ÖSYM'den LYS'ye dair sorulara cevap geldi

ÖSYM Başkanı Ömer Demir; LYS ile ilgili açık uçlu soruların nasıl sorulacağıyla ilgili kafaları meşgul eden sorulara yanıt verdi

ÖSYM'den LYS'ye dair sorulara cevap geldi

ÖSYM Başkanı Ömer Demir; LYS ile ilgili açık uçlu soruların nasıl sorulacağıyla ilgili kafaları meşgul eden sorulara yanıt verdi

04 Ocak 2017 Çarşamba 19:09
ÖSYM'den LYS'ye dair sorulara cevap geldi
ÖSYM Başkanı Ömer Demir, Lisans Yerleştirme Sınavı'nda  (LYS) bu yıl ilk kez uygulanacak kısa cevaplı sorulara ilişkin, "Bir kelimelik  cevaplar öngörüyoruz. Adaylarımız doğru cevabı ilgili kutucuğa yazıp kodlayacak.  Matematikte en fazla 3 basamaklı bir rakamı yazıp kodlamalarını isteyeceğiz.  Okuma hataları olmaması için adayın aynı anda yazdığını kodlaması gerekecek."  dedi. 
 

LYS’de 13 klasik soru
   
 

Demir, yaptığı açıklamada, ÖSYS kılavuzunun dün yayımlandığını  anımsatarak, YGS içeriğinin geçen yıllar ile aynı olduğunu ifade etti.
 
Geçmiş yıllarda sayıları binleri bulan adayın, kural ihlali nedeniyle  sınavının iptal edildiğini dile getiren Demir, bu nedenle adayların sınav  binalarına alınma saatlerine ilişkin yeni bir karar aldıklarını belirtti.
 
Süresi içinde salonda bulunmama, verilen süreden fazla süre kullanmaya  çalışma, salona getirilmemesi gereken eşya ile gelme gibi sınav kurallarının  bulunduğunu hatırlatan Demir, ancak son dakikada gelen adayların bu uyarıları  dinleyemedikleri için kural ihlaline yol açabildiklerine dikkati çekti.
 
Demir, bu nedenle tüm ÖSYM sınavları için yeni bir düzenleme  yaptıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:
 
"Bu yüzden bundan sonra tüm ÖSYM sınavlarında sabit saat uygulamasına  geçtik. Sabah sınavlarımız 10.00'da başlayacak fakat sınav binalarına girişte son  dakika 09.45 olacak. Yani 09.46'da gelen bir adayı binaya almayacağız. Bu çok  önemli bir uyarı. Bu uyarıyı giriş belgelerinde, her yerde adaylara duyuracağız  çünkü bu kurala uymadığı takdirde aday sınava giremeyecek. Bütün adayların bu  kurala dikkat etmesini istiyoruz."
 


Demir, öğleden sonraki oturumların ise saat 14.30'da başlayacağını,  sınav binasına en son alınma saatinin ise 14.15 olacağını söyledi.
 
Geometri testi matematik sorularının içinde sorulacak
 
YGS'deki matematik testinde yer alacak geometri sorularına ilişkin  değerlendirmelerde de bulunan Demir, "Geometri dersi liselerde, matematiğin  içinde yer alıyor, geometri adında ayrı bir ders yok. Geometri dersi lisede  okutulduğu ağırlıkta matematik testinin içinde yer alacak. Bu konuyla ilgili  YÖK'ün verdiği karar şöyle, soru sayısı aynı olacak, sadece geometrinin de içinde  olduğu sorular matematik testi olarak adaylara verilecek. İçerikte bir değişiklik  yok. Sadece isimlendirmede bir değişiklik var." dedi.
 

Kısa cevaplı sorular açıklaması
 
LYS'de kısa cevaplı soruların uygulanmasına ilişkin açıklamalarda da  bulunan Demir, "LYS'de önceden beri konuşulan, kamuoyunda 'Tek tip çoktan seçmeli  sınavlara çocuklarımız mahkum oluyor, seçenekler verdiğinizde ancak cevaba  gidebiliyorlar. Bunun dışında da sorular sorulsa iyi olur' beklentisini  karşılamak amacıyla çok az sayıda soru ile sisteme kısa cevaplı soruları  tanıtacağız." diye konuştu.


 
Kısa cevaplı soruların genel adının "açık uçlu soru" olduğunu dile  getiren Demir, bu tür soruların "cevap alanı sınırlanmamış", "cevap alanı  sınırlanmış" ve "kısa cevaplı" olmak üzere çeşitli türleri bulunduğunu anlattı.
 
LYS'de bu türlerden "kısa cevaplı" soruların sorulacağını bildiren  Demir, şu bilgileri aktardı:
 
"Dolayısıyla LYS'de her bir oturumda 3'er soruyu kısa cevaplı olarak  soracağız. Burada, adaylara 'Sorunun cevabı aşağıdaki şıklardan hangisidir?'  şeklinde değil, 'nedir' şeklinde soru sorulacak. Bildiği cevabı rakamsa rakam  olarak belirlediğimiz yere yazıp kodlayacak. Şu anda bir kelimelik cevaplar  öngörüyoruz, uzun cevaplar değil. Adaylarımız, bir kelime olarak doğru cevabı  ilgili kutucuğun içine yazıp kodlayacak.
 
Neden kodlama yaptırıyoruz halen çünkü birçok adayda, ‘benim yazım  okunmazsa, el yazımdan dolayı bir kayıp olursa' diye bir kaygı var. Bu kaygıları  gidermek için nasıl isimlerini kodluyorlarsa, onun gibi bir kodlama yapmalarını  isteyeceğiz. Böylelikle hem yeni soruları tanıtmış olacağız hem de 'acaba yanlış  okunabilir mi, haksızlık olabilir mi' gibi kaygıları tamamen ortadan kaldırmış  olacağız. Amacımız bu. Tek kelimelik ya da matematikte en fazla 3 basamaklı bir  rakamı yazıp kodlamalarını isteyeceğiz. Okuma hataları olmaması için adayın aynı  anda yazdığını kodlaması gerekecek."
 
Ömer Demir, açık uçlu sorularda yanlışların doğruyu götürmeyeceğini  hatırlatarak, "Sadece çoktan seçmeli sorular 4 yanlışın bir doğruyu götürmesine  yönelik kurala tabi olacak." diye konuştu.
 
 
"ÖSYM'nin başka sınavlarda da açık uçlu soru hazırlığının bulunup  bulunmadığına" ilişkin soru üzerine Demir, "Özellikle kısa cevaplı sorular  ALES’te olabilir, İş Sağlığı Güvenliği sınavlarında olabilir. Şu an yan dal  sınavlarında zaten yapıyoruz. Açık uçlu soru sorma kültürünü biz küçük sınavlarda  aşağı yukarı tanıttık. Bu, ilk kez büyük ölçekli bir sınavda olacak." ifadesini  kullandı.
 
"Önümüzdeki yıllarda açık uçlu soruların sayısının artması gündemde  mi" sorusuna Demir, "Sonraki yıllar için konuşulacak bir konu. Bu yıl önemli  olan, adaylar tedirgin olmasın. Amaç bilen kişinin bilgisini güzel ölçen bir  yöntem olduğunu adaylara da göstermek. Ondan sonraki kararlar, daha sonra duruma  göre verilebilir." yanıtını verdi.
 
Açık uçlu sorular sorulmasının, ÖSYM'nin daha çok çalışmasını  gerektiren bir karar olduğunun altını çizen Demir, "Ama çoktan seçmeli dışındaki  soru tiplerinin bütün adaylar tarafından görülmesi, diğer sınavlarda da  yaygınlaştırılması ölçme tekniği bakımından bizim istediğimiz bir şeydir. Bunu  diğer bütün sınavlarımızın bir parçası haline getirmek istiyoruz."  değerlendirmesini yaptı.
 
KPSS'de açık uçlu soru sorulmasına ilişkin verilmiş bir karar  bulunmadığını bildiren Demir, "Bütün sınavlar neden çoktan seçmeli sorularla  sınırlandırılmıştı? Çünkü teknik imkanlar yetersizdi. Yeni teknolojiler gelişti,  hatasız okuma imkanları ve kısa sürede sonuçları açıklama imkanları oluştukça  sınavların bir kısmında buna doğru gideceğiz. Bu ilk deneme. Bundan sonra  gittikçe yaygınlaşacaktır tabii ki." diye konuştu.
 
Açık uçlu soruların çoktan seçmeli sorulardan daha büyük imkan  verdiğini dile getiren Demir, "Ölçmeyi daha kolaylaştırıyor. Adayların ezbere  değil de sorunun çözümüne, sonucu bulmaya yönelmesini sağlıyor. Bu çok yararlı  bir yöntem. Şimdilik sınırlı bir şekilde yer alacak testlerimizde. Adaylar için  yeni ölçme yöntemlerini tanımanın yararlı olacağını düşünüyoruz." bilgisini  paylaştı.
 
Örnek soru nasıl olacak?
 
Demir, LYS'de çıkacak açık uçlu soru örneklerine ilişkin de bilgi  verdi.
 
"1933'te kurulan ayakkabı, tekstil, kağıtçılık gibi farklı alanlardaki  fabrikaları da bünyesinde toplayan ve aynı zamanda bankacılık faaliyetlerinde  bulunan kuruluşun adı nedir?" şeklindeki örnek bir soruyu okuyan Demir, şöyle  devam etti:
 
"Çoktan seçmeli soruda değişik kuruluş isimleri yazıyorduk.  Cevaplardan bir tanesi de bu soru için Sümerbank'tı. Burada herhangi bir cevap  yazmıyoruz. Adaydan buraya "Sümerbank" yazıp normal kodlama sistemine göre  kodlamasını bekliyoruz. Bu sorunun cevabını bilen bir kişi için seçeneklerden  herhangi biri hatırlatıcı olmadığından hiçbir zorluk yok burada."
 
Matematik testinden de başka bir örnek soru veren Demir, "(Bu  integralin değeri kaçtır) gibi bir soruya karşılık, yanda en fazla 3 basamaklı  bir değer olacak. Bunun içinden adayın yazarak işaretlemesini bekliyoruz. Burada  cevabın yanlış okunması, yanlış değerlendirilmesi ihtimali sıfır ancak kodlamanın  doğru yapılması gerekiyor." diye konuştu.
 
Adaylara, konuları öğrenmeye odaklanmaları tavsiyesinde bulunan Ömer  Demir, şunları kaydetti:
 
"Ne sorulduğunu anlamaya ve cevabını bulmaya odaklanmalarını  bekliyoruz. İsmini kodlamasını bilen herkesin cevabı da kodlaması mümkün.  Adayların kaygılanacağı herhangi bir sıkıntı görmüyoruz. Tüm testler için  hazırladığımız örnek soruları web sayfasından duyuracağız. Zannedildiği kadar  adaylar için sürpriz, beklenmedik bir durum olmayacak. Sadece çoktan seçmeli  yerine cevabını bildikleri şeyi yazmalarını ve kodlamalarını istiyoruz.
 
Açık uçlu soruların yorum gerektiren farklı türlerini şu an için  sormayacağız ama şu andaki kısa cevaplı sorular bunlar. Bunun için herhangi bir  kaygı taşınmasını yersiz buluyoruz."
 

Değerlendirmede değişiklik olmayacak
 
Demir, "Şimdilik kısa, sade, çok karışık olmayan cevapları bulunan  sorularla başlamak istiyoruz. Adayların cevaplamaları için ilave bir zorluk olsun  istemiyoruz. Açık uçlu soruların değerlendirilmesinde de herhangi bir ilave  değişiklik yok." dedi.
 
LYS'lerde toplam 15 açık uçlu soru sorulacağını bildiren Demir,  adaylara da şu tavsiyelerde bulundu:
 
"Kısa cevaplı sorularda amaç, kişinin verilenler içerisinden bir cevap  bulması değil, bizatihi cevabı kendisinin çıkarma kabiliyetinin geliştirilmesi.  Bu, tüm eğitim sistemimiz için de yararlıdır. Bu sistem değişikliğinin  amaçlarından birisi de bu. Adaylar, tümüyle bu şekilde soru çözmeye  başladıklarında onlara büyük katkı sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Bunu başaran  adaylarla başaramayan adaylar arasında kuşkusuz fark olacaktır. Bu da adaylar  için başkalarının önüne geçmek adına iyi bir fırsat.
 
Adaylarımız, konuları öğrenmeye odaklansın. Ölçtüğümüzde  zorluk-kolaylık bütün adaylar için geçerli. Zorsa herkes için zor, kolaysa herkes  için kolay. Herkes için kolay soruyu çözmüş olmak kişiye avantaj sağlamayacak.  Dolayısıyla kişi, sorulabilecek her türlü soruya göre kendini ayarlayıp başarı  yarışında öne çıkmaya çalışmalıdır. Herkes başarısının karşılığını alsın  istiyoruz."


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bilgi 2017-01-04 21:52:38

resmen fiyasko...