY ÇEKTİLER

Başbağlar Köyü’nde kurşuna dizilen 28 kişi ile ateşe verilen evlerde yanarak şehit olan 5 köylünün cenazelerini yıkayan İmam Tahsin Özerdal ise katliamın sabahında Başbağlar’a ilk giden insanlardan biri olduğunu belirterek, gözü yaşlı bir şekilde şunları söylüyor: “Köy meydanında topladıkları tüm erkekleri kurşuna dizdikten sonra ölülerin başında halay çektiler. Daha sonra köy ateşe verildi ve 214 ev, köy okulu ve camii yakıldı. Yakılan evlerde saklanan 1’i kadın 4 kişi de yanarak can verdi. Her taraf yakılmıştı. Köyün kadınlarının yaktığı ağıtlar yürekleri dağlıyordu. Cenazeleri gözyaşları içinde yıkadık. Bir köylü kadın olay yerindeki bir subayın yakasına yapışarak ‘İnsanlarımızı öldürenleri tanıyoruz. Saldırganlar arasında çevre köylerde yaşayanlar, köyümüze ırgatlık yapmaya gelenler vardı’ dediğine şahit oldum. Sonra cenazeleri kamyona koyarak Kemaliye’de defnettiler. O gün yaşadıklarım hâlâ aklıma geldiğinde bayılacak gibi oluyorum.”

Başbağlar Derneği eski Başkanı Şerif Gül de, “Bizler 23 yıldır bayram nedir bilmeden yaşıyoruz” diyor. “Sizler hatırlatmasanız bugünün bayram olduğunu dahi bilmeyeceğiz” ifadelerini kullanan Gül, şunları dile getiriyor: “Yıllardır buruk bayramlar yaşıyor, bayram sevincinden uzak olarak günler geçiriyoruz. Acımızla, sızımızla baş başayız. Ancak katliamlara uğrasak da ne ezanı dindiririz ne de bayrağı indiririz. İslam’ın hakimiyeti ve ülkemizin bekası için bizler sayısız ‘Başbağlar’ız.”AYNI OYUN DEVAM EDİYOR

Köylerindeki katliamın Sivas olaylarının 3 gün sonrasında yaşandığını hatırlatan Gül, “Sivas’ta insanların ölümüne neden olanları Allah kahr-u perişan etsin. Ancak orada da yargılanan, hapislere doldurulan kardeşlerimizin hiçbir suçu ve günahının olmadığına inanıyoruz. Tamamı namazında niyazında insanlar olduğu için hedefe oturtulmuş insanlardır” diyor. Günümüzde Türkiye’nin birçok bölgesinin teröristler tarafının Başbağlar’daki katliama benzer olaylara maruz bırakıldığını ifade eden Şerif Gül, “Türkiye’nin üzerine oynanan oyunların farkındaydız. Dün Sünni-Alevi çatışmasını umanlar ve bu oyunları tezgahlayanlar bugünlerde yine vazife başında. Tüm Türkiye dikkatli olmalı” uyarısında bulunuyor.

BİR KİŞİ BİLE TUTUKLU DEĞİL!

Başbağlar’ı talan ettikten sonra geldikleri gibi ellerini kollarını sallaya sallaya giden teröristlerin hiçbiri ceza almadı. Katliamı düzenleyen terörist grup 100’ü aşkın kişiden oluşmasına rağmen başlatılan soruşturma sonucunda 20 kişi gözaltına alındı. Haklarında çeşitli sürelerde hapis cezaları istemiyle dava açılan sanıkların 18’i hakkında CHP’lilerin de yoğun çabasıyla “teşhis usülsüz” denilerek beraat kararı verildi. 2 kişi ise kısa süre sonra serbest bırakıldı. Bu sanıklar daha sonra kayıplara karıştı. Tarihin en büyük katliamları arasında yer alan Başbağlar’ın faili olarak şu an tek bir tutuklu dahi bulunmuyor.

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyü, terör örgütü PKK’lı teröristlerin yaptığı katliamın üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen hâlâ katledilen 33 kişinin yasını tutuyor. Aynı olayda köy imamı babası Süleyman ve abisi Kamil Akpınar’ı kaybeden Ali Akpınar, çok hazin bir olay yaşadıklarını ancak canilerin bulunamadığını belirtti.

SİVAS’I KAŞIYANLAR BAŞBAĞLAR’A KÖR!

BAŞBAĞLAR’DA savunmasız insanları kurşuna dizen gözü dönmüş caniler 23 yıldır bulunamazken, Madımak için yeri göğü inletenlerin Başbağlar’a sessiz kalması vicdanları kanatıyor. Sürekli Madımak’ı gündeme taşıyan bir kısım medya, sözde akademisyenler ve provokatörler söz konusu Başbağlar katliamı olunca “dilsiz şeytan” kesiliyorlar.HEDEF: ALEVİ - SÜNNİ ÇATIŞMASI

Başbağlar katliamının yıl dönümünde Akit’e konuşan AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, bir köyün PKK tarafından haritadan silinmek istendiğini ancak başarılı olamadıklarını söyledi. Karakelle, “PKK ve DHKP-C işbirliği ile Başbağlar yok edilmek istendi. Sivas katliamını gerçekleştirenlerle Başbağlar katliamını yapanlar aynı terör örgütüdür. Bütün hedefleri Alevi - Sünni çatışmasını çıkarmaktı. Kartel medyası ve kendini Aydın zannedenler Sivas’ı sürekli gündeme getirip de Başbağlar katliamını neden hatırlamıyorlar” dedi.  KAŞIMAYA DEVAM EDİYORLAR

Alevi toplumuyla alakası olmayan bir grubun sürekli Alevileri provoke ederek olayların içerisine çekmeye çalıştıklarını anlatan Türkmen Alevi ve Bektaşi Vakfı Başkanı Özdemir Özdemir ise, “Dün Sivas’ta ve Başbağlar’da ölen insanların yakınları dahi bugünkü provokatörler kadar katı bir söylem içinde değil. Ailelerin yakınları sürekli barış yanlısı mesajlar veriyor. Fakat bir kısım provokatörler yaşananları kaşımaya devam ediyor. Bugün Anadolu’nun her tarafında bir sakinlik var provokatörler bu ortamı bozmak istiyor. Bozgunculara fırsat vermemeliyiz” şeklinde konuştu. YENİDEN YARGILANMALI

Sivas ve Başbağlar katliamının gerçek faillerinin bulunamadığını belirten Başbağlar davasının avukatlarından Kamil Uğur Yaralı da, “Başbağlar katliamının üzerine sürekli karartılarak olay örtbas edildi. Sivas ve Başbağlar olaylarına  dair yargılamalar yeniden yapılmalı”  dedi.

TERÖR TERÖRDÜR!

AK Parti Erzincan Milletvekili Serkan Bayram da, “Kaynağı nereden gelirse gelsin terör terördür. Başbağlar ve Sivas’ta yaşanan olaylar tasvip edilemez. O gün yaşananların aynısı bugün yaşatılmak isteniyor” dedi. 

yeni akit
Son Güncelleme: 05.07.2016 13:53
Anahtar Kelimeler:
BaşbağlarMadımak
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.