Marifet Derneği'nin sözde külliyesi yıkıldı, İsmailağa açıklama yaptı

Beykoz Çavuşbaşı'nda Marifet Derneği tarafından yapılan Mahmud Efendi Külliyesi olarak isimlendirilen kaçak binaların yıkımına bu sabah itibariyle başlandı. İsmailağa Cemaati konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Marifet Derneği'nin sözde külliyesi yıkıldı, İsmailağa açıklama yaptı

Beykoz Çavuşbaşı'nda Marifet Derneği tarafından yapılan Mahmud Efendi Külliyesi olarak isimlendirilen kaçak binaların yıkımına bu sabah itibariyle başlandı. İsmailağa Cemaati konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

08 Şubat 2016 Pazartesi 11:00
Marifet Derneği'nin sözde külliyesi yıkıldı, İsmailağa açıklama yaptı
banner283
Marifet Derneği bir ay önce bugün, "48 saat içerisinde yıkacaklarını söylediler" diyerek provokasyona imza attığı Beykoz Çavuşbaşı'nda dernek tarafından yapılan fakat çok geçmeden kaçak binalarla yaşam alanına çevrilen Mahmud Efendi Külliyesi bu sabah itibariyle yıkılmaya başlandı.

Konuyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri, "C tipi mesire yeri olarak kiralandı, Külliye tarzında bir yapı için izin alınmadı" demişti.

Öte yandan İsmailağa Cemaati adına açıklama yapan İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı, külliye meselesinin cemaat ile ilişkilendirilerek, bir karalama ve kışkırtma ortamı meydana getirmek istenildiğini söyledi. Vakıf'tan yapılan açıklamada, "Bu konuda cemaatimizi ve sevenlerimizi bilgilendirmeyi çok önemli buluyoruz." denildi.

İşte Mahmud Efendi olarak bilinen Mahmud Ustaosmanoğlu'nun talebelerinin kurduğu vakfın yaptığı açıklama:

Söz konusu olayın kaynağı, külliye adı altında, Marifet Derneği tarafından Çavuşbaşı’nda inşa edilmekte olan binalarla ilgilidir.

1) Bu hâdise, Orman Bakanlığı tarafından MSN İnşaat şirketine kiraya verilen ormanlık alana cami ve abdesthaneler yapılması ile ilgilidir. Ancak görüldüğü şekliyle proje dışına çıkılarak cami dışında birçok binalar yapılmış, bu sebeple Orman Bakanlığı, cami ve abdesthane dışındaki binaların yapımının durdurulmasını talep etmiştir. Mesele, Orman Bakanlığı ile Marifet Derneği yetkililerinin ilgilendiği MSN İnşaat şirketi arasında gelişen resmî bir süreçtir.

2) Külliyenin ne yapımında, ne de yapılan müdahalede, İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfının ilgisi de dahli de söz konusu değildir.

3) Bunu vesile yaparak internet ve basılı medyada art niyetli mihraklar, cemaatimiz ile hükümeti karşı karşıya getirme gibi bir tahrik yöntemi uygulama gayretine girmiş gözükmektedir.

4) Efendi Hazretlerimiz yetmiş yıllık geleneğinde kanunsuzluğa tevessül etmemiş, cemaatini de bu konuda daima uyarmıştır.

5) Cemaatimiz ve sevenlerimizden ricamız, art niyetli, provokatörlüğe soyunmuş kişi ve kuruluşların etkisinde kalarak herhangi bir taşkınlık yapmamalarıdır.

6) Yapılan her yanlış hareketin Efendi Hazretlerimize ve cemaatimize fatura edileceği gerçeğini unutmayalım.

Hiç kimsenin zarar görmeden konunun açıklığa kavuşturulması ve herhangi bir taşkınlığa mahal verilmemesi en büyük arzumuzdur.

Saygılarımızla.Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Basın Müşavirliği konuyla ilgili açıklama yayınlamıştı:

08.01.2016 tarihli bazı basın yayın organlarında “Mahmud Efendi Külliyesi Yıkım Kararı” başlıklı haberlere yer verilmiştir. 
Yıldıztepe C Tipi Orman İçi Dinlenme Yeri; Orman Genel Müdürlüğünün 10.01.2013 tarih ve 44 sayılı olurlarıyla tescil edilmiştir. 20.01.2014 tarihinde ihale yapılmış; akabinde 61.300,00 TL yıllık kira bedeli ile en yüksek teklifi veren Msn Enerji Besicilik Gıda İnş. Turizm Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. ile kiralama sözleşmesi imzalanmış ve 31.01.2014 tarihinde saha teslim edilmiştir.
Beykoz Çavuşbaşı mevkiinde Külliye olarak verilen herhangi bir izin alanı yoktur. Söz konusu işlem külliye izni olmayıp, C tipi mesire yeri işletme hakkı kiralamasıdır. Konunun Mahmud Efendi Külliyesi ile kesinlikle bir alakası yoktur. İhalenin gerçeklemesi üzerine taraflarca sözleşme imzalanmıştır. 

Burada yapılan denetimler sırasında;
•    Vaziyet planında olmayan ek binaların yapıldığı, 
•    Vaziyet planında zemin artı bir kat olarak onaylanmış olan 3 adet binanın 4’er kat yapıldığı ve taban alanlarının büyütüldüğü, 
•    Vaziyet planında 200 m2 ve tek katlı olarak onaylanmış olan kır kahvelerinin taban alanlarının büyütüldüğü ve iki katlı yapıldığı, 
•    Vaziyet planında otopark alanı olarak onaylanmış olan sahada 11 m. derinliğinde kazı yapıldığı ve yine sahanın bir kısmında ikinci katına devam edilmekte olan inşaat bulunduğu,
•    Onaylı vaziyet planına uyulmadığı tespit edilmiştir.

Kamuoyu ile paylaşıldığı gibi C tipi mesire yeri onaylı vaziyet planında öngörülen tesislerin, ihtiyaca cevap vermediği gerekçesiyle idaremize ulaşmış herhangi bir revize vaziyet planı müracaatı bulunmamaktadır.

C tipi mesire yerinde nelerin yapılıp nelerin yapılamayacağı vaziyet planında önceden bellidir ve izinsiz yapıların mevzuatta yeri yoktur. Birimlerimizce, İlgili firmaya imalat aşamasında vaziyet planına uygun davranmaları ve Sözleşme hükümlerine uyulması hususları anlatılmıştır.

“Yıldıztepe C Tipi Mesire Yeri İşletme Hakkının Kiraya Verilmesi İşi Sözleşmesi’nin” 16.36 ncı maddesinde” İŞLETMECİ; tasdikli planda belirtilen kullanım alanlarının türünü, sınırlarını, kapasitelerini ve kullanım amaçlarını değiştiremez, ilave yapamaz” hükmü yer almaktadır.

Bu sözleşme taraflarca imza altına alınmıştır.

Görevlilerce yapılan incelemelerde tüm bu yapılan mevzuata aykırı imalatlar için “Suç Zaptı” düzenlenmişler ve görevlerini yerine getirmişlerdir. Yasal işlemler yapılmamış olsa görevliler suç işlemiş sayılacaklardır. Suç zaptı tanzim edilerek Cumhuriyet Savcılığına iletilmiştir.

Vaziyet planı dışı yapılan iş ve işlemler yürürlükte bulunan mevzuatlara ve yapılan sözleşme hükümlerine aykırıdır. Bu konu ile de çok sayıda şikâyet bulunmakta olup, mevzuatlara göre işlemler gerçekleştirilmiştir. 

Basının ve kamuoyunun bilgisine sunulur.
 
Son Güncelleme: 08.02.2016 11:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.