Mahremiyet konulu özel sempozyum

Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesince düzenlenen “Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet Algıları Sempozyumu” sona erdi.

Mahremiyet konulu özel sempozyum

Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesince düzenlenen “Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet Algıları Sempozyumu” sona erdi.

03 Nisan 2015 Cuma 09:00
Mahremiyet konulu özel sempozyum
ORDUDA ÖZEL GÜNDEMLİ SEMPOZYUM SONA ERDİ
 

 
Üç gün boyunca devam eden ve ülkemizin çeşitli üniversite ve bilim kurumlarından 80'i aşkın ilim adamının tebliğlerini sunduğu ve büyük ilgi gören sempozyum ile ilgili İlahiyat Fakültesi Dekanlığınca yapılan açıklamada şunlara yer verildi
 
Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet Algıları Sempozyumu
27-28-29 Mart 2015
 
Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından 27-28-29 Mart 2015 tarihlerinde düzenlenen Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet Algıları Sempozyumu, 30’u üniversite olmak üzere, 42 farklı kuruma mensup 22 farklı bilim dalında toplam 79 alan uzmanının katılımıyla Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesinde gerçekleşti. Sempozyumda üç gün boyunca mahremiyet olgusunun farklı boyutları ele alındı. Disiplinler arası bir incelemeye konu olan mahremiyet kavramı, dinî referanslar bakımından olduğu kadar, sosyal bilimlerin farklı disiplinleri açısından da kritik edilerek, konu psikoloji, sosyoloji, felsefe, estetik, edebiyat,  mimari, çevre, medya, hukuk ve etik gibi çok geniş bir yelpazede incelendi.
 
Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz ÜNAL’ın mahremiyet algıları bakımından stratejik bir referans metni oluşturmaya matuf bilimsel bir organizasyon nitelediğinde kurguladığı sempozyumda, kökeni bakımından dinî bir kelime olan mahremiyetin, sekülerizmin egemen olduğu toplumsal yapılar da dâhil göz ardı edilemeyecek anahtar bir kavram olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca sempozyumda mahremiyetin dar anlamda evlilik ya da akrabalık ilişkilerini belirleyen bir kavram olmanın ötesinde hayatın her alanında sosyal yapıyı şekillendirdiği, insani ilişkileri düzenlediği ve hak ve özgürlüklerin sınırlarını tayin ve tespit ettiği vurgusu yapıldı. 

http://dinihaberler.com/ara/?metin=+Prof.+Dr.+Yavuz+%C3%9CNAL

 
Mahremiyet ihlallerinin bireysel ve sosyal hayatta telafisi güç sorunlar üreterek, mobbing, taciz, istismar gibi çeşitli hukuki tanımlar çerçevesinde insan ruhunu örseleyen ve zihinsel olarak insanın aktivitelerini olumsuzlayan birer tehdit niteliğinde ortaya çıktığı tespitinde bulunuldu. Modernleşme ve sekülerleşmenin kıskacındaki günümüz toplumlarının, eskiden mahrem sayılan pek çok konuyu, farklı mülahazalarla alenileştirmesinin insanlar üzerindeki olumsuz etkileri üzerinde görüşler ortaya konuldu. Bu kapsamda genel olarak kitle iletişim araçları ve sosyal medya aracılığıyla özel hayatın dokunulmazlığının ortadan kaldırılması, tüketimin ve lüks yaşantının özendirilmesi, bilgi ve haberin metalaştırılması ve kutsal olanın sıradanlaştırılması sonucunda ortaya çıkan sosyal yozlaşma ve psikolojik travmaların sonuçlarına yönelik bir farkındalık oluşturulmasının gereği ifade edildi.
 
Sempozyumda hak ve özgürlük ihlallerinin beden mahremiyeti ve hasta mahremiyeti gibi bireysel, sosyal ve hukuki yönlerine temas edilerek, mahremiyetin ekonomik üretim modelleri, estetik, moral değerler, mekân, çevre, mimari ve şehircilik gibi farklı alanlardaki izdüşümleri değerlendirildi. Bu çerçevede bazı hukuki düzenlemelere gereksinim duyulduğu, fakat konunun psikolojik, ahlakî ve sosyal yanlarını dikkate almadan bir mahremiyet algısı oluşturmanın gerçekçi bir yaklaşım olmayacağı görüşü dile getirildi. 
 
Sempozyumda mahremiyet kavramı dinî, sosyal, felsefi ve mistik boyutlarıyla kuramsal bir çerçevede ele alınmasının yanı sıra kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı, ensest suçlar ve siber suçlar gibi ana başlıklar hâlinde gerçekleşen mahremiyet ihlalleri ve çözüm yolları müzakereye açıldı. Modernite karşısında mahremiyetin sınırlarının daraltılarak özel hayatın denetlenebilir bir gösteri toplumunun nesnesi haline sokulmasının sakıncaları, dilin ve sanatın epistemolojik ve estetik değerlerdeki manipülasyonlarla örselenmesi, tesettür ve giyim gibi kişisel tercihlerin kamusal alanın ihlali gibi gösterilerek politik alana çekilmesi ve bu yolla özgürlüklerin ihlali, namus ve iffet gibi kavramların bağlamlarından kopartılarak şiddet ve baskı aracı olarak kullanılması, mahremiyet temalı sempozyumun temel eksenini oluşturan konular arasında yer aldı. 

Mahremiyet konulu özel sempozyum

 
İslam dini, Katolik Kilisesi, Protestan ahlakı, modernite ve sekülerleşme gibi farklı bakış açıları ve din algıları bağlamında mahremiyet olgusunun bir bilgi şöleni şeklinde gündeme geldiği ve gelenek ve popüler kültürün beraberce ele alındığı mahremiyet sempozyumunu her kesimden çok büyük bir izleyici kitlesi takip etti. Kuruluşu çok yakın bir zamana tarihlenen Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen bu bilimsel etkinliğe olan teveccüh, bir taraftan Ordu İlinin entelektüel ve kültürel birikime olan ilgisini gösterirken, diğer taraftan Ordu İlinin şehircilik ve sanayi gibi maddi referansların yanında bilimsel ve kültürel gelişimi de talep ettiğini ortaya koydu.
 
Bu organizasyonun gerçekleşmesinde Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne koşulsuz destek veren Ordu Valisi  İrfan BALKANLIOĞLU, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ ve özverili katkılarıyla bu etkinliğin yanında yer alan Ordu Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU’na şükranlarımızı sunarız. Ayrıca sempozyuma katılarak üç gün boyunca mahremiyet olgusu ile ilgili değerli görüş ve önerilerini paylaşan bilim insanlarına, bu bilim şölenini başından sonuna kadar büyük bir dikkatle takip eden izleyicilere ve böyle bir bilimsel etkinliğe gösterdikleri ilgi nedeniyle değerli basın mensuplarına teşekkür ederiz. 
 
Bu vesileyle Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet Algıları Sempozyumunun toplumsal bir farkındalık oluşturması ve Ordu İlimizde daha nice akademik etkinliğin gerçekleşmesi için anlamlı bir adım olması arzusunu kamuoyuyla paylaşıyor, bilahare sempozyum sunum ve müzakerelerinin bir referans metni olarak bilim camiasının ilgisine sunulacağını söylemekten mutluluk duyuyoruz.  
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vaiz 2015-04-03 09:18:10

____ADMİNİN YORUMU___ VAİZ OLMUŞSUN AMA HALA UYUYORSUN...