Hutbe: Ramazan Bayramı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Hazırlanan Ramazan Bayramı Hutbesi

Hutbe: Ramazan Bayramı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Hazırlanan Ramazan Bayramı Hutbesi

15 Temmuz 2015 Çarşamba 17:52
Hutbe: Ramazan Bayramı
İLİ                  : GENEL
TARİH          : 17.07.2015

RAMAZAN BAYRAMI

Kıymetli Kardeşlerim!

HUTBEYİ İNDİRMEK İÇİN 
Bayramımız mübarek olsun. Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Hep birlikte Allah'ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın…” [1]

Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz (s.a.s), “Müminlerin birbirlerine olan bağlılığı, birbirine yaslanarak inşa edilmiş bir binanın duvarları gibidir.”[2]  buyurarak aramızda bulunması gereken birlik ve beraberlik, muhabbet ve kardeşlik, dayanışma ve paylaşma duygularına veciz bir şekilde işaret ediyor.

Aziz Kardeşlerim!

Nice günlerden, nice sahurlardan, nice iftarlardan sonra bizleri bu bayrama ulaştıran Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun! 

Şu anda yüreklerimizde sıcaklığını duyduğumuz o sevinç tanık olsun ki, hep birlikte hak ettik bu bayramı. Şu anda birbirimizin yüzünde okuduğunuz barış ve esenlik tanık olsun ki, hak ettik bu bayramı. Sabrettik ve zafere eriştik. Sabrımız, zaferimiz, bayramımız mübarek olsun.

Kardeşlerim!

Bugün, İslam şeâri olan bayram günüdür. Bugün, ümmet olma bilincimizin tazelendiği müstesna bir gündür.  Zamanın başka zaman, mekanın başka mekan olduğu, mahzun gönüllerin huzur ve neşe bulduğu mukaddes bir gündür bugün.
Bugün, imanda sebat eden müminlerin, elinden ve dilinden emin olunan Müslümanların, barışın, esenliğin yani İslam’ın bayramıdır. Tevhid sancağı altında toplananların, oruçlarını kendilerine kalkan yapanların, aynı şuurla Rablerinin huzurunda saf tutanların bayramıdır bugün.

Bugün, yeryüzünü ifsat edenlerin değil, ıslah edenlerin, salaha ve felaha erenlerin bayramıdır. Cana kıyanların, kan akıtanların ve korku salanların değil, hayat ve huzur verenlerin bayramıdır bugün. Bugün, yoksula, yetime, kimsesize, çaresize, güçsüze, garibe, mülteci kardeşlerimize karşı sorumluluk hissetmenin, imkânımız yoksa bile tebessüm etmenin bayramıdır. Namazımızla, orucumuzla, sadakalarımızla, zekât ve fitrelerimizle yüceldiğimiz gündür bugün. Başkalarını yok ederek var olanlara karşı hak ve hakikate, adalet ve fazilete çağıranların bayramıdır bugün.
Bugün, her türlü fitne ve tefrikanın karşısında duranların, imanda birleşip kaynaşanların, kardeş olanların bayramıdır. Bugün, huzur ve neşeyi gönüllerden gönüllere, evlerden evlere, şehirlerden şehirlere, ülkelerden ülkelere yayanların bayramıdır.

Aziz Müminler!

Bu bayram, varlık sebebimiz olan anne-babalarımızı, hayatın çilesini birlikte omuzladığımız eşlerimizi, evlerimizin canlı bayramları olan çocuklarımızı sevindirme vaktidir. Bu bayram, aile büyüklerimize, akrabalarımıza, komşularımıza, arkadaş ve dostlarımıza hürmet ve muhabbetlerimizi takdim etme vesilesidir.

Sadece sevinçleri değil, hüzünleri de paylaşmaktır bayram. Yaralı gönülleri, bitap düşmüş yürekleri onarmanın adıdır bayram. Nihayet, yüreklerin en ağır yükü olan küskünlüklere son vermenin tam da zamanıdır bayram.  

Aziz Müminler!

Bizler inanıyoruz ki, bayramlar, İslam âlemi için tekrar tekrar dirilişin muştusu ve habercisidir. Bizler biliyoruz ki, bugün bu bayram vaktinde üzerimize sağanak sağanak yağan rahmet yağmurları, tüm müminlerin ümitlerini yeniden yeşertmektedir. İnanıyoruz ki her gelen bayram, masumlara, mağdurlara, mazlumlara, muhtaçlara, kimsesizlere, boynu bükük gariplere gerçek bayramın daha da yaklaştığını müjdelemektedir. Yine inanıyoruz ki bayramlarımız, aç bırakarak doyanların, sömürerek alanların, güçsüzlere dünyayı dar, vatanını mezar edenlerin, zalimlerin yüreklerine büyük bir mağlubiyet ve hüsranın korkusunu yaymaktadır.

Kıymetli Kardeşlerim!

Bugün bizden bayram neşesi bekleyenlere beklediklerini ikram etmeliyiz. Bayramın sevincini, neşesini dua, tekbir, salat ve selamlarla önce kendi içimizde hissetmeli, sonra da kardeşlerimize hissettirmeliyiz.

Şunu da asla unutmamalıyız kardeşlerim: Biz, insanlığın ümidiyiz. Bayramı kendi adımıza değil, kardeşlerimiz adına, insanlık adına yaşayalım. Bayramımız yeni bayramlar doğursun. Sevincimiz yeni sevinçlerin başlangıcı, huzurumuz nice huzursuzlukların çaresi olsun. Mutluluğumuz dünyanın dört bir yanındaki acılara teselliler sunsun.

Kardeşlerim!

Gelin bugün, aynı iftar sofrasında sevindiğimiz gibi, aynı kıblede buluştuğumuz gibi, aynı Peygambere ümmet olduğumuz gibi, aynı Kitab’a inandığımız gibi kardeş olalım. Öylesine kenetlenelim ki birbirimize, bizi bize düşürmek isteyenlerin ümitlerini ebediyen kıralım; ayağımıza dolanan bütün tuzakları hep birlikte bozalım. Öylesine kuvvetli bağlansın ki gönüllerimiz, her anımız bayram olsun. Bu birlikteliğimiz, muhabbetimiz, kardeşliğimiz cennet bahçelerine uzansın.

Aziz Kardeşlerim!

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin, gönül coğrafyamızın, yurt dışındaki millet varlığımızın ve İslâm âleminin mübarek Ramazan bayramlarını en kalbi duygularımla kutluyorum. Bayramın, ülkemiz, âlem-i İslâm ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Bayramımız mübarek olsun.[1] Âl-i İmrân, 3/103.
[2] Buhârî, Salât, 88; Müslim, Birr ve Sıla, 65.
 
HUTBEYİ İNDİRMEK İÇİN 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İmam 2015-07-15 18:15:04

Şu diyanette son dakika hutbe yayınlamak tan vaz geçsin. Ben köy yerin deyim şunu iki üç önce yayınlayınız da bizde alsak.

_____ADMİNİN YORUMU___ DAHA 3 GÜN VAR... AL İŞTE... NEYİ ELEŞTİRİYORSUN İMAM EFENDİ....

Avatar
imammm 2015-07-15 23:56:33

Sn editor Müftü rotasyonlari belli olmuş bu yıl haber yapmakta geç kaldiniz sonuçları sizlerden ogrenmeyi bekliyoruz konuyla ilgili değil yorum ama baslik olmadığı icin buraya yazmak zorunda kaldim

Avatar
I.h 2015-07-16 01:08:22

3 gün yok bir gün var

Avatar
hafiz 2015-07-16 12:46:37

Admin imamlara iki gun izin ne oldu

____adminin yorumu___ habere bak konuya bak yapılan yorumu bak...! Allah ıslah eylesin...

Avatar
İmam 2015-07-16 17:49:54

Arkadaşlar benim yorumuma verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim. Admin bu işleri anlamaz. Örn. Kastamonu araç ilçe köyleri çankırı bayramören ve yapraklı köyleri Adıyaman a Bağlı Gerger köyleri bu hutbeyi nasıl alacak ve okuyacak. Ben daha Hakkari Şırnak van ağrı ve Bitlis'in elazigin köylerine geçmedim ki oralar çok daha zor şartlarda görev yapan imamlar var.

Avatar
İmam 2015-07-16 18:04:58

Sn.admin ben size diyorumki diyanet genel olarak perşembe akşamı saat 23 te hutbe yayınlıyor diyorum. Şu hutbeyi en geç salı çarşamba yayınlansada perşembe köye inen muhtar veya başkası tarafından aldıralım. Sn. Diyanet yetkilileri ve Sn.admin heryer istanbul kadıköy ankara Keçiören izmir Narlıdere veya Antalya Kemer değil ki biz hemen alalım da okuyalım. Diyanet personel in yüzde 75 köylerde görev yaptığını sn. Admin benden iyi biliyordur. Sadece bu yorumum size ve diyanete bir eleştiri niteliğinde lütfen yanlış anlamayın. Orta da bi sorun var benim çözüm önerim bu...