Dünya alimlerinden Mursi için bildiri

Çeşitli ülkelerden 160 alim ve İslami kuruluş, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi ve darbe karşıtlarına verilen idam cezalarına tepki olarak bildiri yayımladı.

Dünya alimlerinden Mursi için bildiri

Çeşitli ülkelerden 160 alim ve İslami kuruluş, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi ve darbe karşıtlarına verilen idam cezalarına tepki olarak bildiri yayımladı.

28 Mayıs 2015 Perşembe 10:00
Dünya alimlerinden Mursi için bildiri
Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını kınamak için 160 alim ve İslami kuruluş bildiri yayımladı.
 
Ehli-Sünnet Alimler Birliği, Darbe Karşıtı Alimler Cephesi, Yurtdışındaki Filistinli Alimler Heyeti, Lübnan Müslüman Alimler Heyeti, Moritanya Alimler Yetiştirme Merkezi, Moritanya Alimler ve İmamlar Forumu, Mağrib Alimler Birliği, Mısırlı Vaizler Sendikası, Sudan Alimler Heyeti gibi kurumlar ve yaklaşık 160 alim Mısır'da yaşanan olaylara ve Cumhurbaşkanı Mursi başta olmak üzere darbe karşıtlarına verilen idam cezaları hakkında, ortak bir bildiri yayımladı.
 
Mevcut yönetimin, "milletin iradesine darbe yaptığı" söylenen bildiride, şu ifadelere yer verildi:
 
"Mısır'daki mevcut yönetim milletin iradesine ve seçimine darbe yaparak, seçilmiş meşru cumhurbaşkanını kaçırdı, darbenin mimarı sahte seçimlerle cumhurbaşkanlığı makamını gasp etti. Darbe yönetimi, yargı da dahil tüm yetkileri eline aldı, insanlar susturuldu. Rejim, haksız yere binlerce insana kıydı. Sebep olmaksızın on binlerce insanı tutukladı. Uydurma davalarla ülke içinde ve dışındaki insanlar hakkında idam ve hapis cezaları verdi."
 
Milletin iradesine saygı duyulmalı
 
"Ümmetin yapması gereken seçilmiş yöneticisini esaretten kurtarmasıdır" vurgusu yapılan bildiriye şöyle devam edildi:
 
"Yönetici ve halklarıyla ümmet, sabitlerini korumak amacıyla, bu rejime direnmek, meşru tüm yolları kullanarak bu sistemin kırılması için çalışmalıdır. Ümmet ayrıca, bu suç rejiminin, darbeye karşı geldiği, milletin iradesine saygı duyulmasını ve özgürlük istediği için tutukladığı herkes özellikle de kadınların özgürlüğüne kavuşturulması amacıyla Allah'ın dinindeki meşru araçlarla elinden gelen tüm çabayı sarf etmelidir."
 
Bildiride, Filistin direnişine karşı olanların Sina'yı yıktığı ve bölge sakinlerini yerlerinden ettiği belirtildi. Bildiride, söz konusu durumun, "Siyonistlere destek ve koruma" olduğuna işaret edildi.
 
Bildiriyi imzalayan Alimler, "Prof. Dr. Muhammed Mursi'nin ülkenin meşru cumhurbaşkanı olduğunu belirtiyor. Alimler, "Onun ve darbe karşıtlarının hakkında verilen idam kararı şeren hükümsüz, hukuki olarak da 'yok hükmündedir'. Bu rejime destek olmak ve onunla iş birliği yapmak şeri olarak haram, hukuki olarak da suçtur. İşlenen suçlara apaçık bir şekilde ortaklıktır" görüşüne yer verdi.
 
Darbe sahnesinde Ezher Şeyhi'nin yer alması, işlenen suçlar karşısında sessiz kalması, onun meşruiyetini düşüren, konumunu zedeleyen şer'i bir suç olduğunu ifade edilen bildiride, "Onun bu davranışları kendisini suç ortağı haline getirmiş ve şanlı Ezher tarihini karalamış, bugününü mahvetmiş geleceğini de yıkmıştır" değerlendirmesinde bulunuldu.
Can, mal ve ırzı hangi vesileyle olursa olsun korumanın meşru hak ve dini vecibe olduğuna vurgu yapılan bildiride şunlar, kaydedildi:
 
"Kimse buna engel olamaz" ifadesi kullanılan açıklamada, İslam ülkeleri liderleri ve dünyadaki tüm ilim, kültür ve vicdan sahibi kimselere, "Mısır'ı bu zalim sistemden korumak için çaba sar etmesini istiyoruz. Öldürme, kan dökme, yıkma ve yağmalama faaliyetlerini engellemelerini halk iradesini hakim kılmalarını talep ediyoruz. Dökülen kanın, alınan canların, zulmün ve zorbalığın hukuki sorumluluğunu bunlara yüklüyor."
 
"Öte yandan, halka zulmedilmesine karşı duran ülkeleri, hukuk kurumları, siyasetçi, basın mensubu ve alimleri tutumlarından ötürü takdir ediyor. Tarih, halkın yanında duran ile diğerlerinin tutum ve davranışlarını kaydedecektir. Mısır'da ve yurt dışında darbeye karşı çıkan kesimlerden, Mısır'ın darbecilerin zulmünden ve onların işlediği suçlardan temizlenmesi, şehit kanlarının zafere ulaşması için bu suçlu sisteme karşı direnmek amacıyla birlik olmasını talep ediyoruz."
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mele İbrahim 2015-05-28 13:52:31

Bende bir alim olarak,bir insan olarak önce Mısırda yaşananları K.Kerim ve Hadis-i Şerif ışığında değerlendirdiğimde bu insanları idam edecek hiç bir fetva göremiyorum aksine bu ihvan denen Cemaate karşı siyonistlerin ve munafık sisinin bir oyunu olduğunu yüzde yüz kanaat getiriyorum müslümanlara bu zulmü reva görenler mutlaka dünyada iken kendileri de bu cezayı çekmeden gitmeyeceklerini Hadis-i Şeriflerden açıkça görüyoruz ve tarihte de bunlara şahit oluyoruz Mesela Nemrut,Firavn,Karun,saddam, Ariya Şeron ve her ülkenin despot liderleri ölmeden önce ölüm döşeğinde bu acıyı çekerek altına ederek ve tarihte de ismini Zalimler zümresine yazdırarak kıyamete dek o şekilde anılmaya mahkum olup varislerine de bu kötü veraseti bırakarak defolup giderler.Özellikle Mısır başta olmak üzere bu zülmü milletlere reva gören kıralları,ülke Liderlerini kınıyor ve Onları Allaha havale ediyorum Allah onların cezasını mutlaka vrecektir Bu hak ve gerçektir...

Avatar
salih 2015-05-29 10:21:49

"Yönetici ve halklarıyla ümmet, sabitlerini korumak amacıyla, bu rejime direnmek, meşru tüm yolları kullanarak bu sistemin kırılması için çalışmalıdır. Ümmet ayrıca, bu suç rejiminin, darbeye karşı geldiği, milletin iradesine saygı duyulmasını ve özgürlük istediği için tutukladığı herkes özellikle de kadınların özgürlüğüne kavuşturulması amacıyla Allah'ın dinindeki meşru araçlarla elinden gelen tüm çabayı sarf etmelidir."bu bildirini altına bende imzamı atıyorum.

Avatar
adalet 2015-06-08 21:31:35

şiddetle kınıyorum mursiye verilen idam cezasını sisi çok azkaldı sabrımızın taşmasına sen hiç merak etme seni indirmesini çok iyi biliriz okoltuktan