İslam dini, ferdi ve ictimai alanda tüm müslümanları tevhide çağırmaktadır. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim birlikten, beraberlikten bahsederken bölünüp parçalanmanın tehlikelerine dikkat çeker. Hazreti Peygamberimiz de aynı şekilde İslam kardeşliğinin tesisini öğütler. Bütün bunlara rağmen müslümanlar arasında ve İslam ülkeleri bazında birliğin ve düzenin bozulduğunu müşahede etmekteyiz.

Müşahhas örneklerle İslam ülkeleri arasındaki ticari dengesizliği izah etmeye çalışalım.

Halkının ekseriyeti müslüman olan Türkiye, çiftlik hayvanlarını Fransa’ya ve İtalya’ya ihrac etmektedir. Bir diğer İslam ülkesi olan Endonezya, beyaz et ürünlerini Fransa’dan ithal etmektedir. Suudi Arabistan ise beyaz et ihtiyacını Avusturalya, Kanada, Almanya ve Hollanda’dan temin etmektedir. Türkiyemizde üretilen hayvansal ve bitkisel yağları Batı Avrupa ülkelerine ihrac etmekteyiz. Buna mukabil müslüman ülkelerden olan Pakistan, Suriye, İran ve Malezya tereyağı ve diğer yağ ürünlerini ne yazık ki Batı Avrupa ülkelerinden temin etmektedirler.

Mısır, dünyanın onuncu yünlü iplik ve pamuk ihracatçısıdır. Buna rağmen kardeş İslam ülkelerinden olan Cezayir, İran ve Endonezya’nın pamuk ürünlerini Mısır’dan değil de Avrupa ülkelerinden ithal ediyor olmaları ne kadar da düşündürücüdür. Bu misallerin çoğaltılması mümkündür. Daha açık bir örnekle şu konuyu masaya yatırmak doğru olacaktır. Hac ibadetini yerine getiren hacı adaylarımızın ülkelerine döndükleri zaman kendilerini ziyaret edenlere, Çin mamülü takke ve tesbih, süs eşyaları; Japon mamulü elektronik eşyalar hediye ettiklerini görüyoruz. Bu küçük misaller bile İslam ülkeleri arasındaki ticari kopukluğun göstergesidir.

Ticari İşbirliğini Engelleyen Sebepler Nelerdir?

a) -İslam ülkeleri yeteri kadar birbirlerini tanımamaktadırlar. Haberleşme ve nakliye bağlantıları yetersiz seviyededir. Kurumsal olarak mevcut bir alt yapının olmadığı ortadadır. Liman ve depolama gibi mekanlar ihtiyaca cevap verememektedir. Gayrimüslim ülkelerin sunduğu imkanlar nedeniyle onları tercih etme durumunda kalmaktadırlar.

b)-Ekonomisi gelişmiş olan ülkelerin, gelişmekte olan ülkelerin üretimini, tüketimini, yatırımını, finansmanını ve teknolojilerini denetlemeyi adeta vazife olarak görmeleri..

c)-İslam İşbirliği Konferansı’na dahil olan ülkelerin kendi başlarına bağımsız gelişme isteklerinin kısıtlamış olma durumu...

d)-İslam ülkeleri arasındaki siyasi, askeri, kültürel ve ticari uyuşmazlığın bulunması .

Tüm bu sıralanan sebeplerden dolayı, İslam aleminde olması arzulanan iktisadi işbirliği zedelenmekte ve engellenmektedir.

İslam Ülkelerindeki İktisadi Kalkınma İçin Neler Yapılmalı?

1- İslam Medeniyetinin çok iyi tanıtılması ve gelecek kuşaklara özendirilmesi.

2-Haberleşme ağının yaygınlaştırılması ve kuvvetlendirilmesi.

3-Nakliyat vasıtalarının kalitesinin çoğaltılması, karayolları, köprüler, demiryolları, limanlar ve hava alanları vs.

4-Karşılıklı insan gücü ve kalifiye eleman transferinin uygulanması gibi hususlar önem arz etmektedir.

Tarihi ve dini bağlarla kenetlenmiş olan İslam ülkeleri eğitim seferberliği başlatarak kardeş olmanın gereklerini yerine getirmeli; potansiyel güçlerini birlikte değerlendirmelidirler. Her konuda ortak akılla hareket edilmeli ve birlik sağlanmalıdır. Bu birliğin meydana getirdiği kuvvet öylesine ortaya çıkacaktır ki inançta, ibadette, sosyal hayatta ve kültürel alanda tezahürleri hep birlikte görülecektir. Ortak dilimiz olan Arapça’nın kullanılması ise kültürel olarak kopukluğumuzu gidereceği gibi ticari hayatımızda da etkin rol oynayacaktır.

Daha güzel yarınlara doğru birliğimizin, dirliğimizin ve güçlü varlığımızın bütün dünyada söz sahibi olması temennisiyle.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Berkay Oğuzoglu 2016-01-03 17:00:22

Çok önemli konulara değiniyorsunuz hocam.Yazınızda can alıcı tespitler yapmışsınız.Allah sa'yiniz meşkur,kaleminizi kuvvetli eylesin.

Avatar
Halit ÇELİK 2016-01-03 19:33:35

selamun aleykum sn arakli i̇lçe müftüm osman zeki̇ yağci yazilarinizdan hoca arkadaşlar olarak çok i̇sti̇fade edi̇yoruz i̇lk olarak di̇yanete yazilar yazip di̇yanet haberde yayinlanan müftüyle görev yaptiğimiz i̇çi̇n çok memnunuz.

Avatar
Ali N. 2016-01-03 19:48:54

Kaleminize sağlık hocam çok önemli konulara değinmişsiniz.İslam ülkelerinin bu durumu sürdüğü müddetçe mamur olmaları imkansızdır.

Avatar
Eyüp CİVELEK 2016-01-03 20:27:39

Kıymetli hocam islam aleminin kanayan yarasına hüsn-ü ifadeleriyle birlikte dikkatlerimizi çekmiştir. İslam aleminin birliğe dirlige ve beraberliğe şiddetle ihtiyacı var. Bu birlik ve dirligin sağlanması için hocamızın da değindiği konularda islam ülkeleri el ele vermeli ve ümmet ayağa kalkmalıdır. Aksi halde kan ve göz yaşının akmasına hep şahit olacağız. Rabbim ümmeti muhammede birlik ve beraberlik şuuru nasip eylesin

Avatar
hami dağdelen 2016-01-04 10:05:42

islam ülkeleri birbirlerini dışlamaktan başka ne iş yapıyorlar.

Avatar
Cemil Kurnaz 2016-01-04 21:14:08

Hocam şu diyanet sitesinde gerçekten hayati konulara değinen tek yazarsınız.Bundan dolayı tebrik ediyor,yeni yazılarınızı bekliyoruz.

Avatar
gökhan kalkan 2016-01-07 14:06:17

sayın hocamın kalemine sağlık islam dünyasında ki en büyük sorunlardan birini gündeme getirdiği için hocamıza teşekkür ediyoruz. i̇nşAllah islamın kendine has faize bulaşmadan güçlü bir ekonomiye sahip güzel günleri görebilmek dileğiyle

Avatar
burak kalınyol 2016-01-03 15:57:48

islem ülkeleri tek bir millettir.tek bir merkezden idare edilmelidirler ki o takdirde her konuda birlikte hareket edebilsınler..