Hasan et-Turabi defnedildi
Geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede 84 yaşında hayatını kaybeden Sudan Halk Kongresi Partisi lideri Hasan et-Turabi için başkent Hartum'daki El Menşiye bölgesinde cenaze töreni düzenlendi. Turabi'ni cenazesi, binlerce kişinin katılımıyla başkentteki Al Birri mezarlığına götürüldü.

Sudan Halk Kongresi Partisi lideri Hasan et-Turabi, geçirdiği kalp krizi sonucu Sudan'ın başkenti Hartum'da kaldırıldığı hastanede 84 yaşında vefat etmişti.

Turabi'nin, dün ani bir rahatsızlık sonucu kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alındığı açıklanmıştı.


Turabi kimdir? 

Sudan'da İslami hareketin en önemli lideri olarak bilinen Hasan Abdullah et-Turabi, İslamiyeti gündeme sokmak için hükümet karşıtı kampanya başlattığı gerekçesiyle 1970 yılında tutuklandı. Bundan sonraki 7 yılın bir kısmını mahkum olarak geçirdi. 1989 yılında Sudan'da gerçekleşen "İslam devriminin" mimarı olarak anıldı. 1999 yılına kadar Sudan Millet Meclisi'nin başkanlığını yapan Turabi, daha sonra Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir yönetimiyle yollarını ayırarak, Sudan Halk Kongresi Partisi'ni kurdu.


Ömer el-Beşir'e olan muhalefeti sebebiyle sık sık ceza evine giren ve ev hapsinde tutulan Turabi, son olarak Ocak 2011'de ülkede huzursuzluk ortamı oluşturduğu ve şiddet olaylarını desteklediği suçlamasıyla tutuklanmıştı.

İHVAN'DAN TAZİYE MESAJI

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Sudan Halk Kongresi Partisi Lideri Hasan et-Turabi için taziye mesajı yayınladı.

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden İslami hareketin sembol isimlerinden İslam düşünürü Hasan et-Turabi'nin siyasi ve fıkhi içtihatlarla dolu bir hayatın ardından Rab'bine kavuştuğu ifade edilen mesajda, Sudan'a, ailesine, öğrencilerine ve sevenlerine başsağlığı dileklerinde bulunuldu.HAMAS'TAN TAZİYE MESAJI

Hamas, Sudan Halk Kongresi Partisi Lideri Hasan et-Turabi için taziye mesajı yayımladı.

Hamas tarafından yayımlanan mesajda, küresel İslami hareketin temel direklerinden biri olarak nitelendirilen Turabi'nin ömrünü vatanına, milletine hizmet ederek, Filistin ve halkına destek vererek geçirdiği belirtildi.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
osman 10 ay önce

Allah rahmet eylesin