Diyanet İşleri Başkanlığı, 1-5 Nisan 2014 tarihleri arasında Antalya Manavgat’ta I. İlçe Müftüler kongresini gerçekleştirdi. Kongrenin teması, “Ulusaldan Küresele Yerelden Evrensele 90. Yılında Türkiye’de Din ve Diyanet Hizmetleri” olarak belirlenmişti. Kongrede, bir yandan çeşitli idari ve mesleki konularda yapılan çalıştaylar devam ederken diğer yandan açık kürsü oturumlarında ilçe müftüleri düşüncelerini ve önerilerini özgürce ifade ettiler.
 
Kongre, 1 Nisan 2014 Salı günü sabah 9.30’da Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Mehmet GÖRMEZ Hocamızın açış konuşması ile başladı. Başkanımız yaptığı veciz konuşmada, Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluşundan günümüze kadar geçirdiği evreleri 25’er yıllık dönemler halinde değerlendirdi. Başkanımız;

1. 25 yıllık dönemde Diyanet’in hizmetlerinin tarihe altın harflerle yazılacağını,
2. 25 yıllık dönemin Diyanet’in kendi bünyesinde kurumsallaşmaya başladığı bir dönem olduğunu,
3. 25 yıllık dönemde Diyanetin ulusaldan küresele, yerelden evrensele açıldığı bir dönem olduğunu, 3. Dönemdeki eksiklerimizi tamamlamadan 4. Döneme girdiğimizi, bu dönemde kürenin evimize girdiğini beyan etti. Bu dönemde tarihin ve hakikatin içinde kalacak şekilde bir seyir takip edilmesi gerektiğini, değişimin bizi geliştirmesini ancak dönüştürmemesi gerektiğini ifade etti.
 
Başkanımız özetle konuşmasında şu hususlara değindi:
 
Bütün siyasi anlayışların üzerinde bir dil inşa etmeliyiz. Kuşatıcı bir dil bil kuvve mevcuttur ancak bil fiil mevcut değildir. Dindarlık algısı son altı ayda büyük yara almıştır. Toplumda büyük bir hayal kırıklığına yol açmıştır. Toplumda asıl manevi rehberliğini yapmakla yükümlü olan bu heyet vazifesini tam yapsaydı bu hayal kırıklığı yaşanmazdı. Görev tanımımızı yeniden yapmalıyız. Şehirlerin maneviyatını nasıl yükseltebiliriz, bunun üzerinde durmalıyız.
 
2 Nisan Çarşamba günü 1 den 12’ye kadar olan çalıştay gruplarının toplantısı devam ederken 13 ila 22. Grupta yer alanlar genel kurul salonunda açık kürsü oturumuna katıldı. 2 Nisan Perşembe günü de tam tersi oldu. Açık kürsü de 100 civarında ilçe müftüsü 5’er dakikalık konuşmalar yaptılar. Bendeniz yaptığım konuşmada ilçe müftülüklerinin yeniden yapılandırılması hususuna değindim. Her ilçeye, sınıf durumuna göre, personel ve nüfus sayısına göre vaiz, vaize, murakıp, şef, şube müdürü ataması yapılmasının gerekli olduğunu, bunun yapılması halinde ilçe müftülerinin klasik idarecilikten kurtularak dinamik liderlik yapmaya başlayacağını, fikir ve proje üretme imkanı bulacağını belirttim. Nakil sınavları ile ilgili kendimce daha adil ve pratik olduğunu düşündüğüm teklifimi de beyan ettim.
 
Açık kürsüde söz olan yüz küsur meslektaşımızdan her biri kurum içi, dışı, din hizmetleri, Kuran Kursu hizmetleri, özlük hakları, beşeri münasebetler, atamalar vd çeşitli konularda görüş bildirdiler. Yapılan konuşmalar raportörler tarafından kayıt altına alındı ve son gün açık kürsü çıktıları altında konuşmaların bir özeti genel kurulun bilgisine sunuldu.
 
Çalıştaylarda yapılan konuşmalar da dahil edildiğinde 800 küsur ilçe müftüsünden birkaç kişi hariç herkesin söz aldığı ve görüş bildirdiği ortaya çıktı. Bunun üzerine yorum yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı M.Emin ÖZAFŞAR; konuşan Diyanet diyorduk ya, işte size konuşan Diyanet, dedi. Özafşar, kıyıda köşede fısıldayan ve fokurdayan değil konuşan, danışan ve istişare eden bir Diyanet’i ortaya çıkardık. Müftülük gelişim projesi çalışmamızda da sona geldik. Böylece yeni yüzyılda yeni Diyanet’i birlikte inşa edeceğiz, dedi.
 
İl ve ilçe müftülükleri tarafından yapılan projelerin tanıtıldığı bir oturum da oldukça ufuk açıcı oldu. Bilindiği gibi artık kurumlar çalışmalarını proje tapanlı yürütüyorlar. Projelendirilmiş faaliyetler, işi belli bir zaman diliminde daha verimli bir şekilde gerçekleştirme amacı taşıyan, denetlenebilir ve ölçülebilir faaliyetlerdir. 2013 yılı içinde Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Başkanlığına sadece 67 projenin gönderildiği, bunlardan
 
20’sinin seçildiği söylendi. 20 projeden de 6’sının tanıtımı yapıldı. Projeler için şimdilik ödenek ayrılamadığı da belirtildi.
 
I.’si gerçekleştirilen İlçe Müftüler kongresinin 2012 yılı sonunda yapılan ilçe müftüler seminerinden ayrılan en önemli yanı, açık kürsü ortamında ilçe müftülerinin daha fazla konuşma imkanı bulması ve bu konuşmaların değerlendirilmek üzere kayıt altına alınmasıydı. İlçe Müftüleri kongresinin her yıl yapılacağı belirtildi.
 
Bu tür toplantılar, ilçe müftülerini çepeçevre kuşatan iş stresinden bir süre uzaklaşma, moral ve motivasyon tazeleme, kadim dostlarla buluşarak istişare yapma ve yeni dostluklar tesis etme imkanı sunması bakımından da büyük önem arz ediyor.
 
Camiamızın, ülkemizin ve İslam aleminin sayılamayacak kadar sorunu olduğu bir vakıadır. Bu sorunların seçkin bir toplulukla konuşulmaya başlanması çok önemli bir başlangıçtır. Yapılan istişareler ve müzakereler mutlaka günün birinde bir şekilde makes bulacak, toplantıya katılan müftüler ve onların emrindeki din gönüllüleri nezdinde de ufuk açıcı sonuçlar intaç edecektir.
 
Bir çok meslektaşımız, bu tür toplantıların çok faydalı olduğu konusunda hem fikirdir ancak sabah 09.00’dan akşam 18.00’e kadar devam eden toplantıların yorucu olduğu, bel ağrısından muzdarip olanlar açısından daha çok rahatsız olduğu dile getirildi. Bazı arkadaşlar, yapılan anketlerde de memnuniyetlerini ifade ettiklerini, anketin en altında yer alan, dilek ve temennilerin yazılı olarak ifade edilebileceği boş kısma, iki yada üç gün öğlenden sonrasının boş bırakılarak bölgeyi tanıma imkanı verilmesini arzuladıklarını dile getirdiler.
 
Biz de kongreye katılan ve faydasına yürekten inanan bir ilçe müftüsü olarak, bu kongreyi planlayanlara, kongrenin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, kongrenin hayırlı sonuçlar doğurmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205