Karmaşık haldeyiz. Duygularımızı ifade etmekten imtina ediyoruz. Ona buna saldırıp; kelime oyunları ile “hak” üstünlüğü oluşturmaya çalışıyoruz.

Oysaki insanız… Savunmasız ve bi care…

Yaradan’dan gelen yönlendirmelerle hareket eden bir varlığız.
Yaradılış gayemiz imtihan…

Bedeli “cennet” yada “cehennem”
Belki, ifade de yerini zor bulan insan ve insanlık…

llardır insanlık için, en masumundan en acımasız olan mücadelelerde; canı yanan, can yakan, insanlığı ve insanı zayi eden hep bu anlamsız kaygılar değil miydi?

Yaradılış gayemizden uzak, bencil ve maddiyatçı çıkarımlarımız; geçmişten günümüze süre gelen sürecin bir ürünü değil miydi?
Tarih sürecini; hasbel kader okuyan, araştıran yada bir şekilde müdahil olan insanlık, tarihin ve figüranlarının tekerrürden ibaret olduğunu az çok anlar.

İnsanlık tarihi hep menfaat, çıkar ve üstünlük üzerine kurulmuş bir mekanizma gibi günümüze kadar gelmiştir.
Bugün dünya coğrafyasında akan kanın nedenleri tarihin derinliklerinden gelen ipuçlarında gizli. Bizler her ne kadar masumiyet rolünü üstlensekte; yıkan, yakan yine bizleriz… Yani insanoğlu…
Suriye’de, Afganistan’da, Mısır’da, Filistin’de, Arakan ’da ve dünyanın birçok coğrafyasında yaşanan bunca vahşetin suçlusu masum canlar değildir… Olmamalıdır da! …
Dünya böyle çalkalanırken, bizler nerede duruyoruz. Rolümüz ne?...
Hiç uzaklara gitmeden, kendi dünyamızda muhasebe uzmanı gibi çalışmadan, emek ve gayret sarf etmeden neyin mücadelesinde söz sahibi olacağız.
Eğer bizler insanlık giysisini giyip edebine ve ahlakına riayet ederek yürüyemiyorsak… Değen çamurların intikamını cahilce bir tavırla hesap sormaya kalkıyorsak bu kıyafeti taşıyamıyoruz demektir.
İnsanlık kıyafeti ve insanlık; tesettürü, vicdanı, edebi, ahlakı ve imanı ile taşınmalıdır. Gelen yada değen her çamurun cevabı üslubunun estetiği ve vicdanı ile cevap bulmalıdır.
Yormamalı bizi….
Üzmemeli…
Kan akıtıp, can aldırmamalı bize…
Bizi biz yapmalı… Bizi Yaradan’ın gayesine gark etmelidir…
Vesselam…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol