İnsanoğlunun ailesine, yaşadığı topluma,bütün dünyaya faydalı olabilmesi için en gerekli şeylerinbaşında ilim geldiğini hepimiz biliyoruz.
 
“De ki hiç bilenlerle, bilmeyenler bir olurmu?" (Zümer/9) ayetinde de bize vurgulanan bilgili olanın, bilgili olmayanlardan üstünlüğünü dile getirmek istiyorum. Böylece Diyanet personeline tanınacak olan ilahiyat lisans eğitimlerini tamamlamak adına davranış ve uygulama planında ilitama bir ilahiyatçı olarak tam destek veriyor ve Diyanet-Sen'i bu konuda takdirle karşılıyorum.
 
Burada amaçlanan hedef gelecek nesilleri yetiştirecek olan din görevlerimizin gerekli bilgi ve donanıma sahip olması ve İlitam hakkı tanınan her bir personelimizin okuyacağı ilahiyat eğitimi ile diyanet camiamızın eğitim kalitesini yükseltmektir.
 
Geçmişten bugüne, yaşanan darbelerle, katsayı problemleriyle, eğitim haklarımızın elimizden alınması, yaşam koşullarından kaynaklanan kısıtlılıklar, eğitime uzun bir süre ara verilmesi akabinde bilginin güncelliğinin yitirmesi, ilitam kontenjanlarının sınırlı olması hasebiyle sınavları kazanamayan diyanet personelimizin eğitimini tamamlayamamış olması Diyanet camiamızın için büyük bir kayıp ve eksiklik arz etmektedir.
 
Bunun için de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan'nın ve Diyanet işleri Başkanımız Sayın Mehmet Görmez'in ilahiyat eğitimini tamamlamaları adına ilitama tam destek vermelerinden dolayı canı gönülden teşekkür ediyorum.
 
Geleceğimizin teminatı olacak gençlerimizin imanlı, manevi bir ruhta yetişmesi, vatanına ve milletine bağlı milli değerlerine sahip çıkan nesillerin yetişmesinde biz din görevlilerinin rolü çok büyüktür ve günümüzde buna çok büyük ihtiyaç vardır. Özellikle Kuran'ın indiği o günden bugüne medeniyetlerin devamı da eğitimliinsanlarla sağlanmıştır. Kur'an'da "OKU" emrinin de ilk emir olarak izahı da budur. Gücünü silahtan alan bir medeniyetin devamı fazla olmazken, gücünü eğitimden alan ve bu eğitimi doğru yolda kullananların da ne kadar başarılı olduklarını tarihimizde görmekteyiz.
 
Eğitimin eksikliği toplumsal bir eksiklik olup eğitimsiz toplumlarında toplumun kanayan yarası olduğunu unutmamalıyız. Çünkü insanların iç suküneti ve huzuru topluma güven ve barış olarak yansıyacaktır. İç dünyalarına bu mutluluğu ve huzuru getiremediğimiz insanların elinden ve dilinden emin olamayız. Bu iç huzur ve suküneti de imanla ve dini eğitimle kazandırırız.
 
Diyanet personelimiz de Kuran eğitimiyle, dini eğitimleriyle, manevi değerlerimizin aşılanmasıyla, kardeşlik gibi milli değerlerimizin ve Kuran ahlakının kazandırılmasıyla gençliğimize ışık tutmakta olup bu kutsal görevi ifa etmektedirler.  İlahiyat Fakültelerinde gerek yüz yüze gerek uzaktan eğitimle islam dinini bilimsel yöntemlerle inceleyip bilimsel tutumu benimsemiş ve özümsemiş din görevlilerimizin eğitilmesi için bu ilitam hakkının sağlanmasının faydalı olacağını eğitimde çıtanın yükseleceğini ve bunun da olumlu bir sonuç olarak topluma dönüşümünün olacağını düşünmekteyim.
 
Burda bir konuya daha değinmek istiyorum..
 
Sizin en hayırlınız Kuran'ı öğrenen ve öğreteninizdir.(Buhari) Peygamberimizin bizlere seslendiği hitabıyla...

İlahiyatçılar olarak Diyanet Personeline verilecek İLİTAM hakkının tanınmasında, bencilce davranılmaması, gerektiğini düşünüyorum.. "Benim elimde olmadıktan sonra, başkalarının başarısını da, getireceği hayrı da, istemem. " Dememeliyiz...
 
Bizler Peygamber efendimizin ümmeti olarak “Sizden biriniz kendisi için istediğini müslüman kardeşi için de istemedikçe iman etmiş olamaz." (Buhari,Tirmizi) hadisine uyarak kardeşlikte, hayırda, huzurda, mutlulukta kardeşlerimizi tercih etmeliyiz.
 
Haydi hep beraber Diyanet Personeline tam destek olalım İLİTAM'A EVET diyelim......
 
 İLİTAM'A HEP DESTEK TAM DESTEK
 
DUA ve Muhabbetle.....
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ismail ozbek 1 yıl önce

Selamun aleykum.diyanet sen ilitami sınavsız geçişi uygulamaya girmesini sağlarsa benim gibi binlerce arkadaşı bir daha başka sendikaya geçmemek üzere kazanır.Allah razi olsun ugrasanlardan.

banner205