Türkiye'nin terör kurbanı savcıları
Savcı Mehmet Selim Kiraz, Berkin Elvan’ın öldürülmesinin yanı sıra Lobna Allami, Okan Özçelik, Volkan Kesanbilici, Erdal Sarıkaya, Aydın Aydoğan ve Burak Ünveren’in de aralarında bulunduğu gezi parkı gösterileri sırasında yaralananlar hakkındaki soruşturma dosyalarını da yürütüyordu.
 
Ve dün terör örgütünün üyeleri tarafından rehin alındığı odasına öldürüldü.
 
Türkiye’de daha önce öldürülen bazı savcıların isimleri şöyle:
 
Doğan Öz: Ankara’da Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Öz, devletin içindeki kontrgerilla yapılanmasını araştırırken 24 Mart 1978’de Ankara’da kontrgerilla tarafından taşeron olarak kullanıldığı öne sürülen ülkücü İbrahim Çiftçi tarafından öldürüldü.
 
Ethem Ekim: Adana’da 1978 yılında terör savcısı olarak görev yapan Ethem Ekim, koruma polisi Mehmet Kenar ile birlikte otomobilinde çapraz ateşle öldürüldü.
 
Metin Şanal: Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde meslekten uzaklaştırılan bir uzman çavuş, 2001’de bir anne ile kızını öldürdükten sonra, adliye binasında Şanal’ı da vurarak, intihar etti.
 
Murat Uzun: Tunceli’nin Ovacık İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun’un 2012’de PKK’lı bir terörist tarafından başından vurularak şehit edildi.
 
Hakan Kılıç: Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 5 Şubat 2012’de PKK’nın düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.
 
Mehmet Türkseven: 28 Nisan 1991’de Bingöl Solhan’da PKK tarafından öldürüldü.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol