İmam Hatip Liselerinde son derece yararlı ve insicamlı bir eğitim verilmektedir. Meramı ifade edebilmek için, görülen dersler bazında bazı tahlillere ihtiyaç vardır.

İmam Hatiplerdeki eğitim hakkında bazı tespitler:
BİR: İmam Hatip Liselerinde sosyal bilimler alanı ile fen bilimleri alanına ait derslerin okutulmasına iki temel nedenden türü ihtiyaç vardır:

Birincisi; uyum sorunu yaşamayacak, çağı doğru okuyacak ve iletişimde zorlanmayacak din bilginlerinin yetişmesi için, meslek derslerinin yanı sıra, söz konusu alanlardaki derslerin de en az lise seviyesinde görülmesi icap etmektedir.

İkincisi ise; İmam Hatip Liseleri, öğrencilerini hem mesleğe hem de yüksek öğretime hazırlayan orta öğretim kurumları olduklarına göre elbette anılan derslere ihtiyaç vardır.

İKİ: İmam hatip liselerinde okutulan Temel Dini Bilgiler, Siyer, Fıkıh, Hadis, Tefsir, Kelam, Hitabet ve Dinler Tarihi derslerinin programları çok iyi düzenlenmiştir. Bu derslerde okutulan konular arasında ihtiyaç fazlası olan bir ünite yoktur.

İmam Hatip Lisesi 9. sınıfta okutulmakta olan Temel Dini Bilgiler dersine, birinci sınıftan sonra başka bir liseye geçiş yapacak öğrenciler için ihtiyaç duyulmaktadır.

Kur’an-ı Kerimin bize örnek insan olarak tanıttığı (Ahzâb–21) Hz. Muhammed (s.a.v.)’in, örnek alınacak kadar tanınması için, Siyer dersine ihtiyaç vardır.

Ef’al-ı mükellefin (Kulun davranışları) olarak isimlendirilen farz, vacip, sünnet, müstehap (mendup), mubah, mekruh ve müfsit kavramlarının bilinmesi ve dayanak noktalarının anlaşılması için, Fıkıh Usulü (metodolojisi) biliminin öğrenilmesi gerekir. Bu ders olmadan, fıkıh mezhepleri nasıl anlatılabilir? Değişik fıkıh mezheplerine mensup insanların, kendi mezheplerinin mutaassıbı olmamaları için bile fıkıh disiplini bilgisine ihtiyaç vardır.

Mütevatir, meşhur, aziz, fert hadisler ile sahih, hasen, zayıf ve uydurma hadis terimlerinin hangi anlamlara geldiklerinin bilinmesi ve ihtiyaç duyulan hadislerin sahih kaynaklarından alınması için elbette hadis usulü disiplininin okunmansa ihtiyaç vardır. Hadis usulü okunmadan kutsi, merfu, mevkuf ve maktu hadislerin ne anlama geldiği nasıl bilinebilir? Hadisin, Kur’an’ı açıklama ve yeni hükümler koyma işlevi göz ardı edilebilir mi? Dinin ikinci kaynağı olan sünnetin ne olduğu, ancak hadis dersi ile anlaşılabilir.

Esbab-ı nüzul, rivayet tefsirleri, dirayet tefsirleri, Kur’an-ı Kerim’in icazı, güvenilir tefsir kaynakları gibi konuları öğrenmek için elbette Tefsir Usulü dersine ihtiyaç vardır.

İtikadi ve siyası mezheplerin bilinmesi ancak Kelam dersi ile mümkündür. Yine bir takım itikadi konuların felsefi tartışmalar içinde boğulmaya terk edilmemesi için de Kelam bilimi vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.

ÜÇ: Halen İmam Hatip Liselerinde okutulmakta olan meslek derslerinin yanı sıra geçen yıl okutulmaya Akaid-Kelam dersi adıyla okutulmaya başlanan Akaid konuları da önemli bir ihtiyaca cevap vermiştir.

DÖRT: Kur’an dersinde halen yüzüne okuma, namaz kılmaya ve kıldırmaya yetecek kadar ezber yapma ve tecvit öğreniminin yanı sıra Kur’an meali de görülmektedir. Kur’an dersinin amacı doğrultusunda verimli bir şekilde işlendiği söylenebilir.

Arapça dersi de müfredat programına uygun olarak işlenmektedir. Ancak İmam Hatip Liselerindeki Arapça dersleri bir yabancı dil dersi gibi algılanmaktan ziyada mesleki metinlerin anlaşılmasına yönelik olmalıdır. Bu çerçevede Arapça dersinde okutulan metinlerde gerekli düzenleme yapılabilir.

BEŞ: İmam Hatip Liselerinde okutulan derslerin daha da kolaylaştırılmasına ihtiyaç yoktur. Çünkü İmam Hatip Liselerinde okutulan meslek dersleri, her birey için zorunlu olan farz-ı ayın mahiyetindeki zorunlu bilgiler çerçevesinde değil, bazı bireyler için uzmanlık gerektiren farz-ı kifaye çerçevesinde görülmektedir.

ALTI: İmam Hatip Liselerinde mesleki eğitimi güçlendirmenin en pratik yolu, İmam Hatip orta kısımlarını yeniden açılmasıydı. Bundan sonra hem Kur’an ve Arapça derslerinin daha iyi seviyede öğrenilmesi sağlanacak, hem de öğrencilerin mesleki eğitime daha çok uyum sağlamaları mümkün olacaktır.

YEDİ: Elbette bütün öğretmenler pedagojik formasyona sahip olmalıdır; bu konuda branş ayrımı yapılamaz. Hiçbir öğretmenin kaba, nobran ve müsamahasız olma hakkı yoktur. Bir öğretmenin sevilmemesi halinde, anlattıklarının sevilmeme tehlikesi de vardır. Bütün öğretmenler, öğrencilerin sevgisini kazanmak için gerekli özeni göstermelidir.
 
Son Söz:
 
Çocuklarınızı,gönül huzuru içinde İmam Hatip Liselerine gönderebilirsiniz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.