Ya sınırdışı ya iade !

Cardiff’teki NATO Zirvesi’ne giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ABD Başkanı ile yapacağı görüşmede Pensilvanya’daki Gülen’in iadesinin de gündeme geleceğini belirterek, Obama’ya “Ya sınırdışı edin ya da bize verin” diyeceğini söyledi.

Ya sınırdışı ya iade !

Cardiff’teki NATO Zirvesi’ne giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ABD Başkanı ile yapacağı görüşmede Pensilvanya’daki Gülen’in iadesinin de gündeme geleceğini belirterek, Obama’ya “Ya sınırdışı edin ya da bize verin” diyeceğini söyledi.

05 Eylül 2014 Cuma 10:26
Ya sınırdışı ya iade !

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi’nde ABD Başkanı ile yapacağı görüşmede Pensilvanya’daki zatın iadesinin de gündeme geleceğine dikkat çekerek, Obama’ya “Ya sınırdışı edin ya da bize verin” diyeceğini ifade etti. Paralel yapı ile mücadeleden taviz verilmeyeceğinin altını çizen Erdoğan, diğer tüm bakanlıklarda da paralel temizliğin başlayacağını dile getirdi. HSYK’nın mevcut yapısının paralel yapı ile mücadeleye imkan vermediğini ifade eden Erdoğan, HSYK’nın yeni seçimiyle birlikte bağımsız, tarafsız, herhangi bir yerin kontrolü altında olmayan bir HSYK oluşacağını kaydetti. Erdoğan, NATO zirvesinde muhataplarına dinleme konusunu gündeme getirip, bunun hesabını soracaklarını ifade etti. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ziyaretini tamamladıktan sonra NATO Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği İngiltere yolunda aralarında Ankara Temsilcimiz Yener Dönmez’in de bulunduğu gazetecilerin sorularını şöyle cevaplandırdı: 

ABD Başkanı ile yapacağınız görüşmede neler gündeme gelecek?

Öncelikle bölgedeki gelişmeler, gerek Irak’taki gelişmeler, gerek Suriye’deki gelişmeler, İsrail-Filistin’deki ateşkes sürecinin sürekliliğine yönelik gelişmeleri ele alacağız. Diğer taraftan ulusal güvenliğimize yönelik, malum unsurlarla ilgili, paralel yapı konusu. Ayrıca iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine yönelik konular ağırlıklı gündem maddelerimizi oluşturacak. Bu yıl sonu itibariyle BM Genel Kurulu da var. NATO zirvesinde yeni bir Genel Sekreter göreve başlayacak. NATO noktasında bir de Afganistan süreci var. Burada dört tane ülkenin kalacağı bir süreç görünüyor. Bu ülkeler olacak mı olmayacak mı henüz bilmiyoruz. Dolayısıyla Afganistan’daki durumu, Afganistan’da hala hükümetin kurulamamış olmasını kendileriyle değerlendireceğiz. Bir de bölgede Pakistan meselesi var. İkili ilişkilerin dışında uluslar arası alandaki gelişmeleri de kendileri ile vaktimiz el verdikçe görüşmeye gayret edeceğiz.

SİYASETE SOYUNACAKSA TÜRKİYE’DE SOYUNSUN
Paralel yapıyla ilgili Obama’ya ne diyeceksiniz?

Her şey ortada. Türkiye’de elde bilgi-belge olmadan ne yapacaksınız diyenler var. Oysa bütün her şey, dinlemeler, tapeler ortada. Bir ülkenin Başbakanı dinlendi, bir ülkenin bakanları dinleniyor, bundan daha büyük belge olur mu? Bunlar ortaya çıkarıldı ve yayınlandı. Türkiye’nin Başbakanı yazışmalarda, ‘Dönemin Başbakanı’ ifadeleri yer alıyor. Bunlar yakalandı, ele geçti. Kabineler oluşturuldu. Tabi ki şimdi ne yapacaklar, inkar edecekler. İş o safhaya geliyor. Bundan daha büyük, daha ciddi hangi belge olabilir? Şu anda bu adamlar bütün elektronik cihazları vesaireleri kaçırmak suretiyle delilleri yok etme noktasına geldiler. Bunlar adeta bir casusluk örgütü oluşturmuşlar. Bütün bu işlerin odaklandığı merkez şu anda Pensilvanya. Pensilvanya Amerika’dan başka bir yerde değil. Bizde tabi Amerika’dan madem biz stratejik ortağız, madem bizim aramızda bir model ortaklık var, siz nasıl bizden zaman zaman bazı teröristleri istiyorsunuz, biz de size veriyorsak şu anda biz de size diyoruz ki, böyle böyle. Ya bunu sınırdışı edin ya da bize verin. Bunlar çok açık ve net olarak ortada. Gelsin ülkesinde yaşasın. Madem suçu muçu olmadığını söylüyor… Gelsin burada yaşasın. İdare edecekse buradan idare etsin, siyasete soyunacaksa burada soyunsun.

BAĞLANTILARI ORTAYA ÇIKIYOR
Siz daha önce Sayın Obama’ya bu konuyu telefonda da söylemiştiniz.

Hepsinin bağlantıları peyderpey ortaya çıkıyor. Şu anda belirli bir sürece doğru işler gidiyor. Şu anda atılmış bazı adımlar var. Bu adımlar daha sonra bu sürecin içerisine de girebilir. Mesela kırmızı bültenle arananlar var. Peki bu kırmızı bültenle arananları Türkiye’ye veriyorlar mı? Bölücü terör örgütleri mensupları, bunun dışında Cem Uzan, kardeşi, Fehriye Erdal gibi arananlar var. Yerleri falan o ülkelere bildirilmiştir. Dönmemiştir. Bunlar hepsi bilinen şeyler. Çok farklı anlayışlarla ülkelerinde koruma altına alınanlar maalesef var.

PARALELLE MÜCADELEDE TAVİZ VERMEK YOK
Paralel yapıyla mücadele ederken bir dirençle karşılaşıyor musunuz?

Ben şu ana kadar kendi mensupları dışında herhangi bir direnç görmediğimizi belirteyim. Her geçen gün siyasi otorite de bu konudaki otoritesini tesis ediyor. Bundan sonraki süreçte bizzat şahsım başta olmak üzere bu işin takipçisi olacağız. Kaldı ki Milli Güvenlik tavsiye kararına da bu girdi. Sayın Başbakan da biliyorsunuz gerek hükümet açıklamasında gerek kongre konuşmasında bu konuyu dile getirdi. Bu konunun artık hassasiyetle takibi ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bir konudur. Bundan taviz vermemiz asla mümkün değildir.

ÇÖZÜM SÜRECİ BÜLENT BEY’DE 
Çözüm Süreci hangi aşamada? Siz Devlet Başkanı olarak bu sürece nasıl bir katkı vermeyi düşünüyorsunuz?


Çözüm süreci bildiğim kadarıyla Bülent Bey’in üzerinde. Kamu Düzeni Müsteşarlığı İçişleri Bakanlığına bağlandı. Ama çözüm süreci Bülent Bey’de. Bunların hepsi Başbakan’a bağlı olup da Başbakan’ın pas ettiği görevlerdir. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu da aslında Başbakan’a bağlıdır. Onun başkanlığı mesela Bülent Bey’e verilmiş durumda şu an. Çözüm sürecinde kararlılığımız aynen devam edecektir. Burada bir önemli konu da Diyanet İşleri Başkanlığının doğrudan Başbakanımıza bağlanmış olmasıdır. Diyanet’in özellikle manevi noktadaki konumunu bir yerde iade-i itibar noktasında yüceltmek için böyle bir değerlendirme yapmışlardır. Buna hayırlı olsun denir.

2015’te silahlara veda edildiği bir dönemi görmeyi ümit ediyor musunuz?

İnşallah şu anda tedbirlerimizi ona göre aldık. Gerek hükümet gerekse MİT çalışmalarını bu yönde kararlılıkla sürdürüyor.

ETİMESGUT HAVALİMANI PROTOKOL HAVALİMANI OLUYOR
Etimesgut havaalanını kullanmayı düşünüyor musunuz?

Çalışmalar var. Bunu Genelkurmay Başkanımız ile de görüştük. Yabancı misafirlerimiz geldiği zaman gerektiğinde Esenboğa’dan değil Etimesgut’tan almak için orda bir düzenleme yapmayı düşünüyoruz. Devlet ve hükümet başkanları Etimesgut’taki havaalanına gelsinler. Orası şehir içinde bir yer. Sadece pistin 300 metre uzatılması gerekiyor. Ben hem Etimesgut’u hem Esenboğa’yı kullanabilirim. Esenboğa şu an daha uygun. Çünkü orada uçak ve helikopterlere göre daha büyük hangarlar yaptırdık. Mesela yeni uçağın gireceği hangar bir Esenboğa’da bir de İstanbul’da var.

 CHP’YE ÜÇ DAVET YAPACAĞIZ, GELMEZLERSE KUSURA BAKMASINLAR
Muhalefet liderlerinden Demirtaş “Cumhurbaşkanı ile düzenli olarak görüşürüm” derken, Sayın Kılıçdaroğlu “savaş dışında görüşmem” dedi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Demek bunlar savaş bekliyorlar. Parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerle talebi olması halinde görüşürüz. Biz makamın gerektirdiği bir davet, iki davet, üç davet yaparız. Geldiler geldiler, gelmediler kusura bakmasınlar. Ondan sonra davet edecek halimiz yok. Burası öyle sıradan bir makam değil. Burası cumhurun başkanının olduğu makam. Bu makam savaşlara dayalı kurulmuş bir makam değil.

DİNLEMELERİN HESABI SORULACAK
BM Genel Sekreterliği’ne Türkiye’den bir aday gösterilmesi söz konusu olabilir mi?

Olmaması için hiçbir neden yok. Olabilir. Şu anda henüz böyle bir gelişme sözkonusu değil.
Soru: NATO zirvesinde muhataplarınıza dinleme konusunu gündeme getirecek misiniz?
Erdoğan: Evet ikili görüşmelerimizde bu konuyu da gündeme getireceğiz.

TASARIMI BEN YAPTIM 
Uçak çok güzel olmuş. Bu dizayna siz mi karar verdiniz?

Değişik dizayn ve önerilerle geldiler ancak tasarımı ben yaptım.

DAVUTOĞLU İÇİN: TAMAM BU İŞ TUTMUŞTUR 
Davutoğlu’nun kongredeki konuşmasını nasıl buldunuz, beğendiniz mi, tamam bu iş oldu diyor musunuz?

Beğendim. Tamam bu iş tutmuştur.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa 2014-09-05 16:46:49

bu paralel işi kabak tadı vermeye başladı....artık biter....başını etkisiz hale getirelim de bu iş sona ersin....