Medya Derneği'nden Dumanlı'ya kınama

Medya Derneği'nden basın mensuplarına yönelik saldırılara kınama geldi. Yapılan açıklamada Ekrem Dumanlı'nın TÜYAP Kitap Fuarı'nda Yeni Akit muhabiri Mehmet Özmen’e yaptığı fiziksel saldırı da sert bir dille eleştirildi.

Medya Derneği'nden Dumanlı'ya kınama

Medya Derneği'nden basın mensuplarına yönelik saldırılara kınama geldi. Yapılan açıklamada Ekrem Dumanlı'nın TÜYAP Kitap Fuarı'nda Yeni Akit muhabiri Mehmet Özmen’e yaptığı fiziksel saldırı da sert bir dille eleştirildi.

18 Kasım 2014 Salı 18:10
Medya Derneği'nden Dumanlı'ya kınama
banner221
İşte Medya Derneği tarafından yapılan o basın açıklaması:

16 Kasım 2014 tarihinde yaşanan üzücü olay nedeniyle basın mensuplarına yönelik şiddet farklı bir boyuta taşınmış bulunmaktadır.

Zaman gazetesi yayın müdürü Ekrem Dumanlı, TÜYAP Kitap Fuarı'nda, herkese açık bir toplantıda kendisine soru soran Yeni Akit gazetesi muhabiri Mehmet Özmen'e yanıt vermek yerine onu 'münafık' gibi sıfatlarla itham etmiş, hedef göstermiştir. Bununla da yetinmeyip Özmen'e fiziki müdahalede bulunmuş, ayrıca korumalarının bir meslektaşını tartaklamasına izin vermiş, hatta neden olmuştur. Ekrem Dumanlı halkın haber hakkına saygı ilkesini bizzat çiğnemiş, gazetecilikle bağdaşmayan bir tavır ve davranışa imza atmıştır.

Medya Derneği olarak basın meslek ilkelerine ve ifade özgürlüğüne aykırı bu eylemleri nedeniyle Ekrem Dumanlı'yı kınıyoruz.


TÜRKİYE-KAZAKİSTAN MAÇINDA YAŞANAN OLAYLAR

16 Kasım 2014 tarihinde oynanan Türkiye-Kazakistan maçı sonrasında basın mensuplarına çirkin bir saldırı düzenlenmiştir. Görevlerini yapmaya çalışan meslektaşlarımız özel güvenlik görevlileri tarafından tartaklanmış, fotoğraf makinaları ve kameraları kırılmıştır. Müdahale güvenlik ve koruma boyutunu aşıp saldırı ve linç boyutuna ulaşmıştır. Meslektaşlarımız Gökhan Kılınçer, Vedat Danacı, Metin Karabaş, Saycan Sayım, Murat Akbaş ve Uğraş Özyurt bu olay neticesinde yaralanmış, diğer bazı meslektaşlarımız da olayların ortasında kalmıştır.

Spor kuruluşlarının, spor yöneticilerinin ve sporcuların görevi gazetecileri tedhiş etmek değil, onların çalışma şartlarını iyileştirmek, kamuoyunun gerçekleri bilme hakkına yardımcı olmaktır. Gazetecileri dışlayan bir spor güvenliği konsepti kabul edilemez.

Medya Derneği olarak saldırıyı kınıyor, olayın bütün boyutlarıyla araştırılmasını, kasıt ve ihmali bulunanların açıklanıp cezalandırılmasını istiyoruz. Spora hakim olan fanatizmin ve şiddetin son bulması için bütün tarafları sorumlu ve duyarlı davranmaya çağırıyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ahmet hoca 2014-11-19 09:21:02

sayın medya dernegi yöneticileri,egri oturup dogru yazmak gerek birileri birilerine akreditasyon uygularken sesiniz çıkmıyordu da bir korumanın korumakla görevli oldugu kişinin yanından taciz eden birini uzaklaştırmasımı sizi rahatsız ettiegriye egri dogruya dogru.at gözlüğü ile bakmamak lazım olaylara

banner220