Hutbe: Kur'an Ayında Kur'an'la Buluşalım

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan ramazan ayına giriş hutbesi: Kur'an Ayında Kur'an'la Buluşalım

Hutbe: Kur'an Ayında Kur'an'la Buluşalım

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan ramazan ayına giriş hutbesi: Kur'an Ayında Kur'an'la Buluşalım

11 Haziran 2015 Perşembe 15:17
Hutbe: Kur'an Ayında Kur'an'la Buluşalım
İL           : GENEL

TARİH  : 12.06.2015

KAYNAK: DiNiHABERLER.COM 

 
HUTBE: KUR’AN AYINDA KUR’AN’LA BULUŞALIM!

Aziz Kardeşlerim!

Okuduğum âyet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur'an) geldi. ”[1]
Okuduğum hadis-i şerifte ise Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: “Şüphesiz Allah, Kur’an ile bazı toplulukları yüceltir, bazılarını da alçaltır.”[2]

Kardeşlerim!

Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki, bizlere bir kez daha rahmet deryasından yudumlama fırsatını lütfetti. Bizi yine türlü hikmet ve nimetlerle dolu, bağışlanma ayı Ramazan’ın eşiğine getirdi.

Önümüzdeki Çarşamba akşamı ilk teravih namazını kılacak ilk sahurun huzurunu yaşayacağız. Perşembe günü ilk orucumuzu tutacak ve ilk iftarımızı yapacağız.

Aziz Müminler!

Ramazan bize her yıl, derin ve hikmet yüklü mesajlarıyla gelir. Bu kutlu ay, her yönüyle varoluşumuzun ve hayatımızın gayesini, geleceğimize dair düşüncelerimizi, kısacası kulluğumuzu yeniden hatırlatır bizlere. Ramazan, sabrı, kendimizi hesaba çekmeyi, arzu ve isteklerimizi sınırlamayı öğretir. Zamanın kıymetini, sahip olduğumuz hayatın bir başlangıç ve bitişinin olduğunu belirtir. Ramazan, paylaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinin görüldüğü, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının en yoğun hissedildiği zaman dilimidir.

Kardeşlerim!

Ramazanın müminlere en büyük hediyesi hayatı anlamlı kılan, güne ve yarına dair umutları diri tutmayı sağlayan Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an, müminin varlığını ve yokluğunu, hüznünü ve mutluluğunu ibadete dönüştüren kulluk kitabıdır. Kur’an, insanı küfür, şirk ve nifak gibi her türlü esaretten özgürlüğe taşımıştır. İnsana Rabbini, kendisini ve çevresini tanıtmıştır. Kur’an, insanı yüceltmek için gelmiştir. Allah nice millet ve toplumları Kerim Kitap’la aziz kılmıştır. Nice millet ve toplumlar da yaşam süreçlerinden Kelamullah’ı tecrit ettikleri için alçalmış ve zelil olmuşlardır.  

Aziz Müminler!

Gönlündeki Kur’an aşkıyla milletimiz, Kur’an’ı öğrenme, öğretme, okuma ve yaşamaya her daim büyük önem vermiştir. Geçmişten günümüze insanımız, Kur’an’ın şifa veren mesajlarıyla kalpleri buluşturmak için büyük bir çaba göstermiştir. “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir.”[3] nebevi çağrısıyla Yüce Kitabımızın ufuklar açan anlam dünyasını özellikle çocuklar ve gençlere tanıtmak, her dem en başta gelen vazifelerden biri kabul edilmiştir.
Bizler, “Allahım! Arkamızdan hayır duada bulunacak nesiller yetiştirebilmeyi nasip eyle! Evlatlarımızın kalbinden İslam’ın, Kur’an’ın sevgisini eksik etme!” diye dua ederiz. Çünkü ağzı hayır dualı nesiller bizim günümüzdür, istikbalimizdir, dünyamızdır, ukbamızdır. Yavrularını iman, ahlak, erdem, doğruluk, dürüstlük gibi meziyetlerle tezyin etmek, arkalarından fatiha okuyacak nesiller yetiştirmek her mümin anne-babanın evladına karşı en önemli sorumluluğudur.

Kardeşlerim!

Geleceği görmek için gözün nura ihtiyacı vardır. Gözlerimizin nuru, kalplerimizin süruru olan çocuklarımıza en güzel eğitimi ve terbiyeyi vermemiz, Allah’ı, Kur’an’ı, peygamberi, ahireti doğru bir şekilde anlatmamız gerekir. Onların güzel yüreklerinde zaten var olan sevgi, saygı, adalet, merhamet, paylaşma gibi insani erdemleri daha da perçinlememiz gerekir. Unutmayalım ki, iyi yetişmiş bireyler, sadece bir toplum için değil, insanlık için en önemli zenginliktir. Çocuklarımızı iyi birer insan olarak yetiştirmezsek toplum olarak geleceğimizi göremeyiz.

Kardeşlerim!

Evlatlarımızın, Kerim Kitabımız Kur’an ile, Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in örnek hayatı ile, cami, mihrap ve minber ile, ibadetlerle tanışıp buluşacakları çok güzel bir fırsat mevsimi başlıyor… Yaz Kur’an kurslarımız, “Kur’an Ayında Kur’an’la Buluşalım” çağrısıyla 22 Haziran’da başlayacak. Camilerimiz göz aydınlığı çocuklarımızla şenlenecek. Bu yıl da milyonları aşan evladımız, Allah’ın evleri camilerimizde Kerim Kitabımızı tanıyacak ve öğrenecek. Camilerimiz, yavrularımızın varlığıyla daha da bir anlam kazanacak. 

Kardeşlerim!

Gelin, anne-babalar olarak yavrularımızı Kur’an ziyafetiyle buluşturalım. Zihin ve gönül dünyalarında Kur’an’a dair güzel hatıralar, hoş esintiler bırakalım. Onları her iki dünyada hayır ve güzelliklere götürecek kapıların ardına kadar açılmasına vesile olalım.

Hutbemi Rabbimizin Kur’an-ı Kerim’de bizlere öğrettiği bir dua ile bitirmek istiyorum:
“Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah'a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle!”[4]
 

[1] Yûnus, 10/57.
[2] Mülim, Müsafirun, 269.
[3] Buhârî, Fedâilu’l-Kur’ân, 21
[4] Furkân, 25/74.
 

Hutbeyi WORD formatında indirmek için

NOT: Hutbeyi indirebilmeniz için Facebook Grubumuza katılmanız gerekmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadir Altın 2015-06-11 15:30:30

Zuhruf (44) Gerçek şu: Bu Kur'an sana ve toplumuna elbette ki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bundan sorumlu tutulacaksınız. Tek sorumlu tutulacağımız kitaptır. Bu kitaptan sorumluyuz. Anlamak için gayret göstermeli ve devamlı okumalıyız.

Avatar
kaya 2015-06-12 11:35:47

toplum
devlet başkanı şikayetçi
başbakan şikayetçi
muhalefet şikayetçi
bakanlar şikayetçi
vali şikayetçi
bel.baş. şikayetçi
müftü şikayetçi
imam şikayetçi
müdür şikayetçi
öğretmen şikayetçi
veli şikayetçi
öğrenci şikayetçi
herkes birşeyşerden şikayetci
demek ki vazifemizi yapmıyoruz