“Ezanla” başlayan ve “salâ” ile biten, iki nefes arasında geçen zaman dilimidir, hayat…

Yüce Mevla Kuran-Kerim’de; “Andolsun, biz insanı kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş bir balçıktan yarattık.” (Hicr Süresi / 26.) buyurmuştur.

Doğum, Kuran-ı Kerim’de bu kadar sanatsal anlatılmışken, bizim hayata yüklediğimiz anlam nasıl ve ne kadar?

Şimdi bir tahlil yapalım…

Bizim algımızla bize yüklenmek istenen algı ne kadar kesişir…

Algımızı, sayılı nefeslerin olduğu bu dünya hayatında neye ve kime göre şekillendiriyoruz? İnandığımız ve değer olarak nitelendirdiğimiz unsurlarımıza göre mi yoksa birilerine yakın olmak, yamaç olmak, dalkavuk olmak gibi unsurların sonucu oluşan algılara göre mi?

“Ezanla” başlayan ve “salâ” ile biten,

Neye göre?

Önemli ve çoğu kez ayırt etmekte sıkıntı yaşadığımız bir durum bu…

Doğumla başlayan saf, temiz ve değerlerle yoğrulmuş algımız, zaman içerisinde basamak basamak azalarak sonunda bu gün yaşadığımız dar kapsamlı bakışlara yol açmıştır.

Zamanla o masumane bakışlar ve tavırlar yerini saldırgan, menfaat tatminlerine bırakmıştır.

Çocukluk yıllarında, yani her şeyin farkında olmaya başladığımız o yaşlarda, duyduğumuz saygı, edep ve büyüklere hürmet, küçüklere sevgi; zamanla yerini “benlik” davasında hüküm verebilen, yargılayan ve cezalandıran bir hale getirmiştir.

Tabi ki tenzih ettiklerimiz ve edeceklerimiz elbette olacaktır. Ama bunlar parmak sayısı kadar az ve öz insanlardır…

Ne gariptir ki; hayat hengâmesi, geçim derdi kişileri sorumsuz, bir o kadar kişi bazlı menfaat algısına itmiştir.

Bunu şöyle bir örnekle anlatmak daha açıklayıcı olur. Yıllarca kariyer noktasında mücadele veren biri, sadece “kariyer” odaklı bir yaşam tarzı çizdiği için kendisine, farklı bir rol biçildiğinde bocalayan, kıran, döken ve insani değerlerden uzaklaşan bir karaktere bürünür. Ne oldum delisi olur. Çünkü temelde verilen eğitimde sevgiden tutunda, davranışsal birçok mahrumiyetin tutsaklığı ile büyümüş, kariyer olgusu onun için dünya kupası gibi, Nobel barış ödülü gibi olmuş. Hal böyle olunca algısında olması gereken birçok mihenk taşından yoksun büyümüş ve yanlış mecralarda tutunmuş…

Ama asıl olan kariyer başarısını kazanırken, değer yargılarından, aile bilincinden, helal-haram algısından, insan olabilme kriterlerinden ve en önemlisi Allah korkusundan beri olan bir hayat düsturu çizebilmesidir.

Maalesef, karakter oluşumunda bir bütünü oluşturan parçalarda bir noksanlık oluşması durumunda, ister istemez telafisi olmayan ya da olma noktasında zayıf ihtimallere gebe bir durum hâsıl olmaktadır.

Hiç mi iyi bir algıyı oluşturan insan profili yok? Dediğinizi duyar gibi oluyorum. Tabi ki var…

Hayatta, bir kuru ekmekle karnını doyurabilecek, yamalı bir hırka ile gezebilecek, saf, temiz ve iman gücü ile bakabilen çok değerli insanlar da var.

Makam dahi verilse, bu insanlar her zaman geçmişe bir pencere açarak, geleceğe perde olurlar. Onlar için gönül ehli olmak, Rıza-i Hakk’ı kazanmak, tavırda ve sevgide cömert, edepte ve hayâda her daim ölçülü, insani değerlerde ise, ceket düğmeleyecek kadar alçak gönüllü olurlar…

Bazılarına, bu devirde de olur mu? Dedirtebilir…

Evet olur…

Önemli olan hayatı nasıl anladığınız değil, size verilen hayatta sizden ne istendiğidir…

O yüzden hayatı anlamak için kitaplar okumak, yazmak ya da ahkâm kesmeye çokta gerek yok.

Hayatı anlamak için bir bebeğin acıktığı andaki haline, bir gencin çaresiz kaldığı an yöneldiği secdeye ve bir ihtiyarın gözünde oluşan hasrete bakmanız yeterli olacaktır.

Hayat kolay ve kolaylaştıran değerlerin içinde yoğrulunca, sahip olunan nefesler o algıda harmanlanır. Yaradan’a kavuşma vuslatında, tebessüm heyecanını ve cennet bahçelerinin gülleri olabilmeyi arzular.

Mahşeri kalabalıkta insan, O’  yani kendi olabilmeyi başarır…

Duamız;

Doğru bir hayat anlayışı ve bu dünyada verilen görev bilinci..

Ve sonuç, duruşu ile, edebi ile, ahlakı ile, samimiyeti ve imanı ile olmamız gereken gerçek manada yaratılmış birer birey olabilmek…

Vesselam…

Dua ile…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205