"Temel meselemiz küresel büyemedi̇r"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Enerji Bakanları Toplantısı'nda, "Bu yıl büyüme stratejilerimizi somut bir takvim çerçevesinde nasıl uygulamakta olduğumuzu gösteren bir raporu Antalya'da onaylamayı planlıyoruz. Böylece sözlerimizin arkasında durduğumuzu, kararlarımızın takipçisi olduğumuzu tüm dünyaya göstermiş olacağız" dedi.

"Temel meselemiz küresel büyemedi̇r"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Enerji Bakanları Toplantısı'nda, "Bu yıl büyüme stratejilerimizi somut bir takvim çerçevesinde nasıl uygulamakta olduğumuzu gösteren bir raporu Antalya'da onaylamayı planlıyoruz. Böylece sözlerimizin arkasında durduğumuzu, kararlarımızın takipçisi olduğumuzu tüm dünyaya göstermiş olacağız" dedi.

02 Ekim 2015 Cuma 11:58
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Enerji Bakanları Toplantısı'na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 Enerji Bakanları Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.
 
Erdoğan, "Küresel enerji meselelerini çok boyutlu bir yaklaşımla ele almamız gerektiğine inanıyorum. Bilhassa enerjinin yatırım ve finansman boyutu çok önemli. G20 ülkelerinin bu alanda iş birliğini geliştirmeleri için zemin bana göre müsaittir" dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün G20 ülkeleri olarak temel meselemiz; güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı küresel büyümedir. Türkiye olarak G20 dönem başkanlığını üstlendiğimiz zaman önceliklerimizi 3 başlık altında topladık; uygulama, yatırımlar ve kapsayıcılık. Hem ulusal ölçekte hem de küresel düzeyde güçlü bir ekonomik büyüme sağlamanın en etkin yolunun istikrar ve güvenin tesis edilmesi olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.
 
Erdoğan, "G20 üyeleri olarak geçtiğimiz yıl kabul ettiğimiz büyüme stratejilerini uygulamaya geçirdiğimiz takdirde 2018 yılına kadar yüzde 2,1 oranında ilave büyüme sağlanmasını bekliyoruz. Bu da küresel ekonomiye 2 trilyon dolar ilave kaynak girişi anlamına geliyor" dedi.
 
"TÜM DÜNYA GÖRECEK"
 
Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:
 
Bu yıl büyüme stratejilerimizi somut bir takvim çerçevesinde nasıl uygulamakta olduğumuzu gösteren bir raporu Antalya'da onaylamayı planlıyoruz. Böylece sözlerimizin arkasında durduğumuzu, kararlarımızın takipçisi olduğumuzu tüm dünyaya göstermiş olacağız
 
Yenilenebilir enerji maliyetlerinin düşmeye devam etmesi ve teknolojisinin enerji sistemlerine daha iyi entegre edilebilmesi geleceğimiz bakımından önemlidir. G20 Enerji Verimliliği Eylem Planı çerçevesindeki çalışmaların somut sonuçlar üretmeye başlaması son derece ümit vericidir. Bu alanda hep birlikte çalışmaya devam etmeliyiz
 
Gelişmiş ve yükselen küresel mesellerin tartışılmasına imkan tanıyan bu platform çok önemli
Bugün dünyanın nereden nereye geldiğini çok yakından izliyorum
Esas hedefimiz krizlere sebep olacak sebeplere önlem almaktır.
Bugün G20 ülkeleri olarak temel meselemiz güçlü sürdürülebilir ve kapsayıcı olmaktır.
Küresel alt yapı yatırım ihtiyacının çok büyük bölümünü enerji oluşturuyor.
Dünya genelinde enerji talebinin artamaya devam edeceği açıktır. Bütün bunlar için sürekli olarak araştırmaya önem vermek zorundayız.
 
"ÖZEL ÖNLEM VERİYORUZ"
 
Sağlam sürdürülebilir dengeli ve kapsayıcı büyüme G20'nin temel hedefidir. Kadınların ekonomi içerisindeki rolünü kuvvetlendirmek için kadın G20'yi hayata geçirdik. Enerjiye erişim konusuna özel önem veriyoruz
 
İş dünyası ile Afrika ülkelerini biraraya getiren bu konferansın katkı sağlamasını ümit ediyorum. Kapsayıcılık bağlamında kobilerin küresel ekonomiye entegre olmaları üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Enerji anlamında başarılı işler yapmanın yatırımları artırmaların yolunu kamu ve özel sektörden geçtiğini biliyoruz.
 
Enerjiye erişim şeffaflık verimsiz fosil yakıt ve enerji verimliliği üzerine durduk.Bilhassa enerjinin yatırım ve finasman boyutu çok önemli. 2015 kritik bir yıl bunun için yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin arttırılması öncelikli konularımız arasındadır. Yenilenebilir enerji maliyetlerinin düşmeye devam etmesi geleceğimiz bakımından çok önemlidir.
 
Enerji konularına stratejik bakış açısıyla yaklaşmak zorundayız. Bilhassa enerji güvenliği küresel gündemin üst sıralarında yer alıyor.Şu anda TANAP hızla devam ediyor yürüyor. Burada bir dayanışma var. TANAP'a ortak ülkelerin el ele vermesi TANAP'a yatırım sürecini hızlandıracaktır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.