ODTÜ'de yine olaylı mezuniyet

ODTÜ Stadı'ndaki tören, mezunların geçişinin ardından, Mustafa Kemal Atatürk ve eğitim şehitleri adına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
 
Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar, mezunları kutlayarak, gelecek yaşamlarında başarılar diledi.
 
Mezunlardan, toplumda aktif rol almalarını ve dönüştürücü roller üstlenmelerini isteyen Acar, özgür ve rasyonel düşünceye, sorgulamaya, araştırmaya, öğrenmeye vurgu yapmayı, bilgiye ve uzmanlığa saygı göstermeyi, doğayı korumayı, toplumun tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmayı ODTÜ kimliğinin bir parçası olarak gördüklerini söyledi.
 
Acar, Türkiye'nin, uzmanlık alanlarında en iyi şekilde yetişen üniversite mezunları kadar demokratik değerleri, laikliği, insan haklarını ve temel özgürlükleri özümseyen toplum önderlerine de ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, "Toplumun farklı kesimlerinin ihtiyaç ve taleplerini anlayıp, tüm kesimlerin temel hak ve özgürlüklerini garanti eden bir hukuk devletiyle, çoğulcu bir siyasi yapıyla uzlaşabilmek en önemli gereksinimimizdir" dedi.
 
ODTÜ'de protesto
 
Bu arada, Acar'ın konuşması sırasında bir grup öğrenci, arkalarını dönerek, "Eğitim-Sen üyesi 2 kişinin işine son verdikleri" gerekçesiyle ODTÜ yönetimini protesto etti. "Yönetimi değil, çalışanını ve öğrencini temsil et, ODTÜ öğrencisi Eğitim-Sen'in yanında" pankartı açan öğrenciler, alkışlarla "Sizi işten attırmayacağız" sloganları attı.
 
Konuşmasının ardından Rektör Acar, üniversite birincileri Gizem Grünberg, Murat Özatay, Rustam Alashrafov ve Mohammad Askarı'ya plaket ve diplomalarını verdi.
 
Mezunlar daha sonra keplerini havaya fırlattı.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol