İmam ve Müezzinlere özeleştiri

Yenişafak Gazetesi yazarı Yalçın Çetinkaya, kötü okunn ezanları eleştirerek "Kötü okunan ezan da bir nevî zulümdür" dedi ve ekledi... İşte o yazı;

İmam ve Müezzinlere özeleştiri

Yenişafak Gazetesi yazarı Yalçın Çetinkaya, kötü okunn ezanları eleştirerek "Kötü okunan ezan da bir nevî zulümdür" dedi ve ekledi... İşte o yazı;

21 Eylül 2014 Pazar 11:37
İmam ve Müezzinlere özeleştiri
Kötü okunan ezan da bir nevî zulümdür
 
İstanbul gibi bir medeniyet şehrinde ezanlar rahatsız edici okunuyor. Bu konuda daha önce de yazılar yazdım, yıllar önce haftalık bir dergide bu konuda bir dosya da hazırlamıştım. Hazırladığım bu dosya üzerine o zamanki Diyanet İşleri Başkanı işi ciddiye almış ve bazı girişimlerde bulunmuş, müezzinlerin eğitimi konusunda çalışmalar başlatmıştı. Fakat müezzinlere ders verecek veya vermekte olan arkadaşların elbette iyi niyetli çabaları istenilen sonucu vermemiş ve vermiyor olmalı ki, bir ilerleme kaydedilemiyor ve ezan İstanbul genelinde yine oldukça kötü okunmaya devam ediyor. Müezzinleri eğiten arkadaşların iyi niyetli çabalarından daha mühim bir şey var, o da müezzinleri eğitmek konusundaki yeterlilikleri. Bu konuda ne kadar ehliyetli oldukları tartışılacak bazı kimseler, müezzinleri ezan konusunda şan teknikleriyle eğitmeye kalkıyorlar. İnternette bu konuda izlediğim bazı videolarda gördüklerim karşısında gerçekten verilen emeğe de harcanan zamana da üzülüyorum.
 
Ezanın kulaklara kötü bir ses olarak ulaşmasının en büyük sebeblerinden bir tanesi de mikrofonun doğru kullanılmaması. Mikrofon, çok küçük bir sesi bile yükseltmek ve uzaklara duyurmak maksadıyla kullanılan bir alettir. Fakat mikrofonu eline geçiren müezzin kardeşimiz bağırmaya başlıyor ve ezan maalesef tahammül edilmez hâle geliyor. -Dinihaberler.com-Nâçizâne müezzin arkadaşlara bir tavsiyede bulunayım: Mikrofonu elinize alıp ezana başladığınızda lütfen bir de avazınız çıktığı kadar ve gırtlağınızı yırtarcasına bağırarak ezan okumayın. Normal bir tonlama ile okuyun. Mikrofon zaten sizin kısık sesle okuduğunuz ezanı bile hoparlör vasıtasıyla dışarıya duyuracaktır. Böyle yaparak, çok önemli bir 'namaza davet sünneti'ni davet olmaktan çıkarıyor ve insanları camiye gidip namaz kılmaya niyetleri varsa da, bundan soğutuyor olabilirsiniz. Özellikle sabah ezanlarında buna dikkat edilmiyor ve genellikle müezzinler avazı çıktığı kadar bağırıp ezan okuyarak güzelim ezanı rahatsız edici bir bağırıp çağırmaya dönüştürüyorlar. Lütfen bu konuda özen gösterilsin.
 
Bir başka önemli husus da, mikrofonun çeşitli insan ses tonlarına yaptığı olumsuz katkı hakkında. Mikrofon, sesin yükseltilmesi için teknik bir katkıdır ve ucuz veya kötü bir mikrofonla genellikle kötü sonuçlar alınmaktadır. Ancak özellikle tiz seslerin yükseltilmesinde mikrofonun çok olumsuz bir katkısı olduğunu belirtmeliyim. Tiz erkek sesleri, mikrofon tarafından yükseltildiğinde çıkan ses, metalik karışımla daha da çirkinleşiyor. Dolayısıyla tiz sesli müezzinlerin ezan okumamaları ya da tiz sesli kimselerin müezzinlik yapmamaları ya da yapacaklarsa da iç müezzinlikle yetinmeleri daha doğru olacaktır. Müezzinlerin hepsinin aynı ses grubunda olması elbette mümkün değildir ama en azından müezzinlere mikrofonu nasıl doğru kullanacakları öğretilebilir. İç ezanı güzel okuyan ama mikrofonu eline aldığında mikrofonun sesini fazla yükseltmesi sebebiyle sesi de kötü çıkan müezzinler de biliyorum.
 
Aslında yapılacak en doğru şey, şu mikrofonu hayatımızdan çıkarmak ve ezanlarımızı mikrofonsuz, eskiden olduğu gibi minareye çıkarak okumak olmalıdır. Yüksek minarenin merdivenlerini günde beş defa tırmanan müezzinlerin nefesleri açılacak, böylece hem sesleri daha gür çıkacak hem de ezan daha güzel okunuyor olacak ve hiçkimse ezandan rahatsız olmayacaktır. Bunu alnı günde beş defa secdeye giden, güzel ezan işittiğinde bütün meşguliyetlerini bırakıp dinleyen, ezana herkesten daha fazla önem veren bir Müslüman evlâdı olarak yazıyorum. Ezana bir düşmanlığım yoktur, ama bu güzel ve önemli daveti çirkinleştirenden şikâyet etme hakkım vardır. Ayrıca ezanın kötü okunuşundan şikâyet etmek için dinsiz, ateist, laik falan olmaya da gerek yoktur. Bu bir hassasiyet meselesidir ve bu hassasiyet, öncelikle Müslüman kimselerde olmalıdır.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı'nda konu ile ilgili görevlilerden ve müftülük görevlilerinden, konuya doğru ve sağlıklı bir şekilde eğilmelerini rica ediyorum. Ezan hepimiz için önemli ve güzel ezanlar dinlemek hepimizin hakkı. Kötü okunan ezanları ve müezzinleri işitmemek için sağır olmamız ya da duyarsızlaşmamız mı gerekiyor ? Kötü okunan ezan, bu konuda duyarlı her Müslüman için… hassas kulaklara sahip her insan için bir nevî zulümdür. İslâm zulüm dîni değildir ve bu zulmü 'İslâm adına' yapmaya kimsenin hakkı yoktur !
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
çook 2014-09-21 12:19:32

yazarlarda cooook olmaya başladı bu ne herkesin istediğide o ama kabiliyet bu yetti yaaaa namaza gelmiyen de şimdi bunumu bahane edicek slmlar

Avatar
bunun günahı imam alımında 2014-09-21 12:57:27

arkadaşlar bu vicdansızlık bu mesleğe aday olan kişide aranacak meziyet ve özelliklerde olması gerekmiyor mu bu kişinin sesine bak rahatına bak kalması gerekmiyor mu sadece ezanla iş bitmiyor ki cemaatin önünde beş vakit fatihayı okuyan zammı sure okuyan aşrı şerif okuyan kişi de ses aramıyor mu alınması gerekmiyor mu bu vicdansızlık haysiyetsiz liği komisyondaki kişiler yapmıyor mu bu rabbimin bu mihrap ve minber ile tayin edecekleri kişinin ağız ve mimikleri sesi ve kreatinin neden bakılmıyor

Avatar
önemli 2014-09-21 13:01:59

Ezanların güzel okunması elbette önemli ama ezandaki ruhun şuuru ve yaşanması daha önemli şimdi ezanlar Rabbim affetsin türkü dinlenir gibi dinleniyor,ne güzel ezan okuyor falanca hoca denilip kalıyor.Bizim millet olarak şuur ve samimiyet eksikliğimiz var aslında.

Avatar
merkezi ezan 2014-09-21 13:05:19

Merkezi ezan kalksın dediler kaldırdılar şimdide minareye çıkıp okunsun demeyeaşladılar bakalım sonuç ne olacak

Avatar
Rabbani 2014-09-21 13:39:36

Hep Imam ve müezzinlere özeliştiri diye yayın yapılıyor. Şu nakil sistemine getirilen zorluk imam ve müezzin alımına getirilse sorun kökten hallolur.

Avatar
murtaza 2014-09-21 14:33:00

Bu milletin ne arkasından gidiliyor ne önünden imam ve müezzinlerle uğrasan kesimi allah bildigi gibi yapsin yeter artik ugrastıgınız caminin ihtiyacindan srumlu cemeattattansorumlu ailesinden sorumlu fazla üstüne gelmeyin bu kardeslerin

Avatar
hafız 2014-09-21 14:34:43

ağzı olan konuşuyor arkadaş...

Avatar
kürşad 2014-09-21 14:52:23

bu yazıyı yazan arkadaşın niyeti nedir bilemedim . ama sui zannımca şeytanın fitne tetikçiliğini yapıyor. Ezan muzik değilki müzik kulağı ile dinlensin ezan namaza çağrıdır ve kalp kulağı ile dinlenir . Bir kişinin namaza gelmeye meyli varsa ezan ona yalnızca vaktin girdiğini namazın başlayacağını haber verir . ama bu arkadaş gibi müzik dinlemeye meyilli kişiler ezandan müzik edasında nağme ararlar böylece ezanın manası da gider ruhu da gider manasını düşünmeden dinlediğimiz ezanın kime ne faydası var nağme ve teganni dinlemek isteyen açsın sanat müziği dinlesin bnlar şimdi kılıf için ezandan etkilenmiş müslüman olmuş insanlardan bahseder bide müzik edası ile dinlenen ezandan yalnızca musluman olduğunu iddia eden ibadetsiz muslumanlar ortya çıkar (bu arada ezanı güzel okumayalaım demıyorum ama ses her insana ayrı ayrı tonda verilmiş bir meziyettir tıpkı hz davuta verildiği gibi)