Hamas ile El Fetih hareketi uzlaştı

Milli mutabakat çerçevesinde Hamas ile El Fetih hareketleri başta Gazze'de görevin uzlaşı hükümeti tarafından devralınması, Gazze'nin yeniden imarı ve İSrail ablukasının kaldırılması olmak üzere tüm konularda uzlaşıya vardı.

Hamas ile El Fetih hareketi uzlaştı

Milli mutabakat çerçevesinde Hamas ile El Fetih hareketleri başta Gazze'de görevin uzlaşı hükümeti tarafından devralınması, Gazze'nin yeniden imarı ve İSrail ablukasının kaldırılması olmak üzere tüm konularda uzlaşıya vardı.

27 Eylül 2014 Cumartesi 00:04
Hamas ile El Fetih hareketi uzlaştı
Hamas ve Fetih hareketlerinin milli mutabakat çerçevesinde tüm konularda uzlaşıya vardıkları bildirildi.

Hamas ve Fetih arasında yürütülen milli mutabakat süreci kapsamında tüm konularda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de yürütülen görüşmelerin neticelenmesinin ardından Fetih Hareketi Milli Uzlaşı Komisyonu Başkanı Azzam el-Ahmed ve Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk ortak basın toplantısı düzenledi.

Ahmed, tarafların Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümeti'nin önündeki tüm zorlukları giderecek bir program üzerinde anlaştıklarını belirtti.  Ahmed, "İsrail'in, 51 gün süren saldırılarında büyük yıkıma uğrayan Gazze'nin, yeniden imar edilmesi konusunda hızla yol kat edilmesi gerekiyor" dedi.

Görüşmelerde, Filistin'in uluslararası tüm kuruluşlara üye olması konusunun da ele alındığını aktaran Ahmed, Roma Sözleşmesi'nin imzalanması ve İsrail'in, Filistin halkına karşı işlediği suçlardan yargılanması için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne katılmanın masaya yatırıldığını ifade etti.

Ebu Merzuk da toplantıda, ortak siyasi meseleleri, Gazze'nin yeniden imarı, sınır kapıları, bölgeye inşaat malzemelerinin girişi ve memur maaşları gibi sorunları değerlendirdiklerini anlattı.

Uzlaşı hükümetinin, Gazze'nin imarı için malzeme girişinin önünde herhangi bir engel kalmaması için tüm sınır kapılarında görevini yerine getireceği üzerinde mutabakat sağlandığını söyleyen Ebu Merzuk, anlaşmanın tam anlamıyla hayata geçirilmesini hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Hamas ve Fetih arasında 23 Nisan'da milli mutabakata varılmıştı. Gazze'deki Filistin Hükumeti Başbakanı İsmail Heniye, Hamas ile Fetih arasında devlet başkanlığı seçimi, genel seçim ve Ulusal Meclis seçimlerinin eş zamanlı yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını ve uzlaşı hükumetinin kurulmasından 6 ay sonra seçimlere gidilmesine karar verildiğini duyurmuştu.

Uzlaşı anlaşmasının maddeleri belli oldu

Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan görüşmelerde, Filistin uzlaşı hükümetinin Gazze'de görevini devralması, İsrail ablukasının kaldırılması ve 51 gün süren saldırılarda yıkıma uğrayan bölgenin yeniden imarı gibi konular ana gündem maddelerini oluşturdu.

Tarafların ivedilikle uygulanması üzerinde mutabık kaldığı 9 maddelik anlaşma metni şu şekilde:

''4 Mayıs 2011'de yapılan anlaşma uyarınca hükümetin ve bütün bakanlıkların kendi alanlarında yetkileri dahilinde görevlerini yerine getirmeleri, maruz kalınan engellerin üstesinden gelerek, personelin, kurumların, heyetlerin, illerin entegre edilerek görevlerini yapmaları.  Hamas veFetih hareketlerinin, uzlaşı hükümetinin emniyeti sağlama görevini icra etmesi için derhal maddeleri uygulaması. Sınır kapılarında çalışan memurların görevlerine geri dönmesi, ticaret ve yeniden imar için gereken malzemelerin girişinin kolaylaştırılması.

Ablukanın kaldırılması ve Gazze'nin yeniden imar edilmesi, halkın ve siyasi otorinin birinci önceliğidir. Bu amaçla, Mısır'ın arabuluculuğunda yürütülen dolaylı müzakerelerle varılan anlaşma doğrultusunda ateşkese bağlı kalınacaktır.

Parlamento konusunda yapılan anlaşmaların uygulanması. Meclis Genel Kurulu'nun toplanması için parlamentodaki blokların görüşmeler yapması ve görüşmerin sonuçlarına göre Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, meclisin görevini yerine getirmesi için toplanması amacıyla kararname yayımlama çağrısı yapılması.

2011'deki uzlaşı anlaşması uyarınca hukuki ve idari karma bir komisyon kurulması, maruz kalınan engellerin üstesinden gelinmesi ve 14 Nisan 2007'den önce ve sonra çalışmaya başlayan bütün memurların haklarının verilmesi. Ulusal uzlaşı hükümetinin, maaş sorununun çözülmesi için gerekli mali ihtiyaçları karşılaması, hukuki ve idari komite çalışmalarını tamamlayana kadar Gazze Şeridi'ndeki çalışanların maaşlarının ödenmesi.

2006'daki uzlaşı anlaşmasına bağlı kalınarak, Filistin halkının, topraklarını kontrol altına alma, yerleşim yerlerinin kaldırılması, yerleşimcilerin tahliye edilmesi, ayrım duvarının kaldırılması, özgürlük ve geri dönüş hakkını alması, kendi geleceğine karar vermesi ve başkenti Kudüs olan 1967 sınırlarında bağımsız bir devlet kurma, bütün esirlerin ve tutukluların serbest bırakılması gibi ulusal hedefleri gerçekleştirmeyi amaçlayan siyasi girişimlerin desteklenmesi.

Genel Özgürlükler Komistesi'nin, Gazze ve Batı Şeria'da çalışmalarına yeniden başlaması. Komitenin çalışmalarını en kısa sürede yapması için hükümetin kolaylık sağlaması.

Toplumsal Uzlaşı Komitesi'nin çalışmalarına yeniden başlaması ve hükümetin, komite faliyetlerine destek olması, taleplerini karşılaması.

En son 23 Nisan'daki anlaşmada yer aldığı gibi seçimlerin yapılması için hızlı şekilde atmosfer oluşturulması.

Tarafların, eski anlaşmaların uygulanmasını takip etmek ve hükümetin karşısındaki engellerin aşılması için ortak komite kurması.''

Anlaşma metninde, arabulucuk rolünden ötürü Mısır'a teşekkür edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.