Sevgili Kardeşim!

Bu dünya, imtihan dünyasıdır. Kimisinin imtihanı yirmi yıl, kimisininki otuz, kırk, elli veya altmış yıl sürer. İmtihanları yetmiş, seksen, doksan yıl sürenler de vardır. İmtihanı yüz yılı bulan yok denecek kadar azdır.

Sabır Nedir?

Sabır; üzüntüye, zorluğa ve musibetlere katlanmak, elde edilemeyen şeylere haram ve yasak yollardan ulaşma konusunda istekli olmamak ve her türlü günah karşısında nefsine hâkim olmak, demektir.

Nimetlerin Bollaşması ve Azalması Durumunda İnsana Düşen Nedir? 

Her insan, bu dünyadaki imtihanı boyunca, bir takım nimetlere nail olduğu gibi, bir takım zorluklarla da karşılaşabilir. Önemli olan, nimetlere nail olunca şımarmayıp Allah’a şükretmek, zorluklar karşısında ise isyan etmeyip sabretmektir.
Bu dünyadaki nimetleri, bizlere veren de alan da Allah’tır. Nimetlere nail olunca şükretmek, nimetler bizden alınınca da sabretmek icap eder.

Allah (C.C.), bizleri bir takım şeylerle imtihan edeceğini ve bu imtihanlar karşısında sabredenlerin müjdelenmeyi hak etmiş olacaklarını şöyle haber veriyor:

"Muhakkak sizi biraz korku, biraz açlık ve mallardan, canlardan, ürünlerden biraz eksiltmekle deneriz, sabredenleri müjdele." (2.Bakara-155)

Kur’an, Allah’ın sabredenlerle beraber olduğunu ifade etmektedir:

"... Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir." (2.Bakara-153)

Bu dünyada bir takım zorluklara karşı sabretmesini bilenler, cennette melekler tarafından karşılanacaklardır:
 
"(Melekler:) Sabrettiğinize karşılık size selam olsun! Dünya yurdunun sonu (cennet) ne güzeldir! (derler)." (13.Ra'd-24)
Bu dünyada, bir takım sıkıntılarla karşılaşmaya ruhen hazır olmak gerekir. Bir musibetle karşılığımız ilk anda, isyan duygularına sürüklenmeden Allah’a teslim olmayı bilmeliyiz. 

Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Makbul sabır, musibetle karşılaştığın ilk andakidir." (Tirmizi, Cenaiz-13)
Allah peygamberlerini ve sevgili kullarını bile bir takım ağır imtihanlara tabi tutmuştur.

İnsanlık Tarihi Boyunca Yaşanan Bazı Büyük İmtihanlar: 

*Allah, iblis’i Hz. Âdem’e secde emri ile imtihan etti; iblis, bu emre uymayı reddederek imtihanı kaybetti. 

*Allah, Hz. Âdem ile Havva’yı cennetteki yasak meyve ile imtihan eti. Hz. Âdem ile Hz. Havva şeytana kanıp bu meyveden yemişler, ancak hemen pişman olup tövbe etmişlerdir. Tövbeleri kabul edilmekle birlikte, cennetten çıkarılıp yeryüzüne gönderildiler.


*Hz. Nuh, Oğlu Yâm (Kenan) ile imtihan edildi. Hz. Nuh, tufan sırasında oğlunu gemiye davet ettiyse de, oğlu dağa çıkıp kurtulacağını söyleyerek gemiye binmedi.

*Hz. İbrahim, ateş ile imtihan edildi. Ateş, Allah’a tam bir teslimiyet içinde olan Hz. İbrahim’i, bir mucize olarak, yakmadı. Yine Hz. İbrahim Hanımı Hz. Hacer ile henüz bebek olan oğlu Hz. İsmail’i Hicaz’da yalnız başına bırakmakla imtihan edildi. Hz. İbrahim, ayrıca oğlu İsmail’i kurban etme emri ile imtihan edildi. Hz. İbrahim ve oğlu İsmail, bu emre uymakta tereddüt göstermediler. Allah, İsmail’e bedel olarak bir koç gönderip onu kurban edilmekten kurtardı.

*Hz. Yakup, oğullarının kardeşleri Hz. Yusuf’a karşı kurdukları kumpasla ve ondan yıllarca ayrı kalmakla imtihan edildi.
*Hz. Yusuf, kuyuya atılmakla, köle olmakla, Züleyha’nın birlikte olma teklifi ile ve zindana atılmakla imtihan edildi. 
*Hz. Eyüp, uzun süre devam eden ağır bir hastalıkla imtihan edildi; bu hastalığı sırasında Allah’a tam bir teslimiyet içinde bulunup sabreden Hz. Eyüp, bütün insanlık için sabır timsali oldu.

*Hz. Şuayb, görmemekle imtihan oldu.

*Hz. Musa, kavminin nankörlükleri ile imtihan oldu.

*Hz. Yunus, kavminin kendisini dinlememesi üzerine kızıp, ilahi vahyi beklemeden onlardan ayrıldığı için, bir balığın kendisini yutması ile imtihan edildi. Balığın karnında iken tövbe ederek, “La ilahe illa ente sübhaneke inî küntü mine’z-zalimîn” (21.Enbiya-87) duasını okumuş ve tövbesi kabul edildiği için, balık tarafından dışarı atılmıştır.

*Hz. Zekeriya, kavmi tarafından, Hz. Meryem ile zina etme iftirasına uğramakla imtihan edildi.

*Hz. İsa, babasız olarak dünyaya gelmekle imtihan edildi.

*Hz. Meryem, babasız olarak bir oğul sahibi olmakla imtihan edildi.

*Hz. Muhammed (s.a.v.); daha doğmadan yetim olmakla, altı yaşında iken öksüz kalmakla, sekiz yaşında iken dedesini kaybetmekle, henüz hayatta iken yedi evladından beşinin ölümünü görmekle, Mekke’yi terk edip Taif’e gitmek zorunda kalmakla, yine Mekke’den ayrılıp Medine’ye göç etmekle ve tebliğ sırasında karşılaştığı bir takım zorluklarla imtihan edildi.

Değerli Kardeşim!

Tarih boyunca yaşanan bu ağır imtihanlarda, hepimiz için, ibretler ve örnekler vardır.
Nimeti veren de alan da Allah’tır.
Her nimetin gerçek sahibinin Allah olduğunu unutma.
Kaybettiğinden daha hayırlısının geri verilmesini ancak Allah’tan iste.

Sevgili Kardeşim!

Sadece bir takım bela ve sıkıntılara karşı sabırlı olmak yeterli değildir.
Haramlara yaklaşmama konusunda da sabırlı ol.
İradeni doğru yönde kullan.
Hislerine yenik düşme.
Allah’ın rızası hangi tarafta ise, sen de o tarafta ol.

Sevgili Kardeşim!

Can sıkıcı olaylar karşısında sinirlerine mağlup olma; sabırlı ol. 
Haram yollardan kolayca elde edilen yüklü menfaatlerin cazibesine kapılma; sabırlı ol. 
İştahını kabartan haramlar karşısında, heveslerine yenilme; sabırlı ol. 
Çalışman gerektiği zamanlarda, tembelliğin rehavetine kapılma; sabırlı ol.
Keyfinin/nefsinin rızasını, Allah’ın rızasına tercih etme; sabırlı ol. 
Başarılı olmak için, sabırlı ol. İyi bir kul olmak için, sabırlı ol. 
Cehennem azabından kurtulmak için, sabırlı ol. 
Cennete girip Cemalullah’ı görmek için, sabırlı ol
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205