Yeter artık yeter
Türkiye'de madenler ölüm kustu! Soma'da 301 işçinin ölümünün ardından akan gözyaşları kurumadan, Karaman Ermenek'teki kömür ocağında tam 18 işçi yeraltı sularına gömüldü. Facianın ardından 6 gün geçmesine rağmen işçilere ulaşılamadı. Umutlar, git gide tükenmeye başladı. Yürek yakan acılar ise bitmek bilmedi. Facia haberi bu kez Bartın'dan geldi. Amasra ilçesine bağlı Tarlaağzı Köyü'ndeki Hattat Şirketi'ne ait kömür ocağında dün sabah 04:30 sıralarında facia yaşandı. Maden ocağında galeri açma işinin yürütüldüğü eksi 300 kodunda göçük meydana geldi. 3 Çinli işçi göçük altında kaldı. Uzun süren çalışmaların ardından işçilerden Maoshun Yang'ın (38) ve Shoujle Sun'un (37) cesedine ulaşıldı, Shouping Sun (40) ise yaralı olarak kurtarıldı. Savcılık olayla ilgili inceleme başlatırken, tüyler ürperten bir gerçek ortaya çıktı. Çinli işçilerin göz göre göre ölüme gittiği müfetttiş raporuyla belgelendi.

ÖLÜM GELİYORUM' DEDİ

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan alınan bilgilere göre, yakın zamanda söz konusu ocakta teftiş yapan müfettişler, hayati tehlike içeren eksiklikler nedeniyle işletme hakkında 25 Eylül'de "işin durdurulması" kararı verdi. Teftişlerde 4 kritik eksik tespit edildi. Raporda işletmede kurtarma istasyonunun, tahlisiye ekibinin, genel havalandırmanın ve kullanılan elektrik malzemelerinin uygunluk belgesinin bulunmadığı ya da eksik olduğu belirlendi. Ancak "Üretim durdurulmalı" raporuna rağmen ocak kapatılmadı.

HEYECANLI BEKLEYİŞ

KARAMAN'ın Ermenek ilçesindeki madende su baskını sonucu mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmaları 6. gününe girdi. Ancak işçilere ulaşılamadı. AFAD, çalışmalara toplam 627 kişilik bir ekip ve 138 araçla ara verilmeden devam edildiğini, 414 kişinin arama-kurtarma 123 kişinin ise su boşaltma faaliyetlerinde görev aldığını bildirdi. Dün öğle saatlerinde işçilerin mahsur kaldığı bölüme ulaşıldığı iddia edildi. Bazıları ise işçilerden 3'üne ulaşıldığını öne sürdü. Bu iddialar, aileleri heyecanlandırdı. İddiayı yalanlayan Enerji Bakanı Taner Yıldız ise "Şu anda ulaştığımız bir işçi yok. 24 saat arkadaşlarımız çalışıyor" dedi.

Anahtar Kelimeler:
yeter artık yeter

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol