Yirminci yüzyıl değişimlerin asrı olmuştur. Neredeyse değişmeyen bir şey yok  gibiydi. Giyimden kuşama,ziraat, ticaret,yeme-içme adabı, sanatın içinde bulunduğu bedii zevklere kadar, bir çok şey değişmiştir.   

Türban  denildiğinde  akla  gelen ilk şey, modernleşmenin göstergesidir... Anneannesi gibi örtünmek istemeyenlerin bulduğu modern bir tarz dır... Başörtüsü ise anneannelere özgü bir norm  ve bu açıdan gelenekseldir. Türban" ve "başörtüsü" ayrımını biz yapıyoruz aslında..

Başını örtenlerin büyük bir kısmı açısından böyle bir ayrım söz konusu değil.

Başını "türban" şeklinde örtüpte, "başörtülüyüm" diyen çok kadın var.

Türbanın içi boşaltıldı mı?

Neden bu hale geldik?…
eskiden farklı bir mucadele varken şimdi neden aksesuar halini aldı?.. 

Nenelerimizin,yazma, yaşmak, eşarp, yemeni, başörtüsü dedikleri  o masum şey seküler dünya da adını türbana mı bıraktı. Oysa başörtüsü kıymetliydi.. Namaz,Oruç, Hac kadar kıymetliydi.. Yasakalar da öyleyse kıymetlidir.. İslam dini; helal ve haram dan ibarettir.

Helalin karşılığı sevap haramın karşılığı günahtır.. Şimdi ki nesil Kur'an ve sünnetten uzak sadece bir sebep dahilinde türbanı örtmektedir. Bu eksende şehamet dini gayret dini ancak müslümalık olmaktan çıkıyor. Nerede o başörtüsü için mücadele eden 1980 Türkiye'sindeki okuma mucadelesi veren kızlarımız. Nerede okullarını dört beş hatta sekiz yıl tehir ettiren kızlarımız. Elhamdüllah artık okuldan başörtüsü için ayrılan kızlarımız yok artık.. Ama artık kolaycılığa kaçan cesaretsiz bir nesil yetişiyor. Neden peki kızlarımız bunu neden yapıyor?

Siyasi bir belirgenlik mi..?
İş, eş ve bir statü kaygısı mı?


işte o bir çok genci okulundan eden devlet kurumlarında çalışma mucadelesi veren genç kızlarımızın mucadelesi kazanım elde ettikten sonra kıymetini yitirdi.. Şimdi büyük sektör bu mevzudan para kazanıyor tesettür modası. Öz benliğinden uzaklaştırılmış örf ve ananeden yoksun nesiller için vah demek lazım.

Ah vah demeden dizlerimizi vurmadan gençlerimizi bu sembolik içi  boşaltılan,aksesuar ve beğenilme arzusundan öteye geçemeyen özentiden kurtarıp gerçek benliğine özüne çekmek lazım. O türbanı ALLAH için sevmek ALLAH için taşimak ve ALLAH için icra etmek lazım. Gerisi kocaman bir boş..

Saygıyla kalınız .. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AHMET YAHYA 2016-02-29 06:33:25

neden bu hale geldik? cevabi çok basi̇t "füruat" di̇yen di̇yalogcular var ya,i̇şte onlar başlattilar,artik,düzeltebi̇lli̇rsen düzelt.

Avatar
mansur çetinkaya 2016-03-01 11:33:19

28 şubatta her türlü hakkından, baş örtünün onurunu korumak için vazgeçen bacılarımız çok erdemli idiler. maalesef bu gün gereği gibi örtünme kaybolmuştur. kendini hoca efendi olarak görenlerin yüzünden.

Avatar
hakkı yetmez 2016-05-02 22:24:30

birde işin diğer boyutunu görmek lazım. türban, dindir, türban ayettir. ancak Allah'ın kapalılara verdiği nuru beğenjmeyip, rujlu, rimelli, pudralı, föndotenli makyajlar yapıp toplum içine çıkınca helen dar, iç çamaşırını gösteren gömleklerle insan içine çıkınca toplumun türbana, türbanlıya bakışı değişiyor. içini bir yerde boşaltan maalesef türbanlı bacılar oluyor. helen bu türbanlı bacılar birde erkekten erkeğe, kucaktan kucağa gezince hal içi boşaltılan, dini simge olarak gösterilen kıyafet aksesuarından öteye geçmiyor. b u durum başta 21 şubatları en acı haliyle yaşamış bizler olmak üzere kapanmayı farz adleden kesimi yaralıyor. o nedenledir ki islamı, şeriatı düşmen görenlerden önce kapalılar, türbanlılar kendilerine dikkat etmeliler. zira zina veya fuhuş haramdır. bunu yapan türbanlı olunca hem haram oluyor hem de kapalı bacıların hemen hepsi zan altında kalıyor

Avatar
düzceli sakyol 2016-08-06 15:57:31

bu yazınızdan dolayı kutlarım. ancak 28 şubatta mağdur olan türbanlı bacılardan 2016 yılında bacılardan mağdur olan türban meselesine gelindi. asıl mesele budur. şayet bakılacak olursa türban, Allah'ın kesin olarak emrettiği konudur. ancak maalesef günümüze gelindiğinde gayri ahlaki sitelerde görüleceği üzere hayvani duygularını ortaya çıkarma aracı olarak kullanılmaktadır türban ve türbanlılar.i̇şte bu noktada türbanlıların farz olan kapanmak noktasında daha dikkatli olması ve kapalılığın gerekleri ile birlikte zina, fuhuş gibi yasaklara da uymaları gerektiğini özellikle düşünüyorum. ya sizce rukiye hanim?