Suudi Arabistan ve İran arasındaki anlaşmazlık hacı adaylarını vurdu!
İran İslami İrşad ve Kültür Bakanı Ali Cenneti İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada “Suudi Arabistan'ın çıkardığı engeller nedeniyle, karşılıklı iki görüşmenin sonuçsuz kalması üzerine İranlı hacılar maalesef bu sene Eylül ayında hacca gidemeyecekler” dedi.

İRAN HEYETİ SUUDİ ARABİSTAN’DAN AYRILDI

Öte yandan, İran heyetinin iki gün süren görüşmeler sırasında birçok talebine getirdikleri çözüm önerilerini görmezden geldiklerini belirten Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı açıklamasında; “hacı adaylarının ibadetlerini eda etmesi için İran Hac ve Ziyaret Kurumu heyetinin taleplerinin karşılandığını buna rağmen İranlı heyetin anlaşmayı imzalamayı reddederek, ülkelerine döndüğünü” hatırlatıldı.

Açıklamada ayrıca, İran halkının hac ibadetini yerine getirememesinden dolayı İran Hac ve Ziyaret Kurumunun Allah'a ve halka karşı sorumlu olduğu da vurgulandı.

İKİ ÜLKENİN ANLAŞAMAMASININ NEDENLERİ

Tahran tarafı, Suudileri İranlı hacı adaylarına üçüncü bir ülkeden vize şartı getirmesi ve İranlı uçak şirketleriyle ülkeye giriş yapmalarına izin verilmemesi ile itham ediyor.

Suudi Arabistan'lı yetkililer ise, Tahran’daki İsveç Büyükelçiliği aracılığıyla İranlı hacı adaylarına vize vereceklerini açıkladı. İki ülke arasıdnaki tartışmalı bir diğer konu ise; hacıların güvenliği.

Geçtiğimiz Eylül ayında yaşanan izdiham sonucu ezilerek hayatını kaybeden hacıların önemli bir bölümü İranlı hacılardan oluşuyordu.
Anahtar Kelimeler:
İranHacUmreSuudi Arabistan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol