“İyi bir insan öldüğünde ona ağlamayın. Asıl onu kaybeden toplum için ağlayın.” (FARABÎ)

10 Mart cumartesi günü saat 20.00 sıralarında telefonumun mesaj bölümüne baktığımda, Musa Hakan’ın, İstanbul’da ebediyete yürüdüğünü öğrendim. Üsküdar - Gülfem Hatun Camii İmam-Hatibi idi Musa Hakan… Bir süredir tedavi görmekteydi ve Diyanet- Sen İstanbul 2 nolu Eski Şube Başkanlığını da yürütmüştü uzun yıllar…

Bir gün önce (Cuma) vefat etmiş, cumartesi günü öğle namazı sonrası Üsküdar Valide-i Cedid Camii’nde cenaze namazı kılınmış ve aynı gece memleketi Samsun Ladik’e kalkacak olan özel bir otobüsle son yolculuğuna çıkmış, 12 Mart Pazar günü dünyaya geldiği Ladik’te de yeni bir hayatla buluşmuştu. Ebedi hayatla…

Pazar günü öğle namazı sonrası Ladik İlçesi Hamit Mahallesi “Gül Ahmet Tekkesi”’nde kalabalık bir cemaat tekrar cenaze namazını kılmış ve hocamız aynı yerde toprağa verilmişti. 

Cenazesine iştirakim, işte böyle, mesaja geç bakmam nedeniyle mümkün olmadı, ama onun hakkında bir şeyler yazmam mümkündü ve yazmalıydım…

Çünkü 20 yıllık bir dostluğumuz, hukukumuz vardı, yazmalıydım… Beykoz Müftülüğü’nde iki binli yılların başlarında 7 yıl birlikte çalışmıştık, yazmalıydım… Çünkü iyi insandı, güzel insandı, görevinin ehliydi, yürekliydi, kimseyi yolda bırakmazdı, vefalıydı, yazmalıydım... Diyanet Teşkilatının daha iyi noktalara gelmesi için çaba gösterdi, sosyal bir insandı, samimiydi, yaşamı boyunca mütebessim olduğu gibi, hastalığının son evrelerinde de “teslim oldum” ifadelerini kullanacak kadar mütevekkildi, bu yönüyle de geride kalanlara örnek oldu, yazmalıydım…  Daha iki hafta önceki görüntülü telefon konuşmamızda, yine mütebessim ve ebediyete yürüyen bir mü’minin rahatlığı içindeki güzel hâli nedeniyle, yazmalıydım…

Peki, ne yazacaktım, nereden başlayacaktım!

Öncelikle Ladik’te yaşayan, hayırseverliği ile maruf babası Hüseyin Hakan’a, annesine, eşine, ailesine ve Diyanet camiasına başsağlığı ve sabırlar dileyerek başlamak istiyorum.

Sonra da…

“Hayat ve ölüm” hakkında birkaç şiir, bir kaç analiz ve birkaç güzel söz…

“Ölüm ve şiir” yan yana geldiğinde, hemen akla gelen ilk isimlerden biri Cahit Sıtkı Tarancı’dır (1910-1956).

Neylersin ölüm herkesin başında

Uyudun uyanmadın olacak

Kim bilir nerde, nasıl, kaç yaşında

Bir namazlık saltanatın olacak

Taht misali, o musalla taşında…

Üstad “Necip Fazıl Kısakürek” gelir akla… Ölümü adeta munis, sevimli ve güzel bir olay olarak gösteren dizeleri ile…

“Ölüm güzel şey budur perde arkasından haber

Hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber!”

……….

           

“O dem ki perdeler kalkar, perdeler iner,

Azrail’e ‘hoş geldin’ diyebilmektir hüner”.

“Ölümden ne korkarsın, Korkma, ebedi varsın!” diyen, Yunus gelir elbette akla…

Tabi, Yunus’umuzun ölümü güzelleyen, insana güven ve umut veren, belki de bu sahada yazılmış en meşhur şiirini hatırlarız…

“Biz dünyadan gider olduk

Kalanlara selam olsun

Bizim için hayır dua

Kılanlara selam olsun

Ecel büke belimizi

Söyletmeye dilimizi

Hasta iken halimizi

Soranlara selam olsun

(…)

Derviş Yunus söyler sözü

Yaş doludur iki gözü

Bilmeyen ne bilsin bizi

Bilenlere selam olsun”

Yunus Emre’ye göre, insanın bir ölümlü, bir de ölümsüz yanı vardır. Beşeri yönüyle insan ölür; ama ruh yönüyle ölümsüzdür.

“Ten fânidir can ölmez, ölenler geri gelmez

Ölür ise ten ölür, canlar ölesi değil!”

Ona göre, dünya bir penceredir, her gelen bu pencereden bakıp geçecektir. Han da olsa, sultan da olsa, herkes bir gün ölecektir…

Sular hep aktı geçti

Kurudu vakti geçti

Nice han, nice sultan

Tahtı bıraktı geçti

Dünya bir penceredir

Her gelen baktı geçti.

Ölüm mevzuu olur da, Mevlâna akla gelmez olur mu? Ona göre ölüm, sevgiliye kavuşmadır, düğün gecesidir! Hz. Mevlâna’ya göre ölüm, yeni bir bahçeye, yeni bir hayata geçiş ve gerçek diriliştir. Bakın neler diyor:

“Ölüm gününde tabutum götürülürken, bende bu dünyanın dert ve gamı var sanma! Dünyadan ayrıldığıma üzülüyorum zannetme!

Sakın ola ki, öldüğüm için bana ağlama! ‘Yazık oldu yazık’ deme! Eğer ben yaşarken nefse uyup şeytanın tuzağına düşersem, işte hayıflanmanın sırası o zamandır!

(Fakat ben ruhumla büyük bir heyecan içerisinde vuslata doğru kanat açtığımda sakın ola ki) cenazemi görüp de; ‘Ayrılık, ayrılık!’ deme! Bilesin ki o vakit, benim ayrılık vaktim değil, (Rabbimle) ‘buluşma’ yani vuslat vaktimdir!”

Biraz da İbn Arabî’den bahsedelim… O da insanoğlunun çok korktuğu ölümü, bir geçiş, bir köprü olarak tanımlamaktadır…  Korkuya gerek yoktur!  Fususul-Hikem’inde der ki:

“Ölümden sonra yeni bir yaşam vardır, ölüm bitiş değildir. Ölümlü olan bu dünya terk edildikten sonra, gidilen yerin özelliğine uygun bir yapı oluşur. İnsan, ölümden sonra, başka bir âlemde, o âleme uygun bir madde cinsinden yeni bir oluşum ve düzen kazanır. Bu nedenle, ölüm asla bir yok oluş değildir.”

Son olarak, 1982 yılında Müslüman olan Fransız yazar, felsefeci Roger Garaudy (1913-2012)’in ölüm hakkında söylediği, çok beğendiğim güzel sözleri ile yazımızı sonlandıralım:

“Ne kadar güzel ölümler vardır, yaşamış, ortaya bir şeyler koymuş, sevmiş, hayatın anlamına saygı duymuş kimselerin güzel ölümleri… Allah’ın güzel kanunu… Ölüm bir dram değil tamamlanıştır. İhtiyarlıkta tıpkı meyve olsun, olgunlaşsın diye yaprakların dökülmesi veya çiçeklerin yok olması gibi isyanı gerektirmez.

Ebediyet, çığlıklarımızın boşu boşuna ve sınırsız yankılanıp duracağı karanlık gök kubbeler altındaki şu boşluk değildir… Yaşayan ebediyet, bütünün parçada her an var olmasıdır.

Ölümü aşk ve şevkle kucaklayacağım, zira insan ölmek için yaşamaz. Çünkü insan, başkalarının nöbeti ve meşaleyi devralacaklarına olan kesin inancının verdiği ve bu ölümü ışıl ışıl yapan sevinçle, yaşamak için ölür.

Ölüm yaşanmış ebediyet… Allah’ın kâmil insanda durmaksızın tecelli ettiği sessiz ve güzel ebediyet… ÖLÜM BAŞ DÖNMESİ HİSSETMEKSİZİN DERİN BİR NEFES ALINARAK DALINAN ÖTEKİ DENİZ…” (Roger Garaudy, Yüzyılımızda Yalnız Yolculuğum, s. 445)

Merhum Musa Hakan, görev hayatının son yıllarını, denizi güzel Ege veya Akdeniz’in herhangi bir ilçesinde tamamlamayı arzu ederdi. Belki de yüce Allah onun çok daha güzel öteki denizlerde, ebedi denizlerde, cennetin güzel ırmaklarında yaşamasını ve yeni bir hayata başlamasını diledi. Allah, rahmet eylesin, mağfiretini nasip eylesin.

Âmin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Avni yarımbaş 2018-03-12 21:51:05

Rabbim mekanını Cennet eylesin, hayatı kisa olmasına rağmen hoş sadalar bıraktı..

Avatar
Aysenur Topuz 2018-03-13 06:53:36

Çok sevdiğimiz bir abimizdi...Rahmetli babamla görev arkadasiydı..vefalı yardimsever hakkini asla unutamam Rabbim mekanini cennet eylesin..

Avatar
Ertuğrul 2018-03-12 20:44:44

Allah rahmet eylesin kumaşı düzgün adamdı vatan evladı durağı cennet olsun

Avatar
Kadir AYTİMUR 2018-03-12 23:04:21

Allah rahmet ve mağfiret eylesin mekanı cennet olsun...

Avatar
Erol abuşoğlu 2018-03-12 23:38:16

Rabbim Resulüne komşu eylesin slm olsun hocamıza

Avatar
isa gül 2018-03-13 23:35:52

mevlam rahmet eylesin
mekanı cennet olsun

Avatar
ahmet 2018-03-14 09:47:35

Allah rahmet ve mağfiret eylesin mekanı cennet olsun.mevlam rahmet eylesin mekanı cennet olsun güzel bi̇r yazi yalniz dünyada emsalsi̇z haşir ri̇salesi̇ yazari bedi̇üzzamanin ölümle i̇lgi̇li̇ nefi̇s beyi̇tleri̇ olsa dahada güzel olacakti selamlar.