Memlekette kesmekten eşek bırakmadılar

Türkiye'de kırmızı et satışları son günlerde neredeyse durdu denecek noktada. Çünkü piyasada at ve eşek eti satılıyor. Bunu bilen ya da duyan vatandaşlar da kasaplara pek uğramıyor. Bunun yerine tavuk ve balığı tercih ediyor.

Memlekette kesmekten eşek bırakmadılar

Türkiye'de kırmızı et satışları son günlerde neredeyse durdu denecek noktada. Çünkü piyasada at ve eşek eti satılıyor. Bunu bilen ya da duyan vatandaşlar da kasaplara pek uğramıyor. Bunun yerine tavuk ve balığı tercih ediyor.

26 Ocak 2015 Pazartesi 16:31
Memlekette kesmekten eşek bırakmadılar

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şaban Cetizli de bu durumdan oldukça sıkıntılı. Cetizli, en son Bursa'da meydana gelen at eti skandalının ardından et satışlarının durnma noktasına geldiğini söyledi.

Bursa’da çalınan atların kesilip Özlüce ve FSM'deki lüks mekanlara satılmasının ortaya çıkmasını değerlendiren Şaban Cetizli, “Hepimizde tedirginlik var. 15 gündür biz de ihbarlara göre araştırma başlattık. Sadece para cezası veriliyor. At, eşek eti satan insanlar hemen serbest kalıyor. Bu satışları yapanlara hapis cezası verilsin. At eti satışı yapan kişi yakalandı, bir hafta sonra salındı. Aynı işi yine yapmaya devam etti. İkinci defa yakalanınca ancak tutuklandı. Memleketimizde tabiri caizse at, eşek kalmadı. Neredeyse bu insanlar, kuşları bize piliç diye yedirirken, bugün köpek, kedi etini bize dana eti olarak yedirecekler. Bu noktaya geldiğini görüyoruz. Türkiye Kırmızı Üreticileri Birliği olarak bakanlığı defalarca ikaz ettik. Bakanımız bu meselenin üzerine gitti. Köpek maması adı altında yapılan etler ülkemize giriyor. Büyük marketlere, büyük yemekhanelere gidiyor. Bu etler Türkiye’de tüketiliyor, birileri para kazanıyor” dedi.

"CEZALAR ARTIRILMALI"

Ağır müeyyideler uygulanması gerektiğini savunan Cetizli, “Aksi takdirde Türkiye’de Kırmızı Et Üreticileri Birlikleri olarak biz de ayaklanacağız. Bize de sahip çıkılmasını istiyoruz. Çünkü insanlar piyasada köpek, at, eşek eti var diyerek et almak istemiyor. Vatandaşlarımızı haklı görüyoruz. Bu davanın üzerine gitmemiz gerekiyor. Bir çalışma yapıyoruz, raporlar tutuyoruz. Kesilen dana, inek kayıttan geçsin. Desteklemeler devam etsin. Kayıtsız hayvan olmasın. Kayıtsız et kesilmesin. Tezgahta satılan etin, kaşesi var mı yok mu kontrol edilsin. Hiçbir kasap dükkanı kontrol edilmiyor. Hiçbir yemekhane kontrol edilmiyor. Bir boşluk var. Bu boşluğun doldurulması gerekiyor. Lütfen eti belgeler üzerinden kontrol edelim. Denetimlerin artırılmasını istiyorum” diye konuştu.

İNEGÖL’DE DOMUZ ETİ SATILMIŞ

“İnegöl’de de at eti satılıyor mu?” sorusuna Cetizli, “İnegöl’de at eti satılmadı ama 30 yıl önce at etinin satıldığı tespit edildiğinde, o gün yine tekrar geleceğini düşünüyordum. Çünkü et fiyatları yüksek, vatandaşın alım gücü zayıf. Benim de endişem var. 2000 yılında Domaniç dağlarında kış günü domuz vurulup kasaplarda satıldığını bilen insanım. Biz işimizi gereğince yapmaya çalışıyoruz. Böyle şeylerle karşılaştığımız da üzülüyoruz. Vatandaşımıza sağlıklı et yedirmemiz lazım” şeklinde konuştu.

"HAZIR KIYMA ALMAYIN"

Vatandaşlara da tavsiyelerde bulunan Cetizli şunları söyledi:


“Vatandaşlar aldıkları kıymanın at mı, yoksa dana mı olduğunu anlayamaz. Çünkü etler parçalanmış şekilde hazır kıymaların içine konuyor. Hazır etlere karıştırılıyor. Büyük marketlerden alışveriş yapmayın demiyoruz, ama mahallenizdeki güvendiğiniz kasaplara gidin, bütün etten kesilerek kıyma yapıldığını görün, öyle alın. Hazır doğranmış etlerden almayın. Hazır kıymalardan almayın. Her yerden et ürünü yemeyin”.

Bursa’da at eti satışının ortaya çıkmasının ardından et satışlarında düşüş olduğuna dikkat çeken Cetizli, “Piyasada at, eşek eti satılıyormuş, Türkiye’ye köpek mamasından yapılan etler sokuluyormuş gibi söylentiler yüzünden et satışlarımız düştü. İnsanlarımız lokantalarda dahi etli yemek yemeye çekiniyor. Hayvan kesiminde azalma var. Bu kötü intibaları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Kaldıramazsak, bu hayvancılığa da zarar verir. Et fiyatlarında düşüş yok. At, eşek eti derken, piyasaya bir durgunluk çöktü. İleriki günlerde ne olacağını hep birlikte göreceğiz” şeklinde konuştu.


At, eşek ve katır eti yenir mi?

At, eşek ve katır eti: Eşek ve katırın yenmesi bütün mezheplerde haramdır.

Câbir'den şöyle rivâyet edilir:

"Resulullah (s.a.s.) Hayber gazasında eşek etini yasak etti, at etini yemeye izin verdi." (Buhâri, Zebâih, 28; Mey'azi, 38, Nikâh, 21; Müslim, Nikâh, 30; Sayd, 23, 25, 30, 37).

Bu hadis-i şerifi ölçü alan Ebû Yûsuf, İmam Muhammed gibi Hanefi imamlar, Ahmed b. Hanbel ve İslâm hukukçularının çoğunluğu at etini helâl kabul ederken; İmam Azam Ebû Hanife, harama yakın mekruh hükmünü vermiştir.

İmam Mâlik ise,

"Resulullah at, katır, eşek etini ve azı dişi bulunan her yırtıcı hayvanın etini yasak etti." (Ahmed b. Hanbel, I, 147, 244, 289; IV, 89, 90, 127)

hadisini esas alarak at etini haram saymıştır.

Ebû Hanife ve İmam Mâlik'in at etini helâl kabul etmeyişlerine diğer bir delilleri de şu ayet-i kerimedir:

"O, atı, katırı ve eşeği bunlara binmeniz ve süs için yarattı." (Nahl, 16/8)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.