Yarın 1 Muharrem Hicri 1438'in ilk günü!

Bu gün peygamberimizin hicretinin üzerinden 1437 yıl geçtiğini gösteren Hicri Takvim'in son günü. Yarın 1 Muharrem 1438'e girmiş olacağız

Yarın 1 Muharrem Hicri 1438'in ilk günü!

Bu gün peygamberimizin hicretinin üzerinden 1437 yıl geçtiğini gösteren Hicri Takvim'in son günü. Yarın 1 Muharrem 1438'e girmiş olacağız

01 Ekim 2016 Cumartesi 20:18
Yarın 1 Muharrem Hicri 1438'in ilk günü!
Kameri takvim olan Hicri takvimin son ayı zilhicce bugün son buluyor, yeni yıl yarın İslamiyette önem arz eden aylardan muharrem ile başlıyor. İslam tarihinde bir dönüm noktası olarak Hz. Muhammed (S.A.V)'in hicreti esas alınarak, Hicri yılbaşı kabul edilen muharrem ayı, pazar günü başlayacak. Hicri takvimde 1437 yılı bugün son bulacak.

Peygamberimiz'in tam olarak hangi ay ve gün hicret ettiği konusunda ittifak edilen bir tarih bulunmamakla birlikte 622 miladi yılında hicret ettiğine dair rivayetler çoğunluktadır.

Hicri Takvim, Hz.Ömer'in halifeliği zamanında Hicretten 17 sene sonra, Miladi 639'da toplanan bir meclis tarafından Hz. Ali'nin önerisiyle, Hicretin gerçekleştiği yıl 1 kabul edilerek oluşturulmuştur. 

Hicrî takvim (ay-hicret takvimi, hicrî-kamerî takvim) İslâm âleminin dinî takvimidir ve Kur’ân-ı Kerîm’in Tevbe sûresinin 36-37. âyetleriyle Hz. Peygamber’in hadislerine dayandırılmıştır. Âyetlerde Allah’ın katında ayların sayısının on iki olduğu ve haram ayların yerlerini değiştirmenin (nesî) küfürde aşırılık sayıldığı ifade edilmekte, hadislerde ise bir ayın yirmi dokuz ya da otuz gün olduğu, ramazan hilâli görüldüğünde oruç tutmaya başlanacağı, bir sonraki hilâl görüldüğünde de bayram yapılacağı; hava kapalı olur da hilâl görülemezse ayın otuz güne tamamlanacağı belirtilerek ramazan orucunun başlangıç ve bitiş günleri kurala bağlanmaktadır (Buhârî, “Śavm”, 11; Müslim, “Śavm”, 7-8, 17-20).

Halife Mansûr ile (754-775) başlayan bilim döneminden itibaren bazı fıkıh âlimlerinin savunduğu rü’yetin hesapla belirlenmesi konusu gündeme gelmiş, daha sonra bu görevi muvakkithâneler ve rasathâneler üstlenmiştir. Bu kurallar zamanla diğer aylara da uygulanmıştır.

Hz. Peygamber’in hicreti (622) başlangıç yılı ve muharrem ayının ilk günü yılbaşı olarak kabul edilen hicrî-kamerî takvimin süresi ayın dünya çevresinde on iki defa dolaşma süresidir ve 354, 367 056 gün (354 gün 8 saat 48 dakika 33 saniye 36 sâlise 18 erbaa 14 hamse 24 sitte) tutar.

Buna göre bir ay yılı bir güneş yılından 10,875 144 gün eksik gelmekte ve bu eksikliğin toplamı yaklaşık 33,5 hicrî, 32,5 milâdî yılda bir yıla ulaşmaktadır. Dolayısıyla aylar güneş yılına göre kaydığı için müslümanlar, ramazan orucunu daima aynı mevsimde değil her mevsime gelecek şekilde değişik günlerde tutarlar.

Hicrî takvimde gün sayısının belirlenmesi, özellikle rü’yet farklılıkları olması ve otuza tamamlama değişiklikleri yapılması sebebiyle karışık bir durum gösterir. Eskiden ramazan ile kurban bayramı ayı olan zilhiccenin dışındaki diğer aylarda pek düzeltme yapılmadığından eski belgelerde gün sayısı yerine söz konusu edilen ayın “evâilinde” (başlarında), “evâsıtında” (ortalarında) ve “evâhirinde” (sonlarında) şeklinde tarih verildiği görülür.

Hicrî takvimde aylar şunlardır: Muharrem, safer, rebîülevvel, rebîülâhir, cemâziyelevvel, cemâziyelâhir, receb, şâban, ramazan, şevval, zilkade, zilhicce.


 
Son Güncelleme: 01.10.2016 21:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şinasi ÖZTÜRK 2016-10-01 21:18:06

bu büyük bir hata olmuş... kameri aylar akşam hilalin görülmesiyle başlar. ve akşam önce başlar, sonra gündüzü gelir. aksi halde başlamamış olur. şimdi bu gece zilhiccenin sön gecesi ise tarın da son günü olması gerekir. aksine; bu gece ilk muharrem gecesidir, yarın da ilk gündüzüdür. düzeltilmesini ve hayırlara vesi̇le olmasini di̇leri̇m...

Avatar
fakir 2016-10-01 21:18:43

uslube bakarmisin omerin halifeligi.hazreti omer yaz kardesim.

Avatar
Mülayim 2016-10-02 00:12:41

Yazıyı düzgün okursanız görürsünüz! Vay arkadaş takıldığınız şeylere bakın yav açın biraz kitap okuyun kuran okuyun lüzumsuz işlere girmeyin yaa kırın artık ön yargıları eleştirmeyi

Avatar
Mülayim 2016-10-02 00:16:52

Vay arkadaş takıldığınız şeylere bakın yav açın biraz kitap okuyun kuran okuyun lüzumsuz işlere girmeyin yaa kırın artık ön yargıları eleştirmeyi kendimize bakalim artık belki doğru diyorsunuz ama yorum yapsan ne yapmasan ne boş iş yaptıklarınız
Fakir değil fak fakir siniz