Hac ve Umreye Gideceklere Dikkat!

Çanakkale Lapseki Toplum Sağlığı yetkilileri hac ve umreye gidecek olan adaylara (MERS-CoV) solunum yolu virüsüne karşı eğitim verdi.

Hac ve Umreye Gideceklere Dikkat!

Çanakkale Lapseki Toplum Sağlığı yetkilileri hac ve umreye gidecek olan adaylara (MERS-CoV) solunum yolu virüsüne karşı eğitim verdi.

07 Haziran 2014 Cumartesi 11:13
Hac ve Umreye Gideceklere Dikkat!
banner221
Lapseki Toplum Sağlığı Merkezi yetkilileri 30 Nisan 2014 tarihi itibariyle Suudi Arabistan kökenli virüsten hastalanan 424 kişi tespit edildiğini hatırlatarak hac ve umreye gidecek olan adayları uyardı.
 
Hastalığın şiddetli seyir etmesi sebebiyle 131 kişinin hayatını kaybettiğini açıklayan TSM yetkilileri özellikle şeker, kronik akciğer, böbrek yetmezliği ve immün sistem yetmezliği hastalarında Mers virüsünün çok tehlikeli olduğunu vurguladı.
 
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan incelemelerde 5 Mayıs 2014 tarihi itibariyle Türkiye'de 500 şüpheli tespit edildi. Mers virüsünün develerden geldiği üzerinde şüphelerin arttığına değinen TSM yetkilileri hastalığın insanlara nasıl ve nereden bulaştığına dair kesin bir açıklama olmadığını kaydetti.
 
Hastalıktan korunma yollarına da değinen TSM yetkilileri adaylara yaptıkları açıklamada, “Kalabalık alanlarda maske kullanılmalı. Çiğ süt ve hayvansal gıdalar tüketilmemeli, sebze ve meyveler iyi yıkanmalı. Sık sık sabun kullanmaya özen göstermeliyiz. Suudi Arabistan ziyaretinden sonraki 14 gün içerisinde ateş ile birlikte alt solunum yolu hastalığı belirtileri olan kişiler bir sağlık kuruluşuna başvurmalı. Ayrıca gittiğimiz hekimlere seyahat hakkında bilgilerde aktarmamız gerekir" dedi. Adaylar çok faydalı bilgiler aldıklarını söyleyerek birbirlerine dikkat edilmesi noktasında tavsiyelerde bulundular.
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
gercek 2015-02-03 17:08:11

hac ve umrede dogulu ve batili umrecilere iyi otel ic anadoluya kotu otel veriliyor neden acaba

banner220