İslam, inançta tevhidi, toplumda ise vahdeti emreder. İslam’da Müslümanların kardeşliği esastır. Bu kardeşliği zedeleyen her türlü söz ve davranış yasaklanmıştır. Evlatların dağılıp parçalanması ana babaları nasıl üzerse ümmetin dağınıklık hali de Peygamberimizi üzer. Allah’ın üzerimizdeki rahmetinin yok olmasına, Şeytanların saflarımızda yer bulmasına sebeb olur. Oysa İslam’ın genel prensibi bellidir: “Topluca Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, tefrikaya/ayrılığa düşmeyin.” Bu ilahi çağrı bütün Müslümanlaradır. Zaman ve mekân önemli değil. Büyükler ne de güzel ifade buyurmuşlar: Bölüşürsek tok, bölünürsek yok oluruz diye. 

İslam, sadece camilerde omuz omuza olmamızı emretmez. Camilerde omuz omuza olan sokakta da omuz omuza olmalıdır. Müslüman için yeryüzü bir mescittir. Mü’min, yeryüzünde de huzur ve güveni korumalıdır. Sosyal cemiyet hayatında barışı zedeleyen davranışlardan uzak kalmalıdır. Mü’min kardeşlerine sırtını dönen değil, onunla omuz omuza olandır. Şayet yaşadığımız dünyada huzur ve güvensizlik varsa, bunun nedeni yeryüzünü mescit yapamamayışımızdır.

Baba ile evladı bırakın kurtla kuzunun ayni sokakta yürümesidir genel hedef. Bu sağlanmalıdır. Mü’minler arasında en önemli olan güvendir, emandır. Güvenin olmadığı yerde birlik olmaz, dirlik olmaz.

Tefrika, bölücülük, ayrımcılık bir sosyal yaradır. Bu, hemen tedavi edilmelidir. Tedavi edilmez veya ertelenecek olsa yarın tedavi imkânsız hale dönüşür. Akl-ı selim insanlar buna asla fırsat vermemelidir. Burada şunu hemen ifade etmiş olayım ki bu toplumsal yarayı iyileştirecek veya yok edecek tek çare; dinimiz islam’dır. İslam olmadan olmaz. Kur’an hakem olmadan olmaz. Aslına bakılırsa İslam dini; bu konuda son noktayı koymuş ve bunu; "bütün inananlar kardeştir." hükmü ile de ilan etmiştir. Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz de; "Allah'ın yardım eli, birlik olanlarla beraberdir" Buyurarak ittifakı öğütlemiştir. Ayrıca meşhur Veda Hutbelerinde Mü’minlerin kardeşliğini ele alması kanaatimce konunun önemini vurgulaması bakımından önemlidir. 

Yaratıcısı bir, Peygamberi bir, dini bir, kıblesi bir, devleti bir, milleti bir, vatanı bir, bayrağı bir olan milletin bunca birleri hiç şüphe yok ki ittifakı gerektirir. Samimiyetle kucaklaşmayı, seni beni bir tarafa atarak biz olmayı gerektirir. Biz olmak; muhabbettir. Biz olmak; uhuvvettir. Biz olmak; kuvvettir. Biz olmak; rahmettir.

Hainlerin, topraklarımızda gözü olanların, milletin birlik ve beraberliğini hazmedemeyenlerin emeli bellidir: “Böl, parçala, yönet/yut” Planları her ne olursa olsun asla oyuna gelmemeliyiz. Mü’minler olarak uyanık olmalıyız. Onların tüm planlarını boşa çıkarmalıyız. Bir ve beraber olmalıyız. Birbirimizle yardımlaşma ve dayanışma içinde olmalıyız. Unutmayalım ki yurdumuzun üç yanı denizle dört yanı ise düşmanla çevrilidir.

Dış saldırılardan tutun, savaşlara, tabii afetlere, göçlere, açlık ve kıtlık gibi felaketlere dimdik ayakta durmayı başarmış, düşmanı dize getirmiş olan ecdadımız, üzülerek ifade etmeliyim ki tefrika sebebiyle birbirine düşmüştür. Sen, ben olmuştur. Vatan sathında milli birliği sağlayamadıkları için sonunda devletleri de yıkılıp gitmiştir. 

Tefrikanın toplum için ne büyük bir felaket olduğunu milli şairimiz Mehmed Akif, ne de güzel ifade buyurmuşlar:

Girmeden bir millete tefrika, düşman giremez. 
Toplu vurdukça gönüller, onu top sindiremez. 
Sen, ben desin efrat, aradan vahdeti kaldır.
Milletler için, işte kıyamet o zamandır.

Bir kere daha ehl-i vicdana sesleniyorum. Yeni ayrılıkların doğmasına, ümmet birliğinin parçalanmasına, din kardeşliğinin sözde ve etkisiz kalmasına sebeb olacak davranışlardan kaçınmalıyız. Atalarımızın; geçmiş yağmura şemsiye tutulmaz sözünden hareketle geçmişi bir tarafa bırakarak, sunnî ve siyasî ihtilafları kaşımadan Kur’an-ı Kerim ve Sünnet-i Nebi’nin birliğe ve vahdete davet eden çağrısına hep beraber kulak vermeliyiz. İslam; birliği, beraberliği emreder. İsyanı, küfrü, fesadı ve anarşiyi yasaklar. Mü’min, barış ve kardeşliğin yanında, ayrılık ve gayriliğin karşısında olmalıdır. Zira Mü’minin inandığı yüce değerler hep aynı gerçeği seslendirir: 

“Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır.”
Selam ve dualarla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.