Suikast iddiasıyla girdiler ‘Kozmik sırlar’la çıktılar

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a ‘suikast’ iddiasıyla başlatılan Kozmik Oda soruşturması takipsizlikle sonuçlanırken soruşturma bahanesiyle Kozmik Oda’ya giren paralel yapıya mensup kişiler devlete ait gizli belgeleri dışarı çıkardı.

Suikast iddiasıyla girdiler ‘Kozmik sırlar’la çıktılar

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a ‘suikast’ iddiasıyla başlatılan Kozmik Oda soruşturması takipsizlikle sonuçlanırken soruşturma bahanesiyle Kozmik Oda’ya giren paralel yapıya mensup kişiler devlete ait gizli belgeleri dışarı çıkardı.

15 Mart 2015 Pazar 09:16
Suikast iddiasıyla girdiler ‘Kozmik sırlar’la çıktılar
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik kararına göre, “Genelkurmay’ın ‘devlet sırrı’ diye nitelediği 1.5 terabaytlık belge içeren hard disklerin imajlarının kimler tarafından alındığıyla ilgili tutanaklar bulunamadı. Kimin elinde olduğu bilinmeyen ‘devlet sırları’nın bulunduğu hard diskte şu dosyalar yer alıyordu;
 
- SEMİNER DOSYASI 2003/1:
 
Bu dosyanın içinde yedek personel işlemleri, siyah personel, yardımcı kuvvetler, Ö/P eğitimleri, koruculardan faydalanma, hedef ülke ve yurt içinde; Fiziki harita, Halk, Oy Tabanındaki hareketlilik, partiler sistemi, tarikatlar, azınlıklar, harita ile gösterilen yeni kurulması gereken gerilla birliklerinin bilgileri bulunuyordu.
 
- İŞ TAKİP DEFTERİ (2002 -2009):
 
Bu dosyada ise 7 yıl içinde gerçekleştirilen,  iş takip çizelgesi, çizelgedeki emrin tarih sayısı, yapılacak işin konusu, bitirileceği tarih, bitirildiği tarih bölümlerinin yer aldığı,  çizelgenin son sayfasında 37. Bölümde güncelliğini yitiren evrakların imha edilmesi, imha tutanaklarının gönderilmesi, imhası istenen kontrollü evrak listelerinin gönderilmesi gibi bilgiler yer alıyordu.
 
- VALİ VE BELEDİYE BAŞKANLARININ BİLGİLERİ:
 
Bu belgenin içinde de (Afyon, Ankara, Burdur, Eskişehir, Isparta, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat illerinin vali ve belediye başkanlarının adları, bu illerin nüfus yapısı, coğrafi bilgileri,  2007 seçimleri sonrasındaki oy durumu konulu çizelge,  bu illerdeki askeri personel bilgileri bulunuyordu.  
 
- YARDIMCI KUVVETLER YÖNERGESİ:
 
Bu belgede yardımcı kuvvetlerin yapacağı görevler anlatılıyordu.
 
- YARDIMCI KUVVETLER LİSTESİ:
 
Listede, isimlerin yanı sıra lojistik bilgiler yer alıyordu.
 
- S.T.K.B. EĞİTİM VE ÖĞRETİM SÜREKLİ YÖNERGESİ:
 
Yönergede,  Gayri Nizami Harp ile ilgili esaslar belirleniyor ve  Özel Personel, Beyaz Personel,Siyah Personel, Yardımcı Kuvvetler v.s. tanımlar yapılmıştı. Yönergede,  Genelkurmay Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığınca yürütülen Grup ve Bireysel Gayrı nizami Harp Eğitim ve Öğretimlerinden ulaşılması gereken eğitim yöntem ve prensiplerinin standart hale getirilmesinin yöntemleri anlatılıyordu.
 
- ÖZEL PERSONEL FAALİYETLERİ :
 
Yönergede, Genel Nizami Harp teşkilatına alınacak özel personelin tespiti, tahkiki, teşkilata alınması, takip ve kontrolünün sağlanmasının yöntemleri anlatılıyor, çizelge ve formlar bulunuyordu.
 
- REKTÖRLER İBARELİ DÖKÜMAN:
 
Bu dokumanda rektörler ile ilgili bir kısım bilgiler, değerlendirmeler, öğrenci konseyleri kurultayı açılış konuşması gibi detaylar yer alıyordu.
 
Bu arada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik kararında, “Bu belgelere fotokopileri alınmak sureti ile el konulmuştur” denildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.