Erzincan Geneli 02.05.2014 Cuma Hutbesi

Erzincan Geneli 02.05.2014 Cuma Hutbesi '''İSLAMDA İŞCİ VE İŞVEREN İLİŞKİLERİ''

Erzincan Geneli 02.05.2014 Cuma Hutbesi

Erzincan Geneli 02.05.2014 Cuma Hutbesi '''İSLAMDA İŞCİ VE İŞVEREN İLİŞKİLERİ''

30 Nisan 2014 Çarşamba 23:21
Erzincan Geneli 02.05.2014 Cuma Hutbesi

İLİ: ERZİNCAN
TARİH: 02.05.2014
İSLAMDA İŞCİ VE İŞVEREN İLİŞKİLERİ
Muhterem Müminler!
İnsan yeryüzünde topluca yaşam süren sosyal bir varlıktır. Sosyal bir varlık olan insan farklı kabiliyet, güç, temayül ve ihtiyaç içinde yaratılmasının bir hikmetine işaret edilerek bunun insanların birbirine iş gördürebilmesine imkân hazırladığı kuranı kerimde şöyle ifade edilmiştir: ‘’ Rabbinin rahmetini onlar mı paylaştırıyorlar? Dünya hayatında onların geçimliklerini aralarında biz paylaştırdık. Birbirlerine iş gördürmeleri için kimini ötekine derecelerle üstün kıldık. Rabbinin rahmeti onların biriktirdiği şeylerden daha hayırlıdır.’’(1)
İnsanlar arasındaki iş bölümünü işçi işveren ilişkisini dünya hayatına ilişkin ilahi kanun ve düzen açısından temellendiren bu açıklama İslam’ın insan ilişkisine genel yaklaşımını da yansıtır.
Değerli Müminler!
Çalışma hayatının temelinde bir insanın mal ve ücret karşılığı başka bir insanın iş görmesini ifade eden iş akdi bulunur.Bu akidde (sözleşme) işverenin işçiye gördüreceği iş işçinin de alacağı ücret belirtilir. Bir hadisi şeriflerinde Peygamber efendimiz (s.a.v)’’ kim bir işçi çalıştıracaksa ona ücretini bildirsin, ücretini belirlesin’’ (2)
İşverenin temel borcu işçinin ücretini akidde karşılaştırıldığı şekilde ödemesi sevgili peygamberimiz (s.a.v) ‘’ işçiye ücretini teri kurumadan veriniz ‘’(3) buyurarak bu konuda işverenleri duyarlı olmaya davet etmişlerdir. Yine sevgili peygamberimiz (s.a.v)“işçinin ücretini ödemeyen kimselerin kıyamet gününde Allah’ı karşılarında bulacaklarını bildirmiştir.” (4) işverenin işçiye iyi davranması temel hak ve özgürlüklerini tanıması işçinin çalıştırıldığı yerde gerekli önlem ve tedbirlerin alınması işçiye herhangi bir zarar verilmemesi gerekmektedir. Sevgili peygamberimiz (s.a.v) işçilere işaretle ‘’ onlar sizin kardeşleriniz olup Allah onları sizin sorumluluğunuz altında kılmıştır. Böyle bir din kardeşi eli altında bulunan kimse ona yediğinden yedirsin, giydiğinden giydirsin onlara güçlerinin yetmeyeceği işleri yüklemeyiniz şayet yüklerseniz onlara yardımcı olunuz ‘’ (5) Buyurarak Bu konuda temel insani ve ahlaki bir ödeve de dikkat çekmiştir.
Muhterem Müminler! 
İşçinin hak ve sorumlulukları ise işçinin akdinden doğan en önemli borcu işi gerektiği şekilde işverenin isteği doğrultusunda ifa etmesi, üstlendiği işi iyi yapmak, gerekli özen ve titizliği göstermek meşru ihtiyaçları hariç iş sürecini tamamlamak zorundadır. Peygamber efendimiz ‘’Muhakkak ki Allah Teâlâ sizden birinizin yaptığı işi sağlam yapmasından hoşnut olur. ‘’ (6) Buyurarak işçinin de işini iyi, güzel ve işverenin malını koruyarak ve israf etmeden temiz yapması gerekmektedir. Sevgili peygamberimiz bu sorumluluğu şöyle hatırlatıyorlar. ‘’ çalışan kişide işverenin malının koruyucusudur.’’(7)
Değerli Mü’minler!
İslam’a göre, çalışma hayatında karşılıklı sevgi, saygı, hak, hukuk ve adalet prensiplerine uygun olarak hareket edilmelidir. Herkes kazancının helal olmasına dikkat etmelidir…
 


1:  zuhruf süresi, 32
2:  Beyhaki, sünen IV. 120
3:  ibni Mace, rühün, 4
4:  Buhari, icare, 10
5:  Buhari, İtk,16
6:  Suyuti, elcamiul kebir, 1.354
7:  Buhari, istikraz, 20
 
Hazırlayan: FatihVURGUN
Boyacılar Camii İmam Hatibi
Redaksiyon: İl İrşat Kurulu

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.