TİB yeniden yapılandırılacak

Paralel yapının yasa dışı dinlemelerin merkezine çevirdiği Telekomükasyon İletişim Başkanlığı TİB bulunduğu binadan başka bir binaya taşınacak. TİB’in yeniden yapılandırılacağını açıklayan Ulaştırma Bakanı Elvan 2-3 alternatif üzerinde durduklarını söyledi.

TİB yeniden yapılandırılacak

Paralel yapının yasa dışı dinlemelerin merkezine çevirdiği Telekomükasyon İletişim Başkanlığı TİB bulunduğu binadan başka bir binaya taşınacak. TİB’in yeniden yapılandırılacağını açıklayan Ulaştırma Bakanı Elvan 2-3 alternatif üzerinde durduklarını söyledi.

22 Aralık 2014 Pazartesi 17:21
TİB yeniden yapılandırılacak
banner283

TİB'in yeniden yapılandırılmasına yönelik ciddi bir adım atıldığını açıklayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "TİB'in mevcut binasından çıkarılıp farklı bir yere aktarılması gerektiğine de inanıyoruz. Çünkü orada ne yapıldığını açıkçası bilemiyoruz. O nedenle bizim yeni bir binaya ihtiyacımız var. Önümüzdeki dönemde de bu yönde bir girişimimiz olacak" dedi.

2-3 alternatif var

Anadolu Ajansı'na konuşan Elvan, TİB'in yeniden yapılandırılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: " Maalesef TİB hem bu süreçte o başkanlığa verilen yetkilerin kötüye kullanılması neticesinde ciddi bir kredibilite kaybına uğramıştır, yıpranmıştır. Biz Hükümet olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının mutlaka yeniden yapılandırılması gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımızı da aslında tamamladık. Bu çalışmalarımızı inşallah kısa süre içesinde Bakanlar Kurulunda konuşur, tartışırız.

Elvan, TİB'in yeniden yapılandırılması sürecinde üzerinde durdukları 2-3 alternatifi Bakanlar Kurulunda ele alacaklarını, bir karara bağladıktan sonra açıklama yapmasının doğru olacağını da söyledi.

Dinleme kayıtları sürekli kontrol ediliyor

Bakan Elvan, TİB'deki dinleme işleyişinin şu anda yasal olarak sürdürüldüğünü kaydederek şunları söyledi: "Şu anda TİB'de gerçekten yasalara, kurallara, hukuka uygun bir şekilde çalışmalar yürütülüyor. Mahkeme kararlarıyla dinleme kayıtları sürekli olarak kontrol ediliyor. Kaç mahkeme kararı var, kaç kişi kontrol ediliyor, bunların çapraz kontrolleri yapılıyor. Bir anlamda TİB o eski anlayışından kurtarılıp sağlıklı bir yapıya şu aşamada kavuşturuldu. Ama yine de TİB'in mutlaka yeniden yapılandırılması gerekiyor."

3 konuda soruşturma

Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığının TİB'de bazı işlem kayıtlarının ve logların silindiğini tespit ettiğini ifade eden Elvan, şöyle devam etti: "Siz, iyi niyetle çalışıyorsanız neden geçmiş kayıtları silersiniz? Log kayıtları dediğimizde, vatandaşımızın anlaması için biraz daha açmamız gerekiyor. Bir tane dijital telefonumuz var. Telefonda son 1 yılda kiminle görüştüğünüz, hangi numaralara ulaştığınızın kaydı, başkalarında yoktur ama kendi sisteminizde kayıtlıdır. Buna log kaydı diyoruz. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında da her uzmanın, her yöneticinin yaptığı iş ve işlemler aslında normalde bilgisayarda sürekli olarak kaydediliyor. Bunların tamamı siliniyor. Bunun bir anlamı olmalı. Siz 17-25 Aralık operasyonunda bu kayıtları ortadan kaldırıyorsunuz, neden silinir bunlar? CD'ler, oradaki özellikle mahkeme kararı ile ortaya çıkmış olan dinlemelerin birer kopyası CD olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında bulunuyordu. Bunların tamamı parçalanmış, kırılmış. Bunu neden yaparsınız.

Bununla ilgili olarak neticede, birinci aşamada özellikle log kayıtlarının silinmesi, dinleme kayıtlarının silinmesine yönelik bir soruşturma başlatıldı ve bu tamamlandı. Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından bu kayıtların silindiğine dair tespitler ortaya kondu ve Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığına tarafımızdan aktarıldı. Bu arada gündeme özellikle yine Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında hangi amaçla konduğu bilinmeyen çanak antenlerin olduğu ve bu çanak antenlerin verici özellikleri olduğu ortaya çıktı. Normalde biz bu çanak antenleri alıcı olarak kullanırız ancak verici olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Bu arada ortaya çıkan bazı bilgi ve belgeler doğrultusunda Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı yasa dışı dinleme ve casusluğa yönelik bir soruşturma başlattı. Bu soruşturma da Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından devam ediyor. Bununla ilgili Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı bilirkişi tayin etti. Bunlar gerekli çalışmaları yaptılar. Zannedersem tabii detayını bilemiyoruz, bunlar Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığına aktarıldı ve bu çerçevede savcılık tarafından gerekli işlemler yürütülüyor. Ama bu arada silinen kayıtların kazanılması yönünde yine çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar doğrultusunda geçmişte mahkeme kararı olmadan ülkemizin cumhurbaşkanı, başbakanı, siyasi liderler, önemli gazeteciler aşağı yukarı 700'ün üzerinde kişinin dinlenildiği tespit edildi. Bununla ilgili de Cumhuriyet Başsavcılığı çalışmalarını yürütüyor. Bunun dışında bazı mahkeme kararlarına bazı bakanların isimleri dahil edilerek de dinlendiği ortaya çıktı. Bu Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ikinci soruşturma."

Kriptolu telefonlar dinlendi

Üçüncü soruşturmanın ise yasadışı olarak kriptolu telefonların dinlenmesi olduğuna dikkati çeken Elvan, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığındaki bazı kayıtlarda kriptolu bakanların telefon numaralarının dinlendiğini bildirdi.

TİB'e ve yasadışı dinlemelere yönelik soruşturmalar hakkında bilgi veren Bakan Elvan, "Özetleyecek olursak 3 ayrı soruşturma söz konusu. Bir tanesi TİB'in geçmişe yönelik işlemler ve log kayıtlarının silinmesiyle ilgili yürütülen soruşturma var. İkincisi yasadışı dinleme ve casuslukla ilgili bir soruşturma var. Üçüncüsü ise kriptolu telefonların dinlenmesine yönelik bir soruşturma var, devam ediyor" ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.