Papa Francis, İstanbul'da

3 günlük bir ziyaret için dün Türkiye'ye gelen Papa Francis, Ankara'daki temaslarının ardından İstanbul'da. Papa ve beraberindekileri getiren uçak, saat 10.30 sıralarında İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi.

Katolik dünyasının ruhani liderini havalimanında, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos karşıladı.

HALIYA TAKILDI

Bu arada, apronda yürürken ayağı halıya takılan Papa Fransis, düşme tehlikesi geçirdi. Papa, İstanbul Valisi Vasip Şahin'in koluna girmesiyle, son anda düşmekten kurtuldu.

Papa Fransis ve beraberindekiler buradan, mütevazi bir araçla, İstanbul'daki ziyaretin ilk durağı olan Sultanahmet Camii'ne geçti.

TRT de Papa'nın hava limanından Sultanahmet'e gidişini, kesintisiz yayınlarla havadan an be an tüm dünyaya servis etti.

Sultanahmet Camii'nin kapısında İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran tarafından karşılanan Papa Francis, daha sonra müftü ile birlikte camiyi gezdi. Ardından da müftü ile birlikte dua etti.

Papa Fransis buradan sonrü Ayasofya Müzesi'ne geçti. Şu dakikalarda Ayasofya Müzesi Müdürü Hayrullah Cengiz'in anlatımı eşliğinde müzeyi geziyor.
Ziyaretin ardından Papa Fransis, Harbiye'deki Vatikan Temsilciliği'nde bir süre dinlendikten sonra, Kutsal Ruh Kilisesi'nde düzenlenecek ayini yönetecek.

Ayine, Fener Rum Patriği Bartholomeos da katılacak.

Papa Fransis'in İstanbul ziyaretinin ilk günündeki son durağı ise, Fener Rum Patrikhanesi olacak.

Katolik ve Ortodoks dünyasının liderleri, Papa Fransis ve Patrik Bartholomeos buradaki kilisede mum yakacak, birlikte dua edecek.
Anahtar Kelimeler:
papa francis istanbul da

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol