Oysa şu hiç sorgulanmıyor. Kendisini sünni olarak tanıtan örgüt hem Suriye’de hem de Irak’ta sadece Sünni bölgeleri hedef alıyor örnek olarak Esed rejimine değil Suriyeli muhaliflere saldırıyor.


Irak ve Şam İslam Devleti, kısaca IŞİD, ya da Irak ve Levant İslam Devleti (Arapça: الدولة الاسلامية في العراق والشام Ad-Davla Al-Islāmiyya fi al-'Irāq wa-sh-Shām), Irak ve Suriye'de aktif isyancı bir grup. Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulan ve 2004 yılında El Kaide'ye bağlılığını ilan eden grup bir süre sonra Irak El-Kaide'si adını aldı. Irak ve Levant'te Sünni nüfusun yoğun olduğu bölgelerde halifeliği kurma hedefi vardır.  
 
Peki Levant bölgesi neresidir? 
 
Levant, net olmayan coğrafi bir terim. Tarihsel süreç içerisinde oluşan bu bölge Toros Dağları'nın güneyindeki Orta Doğu'da geniş bir alanı belirtir. Irak Şam İslam Devleti örgütünün kısaltması bazı haber ajansları tarafından "IŞİD" olarak değil "ILİD" olarak kullanılıyor. Şam'ı temsil eden "S" yerine kullanılan "L" harfi Levant bölgesini temsil ediyor. L harfinin temsil ettiği bölge "Levant" bölgesi. Türkiye'den Levant bölgesine giren tek şehir ise Hatay.Diğer bölgeleri ise; Filistin, Ürdün, Lübnan, Suriye, Sina Yarımadası, Hatay
 
IŞİD kendisini sünni bir grup olarak tanımlıyor. Batı medyası örgütün mezhepsel kimliğiyle ilgili örgütten bile daha fazla reklamını yaparak onları tanıtıyor, her haber başlığında örgütün sünni olduğuna dikkat çekiliyor. Batı medyası neden her IŞİDhaberinde Sünnilik vurgusunu ön plana taşıyor? Amaç belli, çok ama çok net bir algı operasyonu. 
 
Oysa şu hiç sorgulanmıyor.
 
Kendisini sünni olarak tanıtan örgüt hem Suriye’de hem de Irak’ta sadece Sünni bölgeleri hedef alıyor örnek olarak Esed rejimine değil Suriyeli muhaliflere saldırıyor.
 
Irak ile ilgili Şii bölgeler, Bağdat, Kerbela ve Basra’yı ele geçirecekleri iddiasındalar. Kuşatmaya aldıkları yerler ise hep Sünnilerin. Bugüne kadar sadece Telafer ve Tuzhurmatu gibi Şii nüfusun yoğun olduğu noktalara ulaştılar oradaki Şiiler de Türkmenler. 


 
Işid Sünni mi?
 
Akıllara bu kadar güçlenmiş olan Şii karşıtı illegel örgüt neden Suriye’de Sünni müslümanları katleden Esede karşı savaşmıyor da Irak’ta masum binlerce kişiyi katlediyor sorusu geliyor. Siyah Bayraklı olan IŞİD önce Hz.Hüseyin'in (r.a) taraftarlarını düşman ilan etmesi yani Şiileri hedef alması ve ardından Gazze'de yönetimi elinde bulunduran HAMAS'a “yüzleşmek yakındır ve çatışma kaçınılmazdır” şeklinde doğrudan bir mesaj göndermesi bu  bir İsrail projesi mi sorusunu akıllara geitrmiştir.  CIA ve Mossadın El kaide ve Işid gibi örgütleri finanse ettikleri bir gerçektir. Her ne kadar medyada bu iki örgüt birbirlerine karşı düşman olsalar da arka kapılarda finansman kaynakları birdir. Tabi birde Vahhabi zihniyetli Arap petrol şeyhlerinin finanasman desteğini unutmamak lazım. 
 
Dr. İlyas Abdülalim İslam, IŞİD’in eğer gerçekten sünni bir oluşumsa o halde neden Müslümanları hatta Sünnileri öldürdüğünü sorguluyor. Sadece buradan bakıldığında bile örgütün Sünnilikle ilgisinin olmadığını savunuyor. Dr. İlyas Abdülalim İslam, IŞİD’in asla islama hizmet etmediğini söylüyor, “islam kisvesi altında islama zarar veriyorlar”diyor. IŞİD militanlarının, Suriye’de yaptıkları katliamları internette yayınladıklarına dikkat çekiyor özellikle de öldürdükleri bir kişinin iç organlarını çıkarıp yeme görüntülerinin Hazreti Hamza’ya yapılanla aynı olduğunu vurguluyor.
 
Siyah bayraklılar
 
Işidin kullandığı siyah bayrak Mehdi hadislerinden yola çıkarak dizayn edilmiştir. Mehdinin geleceğiyle ilgili hadislere örnek olarak şunları kendilerine dayanak olarak gösterirler.
 
Ahmed ve Tirmizi ve Naim b. Hammad Ebu Hureyre’den tahric ettiler, O şöyle dedi: Resulullah (s.a.v.) buyurdu: Horasan’dan siyah bayraklılar çıkar ve İlya (Kudüs)’ya bayraklarını dikene kadar, onları kimse durduramaz.
 
Naim b. Hammad, Ebu Cafer’den tahric etti. O şöyle dedi: Horasan’dan çıkan siyah bayraklılar Küfe’ye iner, ve Mehdi Mekke’de ortaya çıktıktan sonra, O’na biat için elçi gönderirler.
 
Bu gibi mehdi hadislerinin tevatür derecesine ulaşmış olması onların sahih olduğunun göstergesi değildir. Bu olay ayrıca göstermiştir ki hadisler üzerine ciddi çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bunun gibi gruplar kendilerine dayanak olarak gördükleri hadisleri (burada kastedilen herhangi birinin söylemiş olduğu sözlerdir) Hz Peygambere bağlayıp vahşetlerini meşrulaştırma yoluna gidebilmektedirler.
 
Müslüman Birlikleri Ne Yapıyor?
 
Müslüman coğrafyamızda, İslam dünyasında bir takım zulümler, sıkıntılar yaşanıyor. Bu zulümlere farklı sivil toplum örgütleri, meslek grupları tepki gösterirken Dünya üzerinde Onlarca Müslüman alimler birliği olduğu halde âlimler, ilim adamları, bir deklarasyon, bir fetva bile yayınlayamıyorlar. NEDEN? Birileri hazırlamış oldukları senaryoları hayata geçiriyor. Diğerleri  tüm olanlara seyirci kalıyor. Olan aradaki masum müslümanlara oluyor. Müslümanlar bu kadar mı aciz ? Bunca yıldır sürdürülen çalışmalara, gerçekleştirilen organizasyonlara ve kurulan teşkilatlara rağmen ‘birlik’ sağlanamıyorsa konunun yeni baştan gözden geçirilmesi zorunludur. Müminler kardeştir’ diyen bir dinin mensubleri için ‘bir olmak’ neden bu kadar zordur? 
 
Müslümanı  ‘Elinden ve dilinden emin olunan insan’ şeklinde tarif eden bir dinin inananları artık birbirinden korkmaktadır. Müslümanlar birlik olabilse  El- Kaide de Işid de Esed de İsrail de hiç birşey yapamaz. Ama müslümanlar artık birlik olması mümkün değil fikri o kadar yer etmiş ki zihinlerimizde o konuda somut bir çalışma yapmaya bile yeltenmez olmuşuz. Hristiyana, yahudiye gösterilen hoşgörünün binde birini müslüman kardeşimize göstersek birliğin sağlanması için büyük bir katkıda bulunmuş oluruz. Ama hoşgörü göstermek gibi kolay bir yol yerine bizim düşüncemize ters diye kardeşimizin kafasını kesmeyi tercih ediyoruz. Müslümanların akıllarını kullanmaktan uzaklaştırılıp sadece rivayet kültürüyle beslendiğinde ne korkunç sonuçlarının olduğunu hep beraber acıyla izliyoruz.
 
İçimiz yanıyor, gönlümüze gelip kalemden yazılamayan daha o kadar çok şey var ki! Rabbim müslümanların sonunu hayretsin. Bizlere acısın, Bizlere merhamet etsin akılımızı kullanmazı nasip eylesin.... AMİN
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.