Mukaddes Filistin topraklarına dünyanın her yanından  Kudüs işgal edildiği günden beri,  işgal bölgelerine sürüler halinde göç eden Yahudiler gelip Filistin topraklarına yerleşmişlerdir.
 
İran İslam devriminden sonra İmam Humeyni ramazan ayının son Cuma gününü Filistin günü ilan etmiştir. İlan ettiği mesajı şöyledir: “ Ben uzun yıllar boyunca gâsıp İsrail tehlikesini Müslümanlara hatırlatıp durdum; bugünlerde Filistinli bacı ve kardeşlerimize karşı saldırılarını artırmış durumda. Bilhassa Güney Lübnan'da Filistinli savaşçıları ortadan kaldırabilmek için evleri teker teker bombalıyorlar. Ben bütün müslüman devletler ve dünya Müslümanlarından bu gasıp ve destekleyicilerinin ağzının payını verme amacıyla birleşmelerini istiyorum. Ve bütün dünya Müslümanlarına, Filistin halkı için kader belirleyici olabilecek olan ve ve Kadir günlerinden sayılan mübarek Ramazan ayının son Cuma gününü "Kudüs Günü" olarak seçip bu günü Müslüman Filistin halkının kanuni haklarını destekleme konusunda dünya Müslümanlarının milletlerarası dayanışma günü olarak belli program ve merasimlerle geçirmeyi öneriyorum.”
 
Kudüs gününe sadece Şiiler değil tüm samimi Müslümanlar sahip çıkmış Filistin davasını omuzlanmışlardır. İran’ın bu Kudüs hassasiyeti takdire şayan görülmüştür. 
 
Ne var ki son yıllarda yaşananlardan dolayı özellikle Suriye’de olanlardan sonra  artık İran’ın bu birlik ve beraberlik söylemleri maalesef inandırıcılığını yitirmiştir.
 
İran’ın Suriye’deki siyasetinde Esed yanlısı davranması Hizbullahı oradaki Sünni Müslümanları öldürmesi için göndermesi, İran’nın yıllardır Sünni camiaya şirin gözükme çabalarının sadece bir gözboyama olduğunu kanıtlamıştır.Keşke vahdet fikrini bu kadar savunan İran vahdet siyasetinde bir kerecik  takıyye yapmayıp mezhebi ne olursa olsun mazlumun yanında olarak samimi olduğunu kanıtlamış olsaydı.
 
Filistin’de Katil İsrail'in öldürdükleri Müslüman da Irak’ta, Suriye’de öldürülenler Müslüman değil midir?
 
Nasıl ki Şii doktorininin varlığını devam ettirebilmesi için Sünni doktorine ihtiyaç duyduğu gibi, İran’ın da İsrail’e ihtiyacı vardır. Kendi varlığına İran’ın İsrail’e umutsuzca ihtiyacı var. Eğer İsrail var olmasaydı, İran onu icat edecekti. Minnettar olması gerektiği İsrail, İran rejiminin tuzu biberidir. Bu kadar uzun hayatta kalmasının nedeni İsrail’dir. 
 
İsrail’in de İran’a ihtiyacı vardır. Eğer İran olmasaydı, İsrail onu yaratacaktı. Minnettar olmaları gereken İran, şu anki İsrail liderliğinin tuzu biberidir. Hala iktidarda olmasının nedeni İran’dır.
 
Nietzche, bir düşman seçmek bir dost seçmekten çok daha önemlidir, der. Nefret her zaman rejimleri güçlendiren unsur olmuştur. İran–İsrail düşmanlığı, sadece karşılıklı olarak iktidarların tekerleklerine yağ sürmüştür. 

(Dipnot :Aner Shalev , İsrail gazetesi Haaretz köşe yazarı)
 
İran yıllardır İsrail’i ve Amerika’yı vurmakla tehdit ediyor. Ama bugüne kadar ciddi bir icraatını göremedik. Dünya üzerindeki o kadar Müslüman ülke var bu ülkelerin her biri bir kez tükürse  tükürüğüyle boğulacak, o kadar ödlek ve korkak bir millet olan İsrail’e karşı maalesef hiçbir İslam ülkesinden ciddi bir hamle göremiyoruz. Sadece laf yaparak Filistinlileri kendi siyasetlerinde kullanıyorlar. 
 
Filistin davası kutlu bir davadır. Sizler bu davayı pis siyasi emellerinizde kullanamazsınız.
 
Başbakanımızın da İslam alimleri toplantısında dediği gibi “Hz. Hüseyin Hakk için şehit oldu. Hz. Ömer'in ismini duydukları zaman deliren bazı Şia mensupları Ömer bizim değil mi? Kardeş kanı aktımak bu dinle bir alakası olmayan işlerdir. 
 
Zalim Esed'e sırf mezhebinden dolayı muhabbet besleyenler Hz. Hüseyin'in yüzüne bakamazlar. Hz. Ali Hz. Hüseyin'in türbesini yıkanlar Peygamber Efendimiz'in izinden gidiyor olamaz.
 
İslam coğrafyası kan ağlıyor. Bunu bizim içimizdekiler yapıyor. 
 
Biz Kerbaladan ders çıkarmalıyız. 
 
Biz Lâ ilâhe illallah Muhammeden Resûlullah demişiz.
 
 Ölen çocuklar sünni veya şii değil, o çocuklar bizim çocuklarımızdır.”
 
لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ   ( Zümer /53) Allah'ın rahmetinden umudumuzu kesmiyoruz. 
 
 Allah’a, Müslümanları küfür ehline galip kılması ve vahdetimizin sağlanması için şu mübarek günlerde dua ediyoruz.
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.