Meclis'te 23 Nisan özel oturumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı özel oturumunu izlemek üzere Meclis'e geldi

Meclis'te 23 Nisan özel oturumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı özel oturumunu izlemek üzere Meclis'e geldi

23 Nisan 2015 Perşembe 15:45
Meclis'te 23 Nisan özel oturumu
Meclis\'te 23 Nisan nedeniyle özel oturum düzenleniyor.
 
23 Nisan nedeniyle TBMM'de özel oturum yapılıyor. Oturumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kuvvet komutanları da izledi.
 
Genel Kurul'daki oturumda ilk olarak Meclis Başkanı Cemil Çiçek, konuşma yaptı.
 
"23 Nisan 1920 milletimiz için bir millattır" diyen Cemil Çiçek, 1915 olaylarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 
Çiçek, "Kirli ve kanlı ellerini bizim üzerimizde temizlemeye çalışıyorlar. Acılardan husumet çıkarılmamalı. Biz tarihimizle yüzleşme hazırız. Anadolu'yu kendilerine yurt edinenler uyanık olmalı" şeklinde konuştu.
 
DAVUTOĞLU: KİMSE İMTİYAZ SAHİBİ DEĞİL
 
Cemil Çiçek'in ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu kürsüye geldi.
 
Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:
 
"Bu çatı altında kimse imtiyaz sahibi değil. 23 Nisan birliğin, istiklalin, dayanışmanın günüdür. Bize düşen birlik ve beraberlik ruhunu yükseltmektir. TBMM daima milletin Meclis'i olarak kalacaktır. Bütün farklılıklarımızla bir ve beraberiz.
 
(1915 olaylarıyla ilgili iddialar) Ülkemize yöneltilen iftiraları reddediyoruz.
 
KILIÇDAROĞLU: EGEMENLİĞİN BİR KİŞİYE VERİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL
 
Davutoğlu'nun ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye geldi.
 
Tüm bu zafer ve atılımlar Mustafa Kemal'ün önderdiğinde bu Meclis'in kararlarıyla hayata geçmiştir. Bu Meclis gazi bir meclistir. Bu Meclis kurucu bir meclistir. Çüünkü devlet kurmuştur. Bu meclis kendi varoluşunu hukuka borçludur.
 
Bu meclis milletin hukukunu içerisde ve dışarıda müdafaa etmek için kurulmuştur. Bu meclis milli egemenliğin sembolü olmuştur. Milli egemenliğin bir kişiye verilmesi kesinlikle mümkün değildir.
 
Bu ülkede egemen olan millettir. Millet egemenliğini kurumlar aracılığıyla kullanır. Bu kurumlar demokraside denge ve denetleme unsurlarını oluştururlar. Yasama, yürütme, yargı denetleme ağını oluşturur.
 
Kuvvetler ayrılığını ayak bağı olarak gönderen anlayış, Meclis'e gölge düşürmektedir. Bu Meclis'in yetkilerini gasp etmeye çalışan bir anlayış demokrasinin derinleşmesi önündeki en büyük engeldir. Çocuklarımıza daha güçlü daha zengin bir ülke bırakmalıyız."
 
BAHÇELİ: TÜRK MİLLETİ GEREĞİNİ YAPMIŞTIR
 
MHP lideri Devlet Bahçeli ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
 
"TBMM bağımsızlık aşkının meşruiyet arayışının milli iradeye saygının mahsulüdür. İlk Meclis'le birlikte Türk tarihinde onurlu bir sayfa açılımıştır. Bozgun yılları Ulus'taki taş binaya çarpmış ve Türk milleti ayağa kalkmıştır.
 
İmparatorluğumuzun yıkıntıları arasında yeni bir devlet kurulmuşsa bunun şeref payesi TBMM'ye aittir. Etnik kökenler farklı da olsa ortak noktada buluşmuşlardır. Bölücülüğün amaçları Meclis'e yaklaşamamıştır.
 
Adına ne derse densin, ister tehcir ister göç, Türk milleti gereğini yapmış, geleceğini teminat altına almıştır."
 
BALUKEN: SEÇİM BARAJI UTANÇ KAYNAĞI
 
HDP adına Grup Başkanvekili İdris Baluken kürsüye çıktı. Baluken, şunları söyledi:
 
"95 yıl önce halklar, ortak yaşam arzusuyla bir araya geldiler. Erzurum ve Sivas kongrelerinde, 1921 Anayasası'nda farklılıkları zenginlik olarak gören bir anlayış hakim oldu. 1921 ruhunun temsilcisi olan kurucu meclis, il merkezlerine geniş yetkiler vererek yönetime katılma hakkını ortaya çıkardı.
 
Ne yazık ki çoğulcu anlayış yerine 1924'te merkeziyetçi ve çoğulcu bir anlayış geldi. Tek bir etnisiteyi ve inancı merkeze alan anlayış toplumsal çatışmaların yaşanmasına neden oldu.
 
Uzak ve yakın tarihimizde trajedilerin kaynağı haline gelen darbeler etkinliğini halen devam etmektedir. Anayasanın cuntacılar eseri olduğu, 33 yıl geçmesine rağmen sivil bir anayasa yapılmaması bir utanç kaynağıdır.
 
Her türlü muhalefet dinamiğini Meclis dışında tutmak için oluşturulmuş olan yüzde 10 seçim barajı bir utanç kaynağıdır. Barajları, milli irade ve istikrar adına savunan partilerin olması bir utanç kaynağıdır.
 
Basın özgürlüklerin dair hiçbir somut adım atılmadığı, farklı inanç ve kültürlerin yok sayıldığı, kadının eşit yurttaşlık hakkının tanınmadığı bir sistem işlemeye devam ediyor."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.