Diyanet'ten İmamlara 10 Maddelik Manifesto

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan "İmamlara 10 Maddelik bir bildiri"

Diyanet'ten İmamlara 10 Maddelik Manifesto

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan "İmamlara 10 Maddelik bir bildiri"

31 Ağustos 2014 Pazar 16:14
Diyanet'ten İmamlara 10 Maddelik Manifesto
banner283
Eymen NEZİR / AYDIN / DİNİHABERLER.COM

Herkese nasip olmaz mihralarda cemaate namaz kıldırmak. Bir şereftir oralarda cemaati arkasına saf olarak dizebilmek, el açıp dua edebilmek, mihrabın hakkını verebilmek, eli öpülesi imam olabilmek.

Nihrabın kıymetini bilememek, hakkını verememek, gönlünü hakka açamamak, cemaate önder olamamak, halkı camide cemaat yapamamak vebaldir geröekten, hem desorumluluğu ağır bir vebal....

Mihrabın hakkını vermek gerekir, bu vebalin altından kalkabilmek için, zihnimizi ve gönlümüzü açmak, aşk ve şevk ile sa'yimizi ortaya koymak gerekir mihrabını hakkını verebilmek için...Ne yapmalıyız, ne nasıl yapmalıyız derseniz?

1:
 Rabbimizin Kur'an'da bildirdiği ve Peygamberimizin bize öğrettiği gibi kılmalıyız, kıldırmalıyız namazlarımızı, derin bir saygı ve vecd içinde olmalıyız, farzlarına, veciplerine,sünnetlerine de tadil-i erkânına tam uymalıyız, zihnimizi açmalı ve gönlümüzü vermeliyiz Rabbimize namazlarımızda. Bilmeliyiz ki namaz kıldormak hem bir onur hem bir sorumluluktur. Bu sprumluluğu iyi bilmek ve özümsemek gerekir.

2: Tilavetimiz tertil ile olmalıdır namazlarımızda, cemaat kıraatımizi aşk ve şevkle dinlemeli. Bu amaçla kendimizi yetiştirmeliyiz, bu amaçla bir fehm-i muhsinin düzünün dibinde oturmalıyız. Fahm-i muhsin olanlarımız, bu maharetlerini meslekleri ile paylaşmalı, öğrencileri olmalı elbette. Ne güzel, Allah kelamının hadimleri olabilmek, Allah kelamı Kur'anı'ı tertil ile eda ve seda ile okuyabilmek, cemaati mest edebilmek, ruhlarını okşayabilmek, imanlarının artmasına vesile olabilmek...

3: Namaz öncesi ve sonrası mihrapları Kur'an tilaveti ile cumartesi ve pazar günleri öğle namazı sonrasında okuyacağımız aşır ile Kur'an ziyafeti vermeliyiz cemaatimize, memnun ve mesrur etmeliyiz onları. Mmenun etmeliyizki camilerimiz cemaatsiz kalmasın, sayıları sürekli artsın.

4: Namazla ilgili fıkh'i meseleleri çok iyi öğrenmeli ve cemaatimize de öğretmeliyiz. Bunu sağlayabilmek için ilmihal kitabını defalarca okumalı, adeta ezberlemeliyiz.5: Sadece namaz kıldırdığımız mekanlar olmaktan çıkarmalıyız mihraplarımızı.

Peygamberimiz (s.a.v) sohbet ile yetiştirdi ashabını. O bizim örnek ve önderimiz. Onun yolunu izlemeliyiz biz de. Hem kendimizi hem de cemaatimizi yetiştirmek için şöyle bir örnek var meslektaşlarıma:

İmam Hatiplerimiz bir A 4 kağıdını sekize bölüp küçük bir fişin bir yüzüne her gün bir ayetin metnini, diğer yüzüne de mealini yazsa ve ezberleseler sonra cemaati en kalabalık olduğu zaman duadan sonra ayağa kalkıp, "Aziz Müminler! Size Kur'an-ı kerim'den bir ayet okumak ve anlamını vermek istiyorum" deyip eûzü besmele ile ayeti okuyup anlamını verseler, ayetin içeriğini, vermek istediği mesajı iki cümle ile anlatsalar ve fatiha deyip bitirseler. Ertesi gün yine bir fişe bir hadis metni ve anlamını yazıp ezberleseler ve aynı usül ile cemaate okuyup anlatsalar. En fazla iki-üç dakika süren bu uygulamaya bir yılda 300 gün devam etse bir imam hatip, yılda 150 ayet ve 150 hadis ezberlemiş ve cemaatine de anlatmış olacaktır. Yılmadan bu yönteme devam etse bir imam hatip, 750 ayet ve  750 hadis ezberlemiş ve cemaatine anlatmış olacaktır. 750 ayeti ve  750 hadis metni ve anlamı ile ezberleyen bir imam hatip Kur'an'a ve sünnete belli düzeyde vakıf olmuş, kendisini ve camaatini yetiştirmiş ve mihrabın hakkını vermiş olacaktır.

6: Çok temiz ve güzel olmalıdır, mihrapta giydiğimiz cübbe ve sarıklarımız, Kirlenmesin diye sarığın naylonunu sökmeyenlere ne demeli....Naylonlu sarıklar hiç hoş görünmüyor değerli meslektaşlarım! O naylonları sökelim...

Dış görünüş önemlidir, kişiye saygınlık kazandırır. Sarığın beyazlığı temizliği ve saflığı temsil eder. Bu itibarla mihraptaki temizlik, mihrap dışında taşımalı, imam-hatip; gömleği, takım elbisesi ve ayakkabısı ile tertemiz pırıl pırıl ve şık olmalı, mihraptaki saygınlığını hayatın, toplumun içine taşımalıyız ki örnek olabilelim.

7: Camideki en güzel ve en muhteşem yerin mihrap olması, görevini mihrapta icra eden imam-hatiplerimizin de toplum için ahlak ve edep itibariyle en güzel ve en muhteşem olmasını gerektirir. Gerçekten bu çok önemlidir, hem imam-hatip olarak saygınlık kazanabilmek  hem de mihrabı, camiyi, Peygamberimiizi ve dinimizi temsil edebilmek için. Bu itibarla örnek ve önder olaması gereken imam-hatiplerin hata etme ve günah işleme seçenekleri yoktur toplumda. Özel hayatımız ile aile hayatımız ile sosyal ilişkilerimiz ile örnek olmak durumundayız imam-hatipler olarak.

8: Cemaatine karşı güzler yüzlü olmalıyız mihrapta imam-hatipler olarak. Mihraptaki güzler yüzlü tavrımızı cami dışına taşımalıyız. Taşımalıyız ki herkes ile iyi ilişkiler içerisinde olabilelim, böylece itibar ve saygınlık kazanalım toplumda.9: Çocuk ve gençlerden oluşan cemaatimiz olmalı, ne yapıp ne edip onları ısındırmalıyız camiye. Çocuklarımız geleceğimizdir, camilerimiz onlarla şenlenecek, onlarla hayat bulacaktır. Peygamberimizi bu konuda örnek almalıyız.

10: Her kesimin, köylümüzün, mahallemizin imam-hatibi olmak zorundayız. Sürekli okuyup öğrenmeli ve öğretmeli, önder, örnek ve daima özverili olmaıyız ki ancak o zaman mihrabın, imam-hatipliğin hakkını hakkıyla vermiş olabilelim.

Okumayan, kılık kıyafeti ile mihrabı temsil edemeyen, sigara içen, konuşmlarında nezaketi koruyamayan, mesleğini ikinci iş olarak gören, haftalık izinlerinde caminin lojmanında ikamet ettiği halde camiye gelmeyen, görevini aksatan, cuma günleri kürsüye çıkıp vaaz edecek konuma gelemeyen, kendisni sadece namaz kıldırma görevisi olarak gören, halkla iç içe olamayan, kendisini cemaate ve çocuklara sevdiremeyen, güler yüzlü olamayan, tilavetini, bilgisini ve sosyal yönünü geliştiremeyen bir imam-hatibimiz mihrabı, camiyi, Peygamberimizi, dinimizi ve Diyanetimizi temsil edemez, mihrabın hakkını veremez.

Mihrabn hakkını vermek; fedakârlı, vefakârlık ve sorumluluk ister; ideal, azim, gayert,aşk, heyecan, Allah ve Peygamber sevgisi gerektirir.

Ne mutlu mesleğinin farkında olabilenlere ve bu görevin hakkını verebilenlere! diyor;  Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik v
e Teftiş Başkanı Doç. Dr. İsmail Karagöz'ün, "Din Görevlisinin Misyon ve Vizyonu" isimli kitabında.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
haber 2014-08-31 16:50:33

Habere bak hizaya gel. Diyanetin manifestosu nerede kardeşim. İsmail karagöz ün kitabındaysa ona göre yazın haberi...

Avatar
Yakışıklı İmam 2014-08-31 16:58:13

Dört dörtlük bir bildiri. Kesinlekle gönüllü olarak uygulanmalıdır. Önce nefsim...

Avatar
bir yolcu 2014-08-31 16:58:49

Bu Diyanetin görevi bi tek imamlaramı kaldı arkadaş ? Bunun VAİZİ, MÜFTÜSÜ,KURAN KURSU HOCASI VS VS YOKMU ? Yükleyin imamlara yükleyin imamlara. Sen böyle vazife istiyorsan o zaman İMAMının arkasında duracaksın. cemate ezdirmeyeceksin. İMAMINI KURUMDA EN ALT KADEMELERDEN BİRİSİYMİŞ GİBİ ALGILAMICAKSIN. günümüzde binbir türlü adam var camide bir imam hepsini memnun etmeye kalksa o adam çıldırır. bir kaçını memnun etse diğerleri hani bana ? yarısını memnun etse diğerleri hased edecek. nasıl olacak bu iş sorarım size ? sen ilk önce cemaate İMAMA SAYGI ? İMAM NEDİR ? bunları bi öğret ondan sonra manifestomu uyarımı naparsan yap.

Avatar
ALİ 2014-08-31 17:12:23

TABİİKİ DİYANET BABERİN YAZISI ÇOK GÜZEL VE KATILMAMAK ELDE DEĞİL. AMAAAA, BÖYLE BİR GÖREV YAPABİLMEK İÇİN İMAMIN VE MÜZZİNİN ÖNCELİKLE KAFASI RAHAT OLMALI ACABA ROTASYONDA NEREYE SÜRÜLECEĞİM, TORPİLİMDE YOK EYVAH BEN NEYAPARIM DİYE DERDİ OLURSA ONA DEĞER VERMEYEN BİR KURUMU OLURSA O İMAM NASIL GÖREV YAPACAĞINI DÜŞÜNEMEZ. NE DERSİNİZ??

Avatar
ferit 2014-08-31 17:54:02

diyanet ilk önce imamın hatırını sorsun sonra manifesto yayınlasın..bakalım kimin manifestoya ihtiyacı var o zaman belli olur...diyanet kökten değişmedikçe hiçbir sorun haledilmez

Avatar
imam hatip 2014-08-31 18:04:45

Yazıya baktığımızda yerinde güzel bir yazı görüyoruz.Hatta alıntı olmasına rağmen güzel.Ancak gelgörki diyanet camiasından kaçmak için can atanlar hazır kapıda beklerken ve gidenlerin sayısı artarken.Allah aşkına imamına Diyanet olarak değer verdide karşılığını mı alamadı.Benim DİYANET İŞLERİ BAŞKANIMI SEVMEM herşeyi halletmiyor ki.Hanımına ve gelinine oğluna laf söyleyemen adam gidip imamını şikayet ederde.Benim amirim haddini bil sen kimsin ki,benim görevlime nasıl söz söylersin demediği müddetçe.HİÇ KUSURA BAKMAYIN VERİMLİ GÖREVİ KİMSEDEN BEKLEMEYİN.SAYGILARIMLA

Avatar
mağdur. 2014-08-31 18:23:36

Yazıdakilerin olabilmesi için önce başkanlığın merkez teşkilatının tüm kademesindekilerin rotasyona uğraması lazım.önce iğneyi kendilerine bir batırmalılar diye düşünüyorum.şimdi bakınız şu 2 ay içerisinde ne kadar imam kardeşime cuvaldız batırdılar.Birde şu gök kubbede hoş bir sada bırakmadan bahsederler.Siz bırakın sadayı kendinizin hayırla anılabileceğinizimi zannediyorsunuz.

Avatar
Yakışıklı İmam 2014-08-31 18:35:15

Diyanette torpil var diyen özürlülere... Siz çalışmayın kazanmayın kaybedin fatura diyanete kesilsin öylemi. Breee beceriksizler... Bre cahiller... Bre hantallar. İyi okuyun. 4 yıl boyunca az uyudun çok çalıştım. hiç tanıdığım bildiğim kimseler yoktu. Büyükşehire gitmem gerekiyordu. Hac sınavına da çalıştım yurtdışı sınavında çalıştım. Alnımın akıyla girdim ve yurt dışı sınavı hariçhepsini kazandım. Utanmaz düzenbazcılar sizi hele. Hatayı kendinde arama, diyanetin ekmeyiğini ye sonada çamur at. Bu ahlaksızlıktır. Bu edepsizlik dangalaklıktır. Senin ne bilgin var. etin ne budun ne. ne ilmin va rda kafa tutuyorsun. Afedersin apdets gidermesini bilmiyorsun. islamın emir ve yasaklarını yaşamıyorsun. bir de din alanınd auzman olanlara çamur atıyorsun. Yuh size yuh.. hatta O HAAAAA... ADAM OLUN ADAM. Erkek adam çıkar adını soyadı yazar. derki ben şurada haksızlığı uğradım hakkımı istiyorum der... neredeeee... ancak klawye erkekliği taslarsınız. Sözüm herkese değil... bazı angutlara.