Sancar, "Siyasetle değil bilimle uğraşın"
 Bir ülkeyi korumak ve yaşatmak için eğitimin şart olduğunu belirten Aziz Hoca, gençlere, "Bilimle uğraşın, yurt dışına eğitim için gitseniz bile Türkiye'ye dönün" uyarısı yaptı.

DNA onarımı mekanizmaları konusundaki çığır açan çalışmaları ile Nobel ödülü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar, İzmir Uluslar arası Biyotıp ve Genom Endüstrisi’ni ziyaret etti.

İBG’nin konferans salonuna adı verildi ve onur ödülü aldı. Adının verildiği oditoryumda basın toplantısı düzenleyen Sancar, DNA onarımının kansere önlemekte önemli bir onarım mekanizması olduğunu ve çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

Gençlere de tavsiyelerde bulunan Aziz Hoca, “İstiklal Savaşı’nın ilk günlerinde eğitim üzerinde sıkı tartışmalar oluyordu. O dönem bile eğitime önem veriliyordu. Bir ülkeyi kurmak kolay fakat korumak için eğitim şart. İlkokuldan üniversiteye kadar bütün gençlere sesleniyorum. Aman gözünüzü seveyim siyasetle uğraşmayın, bilimle uğraşın, bilim yapın” dedi.

Konferansın ardından soruları cevaplayan Sancar, bir izleyicinin "Bilimle ilgilenmek isteyen Türkler yurt dışına mı gitmeli?" sorusunu "Yurt dışına gitmenizi tavsiye ederim. Fakat benim yaptığımı yapmayın, mutlaka Türkiye'ye dönün. Artık Türkiye'de imkanlar var. Burada her şeyi yapabilirsiniz" dedi.

"TÜBİTAK'ın başına geçmek ister misiniz?" sorusuna cevap vermeyen Sancar, "Bilimsel çalışmalarınızı sürdürmek için Türkiye'ye döner misiniz?" sorusuna da, "Ben 70 yaşına geldim. İşleyen bir laboratuvar kurmak 10 yılımı alır. O bakımdan kusura bakmayın" cevabını verdi.
Anahtar Kelimeler:
TÜBİTAKAziz SancarGenom

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol