Bayırbucak Türkmenleri neden yurtlarını terk etmediklerini açıkladı


Türkmen Dağı eteklerinde kurulan Yamadi kampına son bir hafta içinde çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 2 bin 500 kişinin gelmesiyle kamptaki nüfus 8 bine ulaştı. 
 
Vatanlarından ayrılmak istemeyen Türkmenler, Türkiye'ye geçmek yerine elektrik ve suyun olmadığı kamp ve çevresindeki zeytin ağaçları altına yerleşmeyi tercih etti. 
 
Kızılay ve AFAD'ın verdiği çadırlara yerleşen Türkmenler, Türkiye'deki STK'lar tarafından dağıtılan çorba ve ekmeklerle karınlarını doyuruyor. Aç susuz, yalın ayak çadırların arasında oynayan Türkmen çocukları ormandan topladıkları çalı çırpılarla yaktıkları ateşlerin çevresinde ısınırken, yaşlı gözlerle köylerinin bombalanmasını uzaktan izleyen kadınlar ise evlerine dönmenin hayalini kuruyor. 
 
Kadın erkek, genç yaşlı demeden kilometrelerce yol yürüyüp kamplara ulaşan Türkmenlerin hikayeleri ise yürek burktu. Evlerin yakınına isabet eden bomba nedeniyle yüzünden yaralanan 5 yaşındaki Cene, savaşın acısını küçük yaşta öğrenen binlerce Suriyeli çocuktan biri. 
 
Cenesi yaralandıktan sonra Türkmen Dağı'ndaki Avanlı köyünden çıkma kararı aldıklarını söyleyen Anne Amel Molla, "Kundaktaki bebeklerin üstüne bomba attılar. Herkes gibi biz de yollara düştük. Burası bizim evimiz, biz buraları bırakmak istemiyoruz" dedi. Eşi, çocuğu, annesi ve babasıyla birlikte Yamadi Kampı'na gelen Heyfe İbrahim ise "Ailemin yarısını Esad'ın kirli savaşında kaybettim. Ruslar bombalarından kaçtık. Saatlerce yol yürüyüp buraya geldik. Türkiye bize sahip çıktı. Çadır verdi, yemek veriyor" dedi.
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol