Haftanın Hutbesi: Helal Haram Duyarlılığı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Hazırlanan Haftanın Cuma Hutbesi: Helal Haram Duyarlılığı

Haftanın Hutbesi: Helal Haram Duyarlılığı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Hazırlanan Haftanın Cuma Hutbesi: Helal Haram Duyarlılığı

21 Aralık 2017 Perşembe 19:00
Haftanın Hutbesi: Helal Haram Duyarlılığı
banner283

TARİH : 22.12.2017

PDF OLARAK İNDİR

WORD OLARAK İNDİR

       HELAL HARAM DUYARLILIĞI

Cumanız Mübarek Olsun Aziz Müminler!

Yüce Rabbimiz, okuduğum âyet-i kerimede şöyle buyurmuştur: “Ey iman edenler! İçki ve benzeri şeyler, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.”[1]

Peygamber Efendimiz (s.a.s) de, okuduğum hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: “Helâl de bellidir, haram da bellidir. İkisinin arasında birtakım şüpheli hususlar vardır ki insanların çoğu bunları bilmezler. Kim şüpheli şeylerden sakınırsa, dinini ve haysiyetini korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse, harama düşmüş olur…”[2]

Kardeşlerim!

Yüce Rabbimiz, insanı en değerli varlık olarak yaratmıştır. Tertemiz fıtratını korumak ve ebedi kurtuluşa ulaşmasını sağlamak için ona bazı sınırlar çizmiştir. Hayatımız boyunca riayet etmemiz gereken bu sınırlara helal ve haram diyoruz.

Helal, yaratılışın gaye ve hikmetine uygun olan güzelliklerdir. Haram ise, mükerrem olarak yaratılan insanın onur ve haysiyetini zedeleyen, ona zarar veren çirkinliklerdir. Helal, Allah’ın rızasına uygun söz, tutum ve davranışlardır. Haram ise Rabbimizin gazabına ve insanların kınamasına neden olacak kötülüklerdir.

Değerli Müminler!

Helali gözetmek, Allah’a imanın yani O’na verdiğimiz kulluk sözüne sadakatin göstergesidir. Harama bulaşmak ise bu sözü göz ardı etmektir. Helalin peşinde koşmak, insana yaraşır, nezih ve şerefli bir hayat yaşama gayretidir. Harama dalmak ise zihni ve gönlü bulandırma; heva ve hevesin, arzu ve isteklerin esiri olma halidir.

İnsan, helale ne kadar yaklaşırsa huzura da o kadar yaklaşır. Harama doğru yürümenin sonu ise pişmanlık ve mutsuzluktur.

Helâl-haram duyarlılığını yitirerek israf edilmiş bir ömrün akıbeti hüsrandır.   

Kıymetli Kardeşlerim!

Dinimizde hiç kimsenin kendi arzusuna göre helal ve haram koyma yetkisi yoktur. Kur’an-ı Kerim’in rahmet yüklü mesajlarına iman eden, Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in kutlu yolundan yürüyen her mümin, helal-haram duyarlılığına sahip olmak zorundadır. Mümin, imanının gereği olarak Rabbini seven, sınırlarını bilen, kendini tanıyan insandır. O, vicdan ve merhametini yitirerek hiçbir canı incitemez. Duyarsız, hürmetsiz ve iffetsiz davranarak kendisinin ve başkasının haysiyetini çiğneyemez.

Mümin, şu geçici dünyada sayılı nefeslerini falcılık, kumar, şans oyunları, faiz, rüşvet, tefecilik, hırsızlık gibi haksız kazançlarla tüketemez. Allah’ın kendisine emanet verdiği bedenini alkollü içki ve uyuşturucu maddelerle zehirleyemez. Helal olmayan yiyecek ve içeceklerle sağlığına yazık edemez.

Mümin öyle bir insandır ki; yetim malına el uzatamaz. Kul ve kamu hakkına giremez. Eş ve çocuklarına, anne ve babasına, komşu ve akrabasına kötü muamelede bulunamaz. Yalan, yalancı şahitlik, iftira ve kötü sözlerle dilini kirletemez. Emanete asla ihanet edemez, verdiği sözden dönemez. Fitne ve fesat peşinde koşamaz, bozgunculuk yapamaz.  

Değerli Kardeşlerim!

Müminler olarak, helal ve haram sınırları karşısındaki tutumumuza bakalım. Her birimiz, şu soruları kendimize soralım: Helal-haram duyarlılığı çerçevesinde bir hayat mı yaşıyoruz? Yoksa bir idrak tutulması içinde miyiz? Günahı umursamayarak, haramdan kaçınmayarak dünya ve ahiret mutluluğumuzu tehlikeye mi atıyoruz? Yoksa gönülden bir tövbe ile bir daha geri dönmemek üzere yanlışlarımızı terk edebiliyor muyuz?

Kıymetli Kardeşlerim!

Unutmayalım ki; mümine yaraşan, helale ve harama karşı uyanık olmaktır. İnsan hata yapabilir. Ama hata edenlerin en ferasetlileri, en kısa zamanda hatadan dönen ve tövbe edenlerdir.

Hutbemizi Peygamberimiz (s.a.s)’in şu duasıyla bitirmek istiyorum: “Allah’ım! Doğu ile batı arasını uzaklaştırdığın gibi benimle günahlarımın arasını da uzaklaştır!

Allah’ım! Beyaz elbisenin kirden arınması gibi beni de günahlarımdan arındır!”[3]

PDF OLARAK İNDİR

WORD OLARAK İNDİR

 

[1] Mâide, 5/90.

[2] Buhârî, Îmân, 39; Müslim, Müsâkât, 107.

[3] Buhârî, Ezân, 89.

                                                                                     Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Son Güncelleme: 22.12.2017 13:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet 2017-12-21 19:43:37

diyanet iyice gündemden koptu. fail-i meçhul kudüs hutbesinden sonra gıybet, şimdi de helal haram. dünya ve müslümanların gündemi ne diyanetin gündemi ne... bu kafa ile mi i̇srail ve siyonizmle mücadele edilecek!

Misafir Avatar
ah mehmet 2017-12-22 09:39:40 @mehmet

mehmet senin gündemin ne ? söyle de bilelim.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
Ramazan 2017-12-22 07:15:20

Ah mehmet ah konuyu anlayamamisin muslumana helal haram en güzel şekilde anlatilmis muslumanip deyip her harama bulaşan bedeni temizlemek gerek önce kirler temizlenmeden oraya

Beğenmedim! (0)
Avatar
mehmet 2017-12-22 20:03:54

müslümanlar bir asırdır gizli ve açık işgal altında. yok efendim böyle değil diyen var mı! namazı, haccı, orucu vs ibadetleri kontrollü olarak serbest bırakan siyonist akıl cihadı ilmihallerden, müfredattan ve müslümanların gündeminden düşürdü. sizin gibileri helal-harem, abdesti bozan bozmayan şeylerle uğraştırırken, imanınızı bozan şeyleri ise unutturdu. erbakan hoca derdi ki: "siyonizmi ve siyonizmin amentüsünü bilmeyenler yaşanan olayları anlayamaz ve ona alet olmaktan kurtulamaz..." i̇şte benim gündemim bu. bilmem anlatabildim mi. düşman tanınmadan dost bulunamaz, onun için kur'ana başlarken önce euzü çekilir. zihniyetini küfür ve inkarın şekillendirdiği insanların yediğinin helal mı haram mı olduğunun ne önemi var...önce iman sonra amel...