İtikaf camileri seçilirken hangi kriterler göz önünde bulunduruluyor?
Adana’da haber küpürlerinden de anlaşılacağı üzere Furkan Vakfı müdavimleri itikaf etmek istedikleri cami konusunda anlaşmazlığa düşerler.

İmam, “Görevli olduğu caminin itikaf için ayrılan bir cami olmadığını” ileri sürüp izin vermezken Furkan Vakfı duayenleri ise ısrarla “kendi mahallelerinin camisinde itikaf etmek istediklerini” belirtirler.

FURKAN VAKFI'NIN KIŞKIRTICI VE İMAMI HEDEF GÖSTERİCİ HABERLERİ


(Adana'da Furkan Vakfı'na ait bir sitede tevhit mücadelesi yaptığını söyleyen bir cemaatin imamı hedef gösterir Müslümanları ayırır şekilde servis ettiği utanç verici haber...)

Adana Merkez İlçelerden Yüreğir’de 14, Seyhan’da 21, Çukurova’da 6,  Sarıçam ilçesinde 17 cami olmak üzere toplamda 58 camiye itikaf için izin verildi.

Adana Merkezde yüzlerce camii varken neden 58 camiye itikaf için izin verildi?

Dinihaberler.com olarak bu konuyu işin erbabı değerli Tefsirci Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar’a sorduk.

Dinihaberler.com – Konya İl Müftülüğü ve genel anlamda Diyanet İşleri Başkanlığı olarak itikaf yapılan camileri neye göre belirliyorsunuz?

Ali Akpınar – Öncelikle sağlık ve güvenlik yönüyle cami seçimi yapıyoruz.

On gün boyunca camide kalacak kimselerin sağlık sorunu yaşayabileceğini göz önüne alarak hastaneye ulaşım ve ambulans hizmetinin en hızlı bir şekilde verileceği camileri seçiyoruz.

Astım, uyurgezerlik, alerji, kalp rahatsızlığı, yalnız kalma korkusu yaşama gibi pek çok sağlık sorunlarının olması ihtimalini göz önüne alıyoruz. Caminin rutubetsiz olmasına, lüzumu halinde kullanılacak klima ve havalandırma sisteminin bulunmasına, hijyen koşullarına uygunluğuna bakıyoruz. Tuvaletlerin temiz ve bakımlı olmasına özen gösteriyoruz. Banyo yapabilecekleri bölümü olan camiler öncelikli tercihimiz.

İtikafa giren kimsenin husumetlisi olabilir. Yaralanma veya ölümlü bir istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu durumda güvenlik birimlerinin hızla müdahale edebileceği camiler tercih nedenlerimiz arasında.

Güvenlik birimlerinin ulaşımının yanı sıra onlara olay incelemesi imkanı sunacak şekilde çalışır şekilde kameralı camilere öncelik veriyoruz.

Elimizden geldiğince Diyanet İşleri Başkanlığı’nca itikaf camilerini çoğaltmak amacındayız. Azaltmak değil arttırmak için uğraş veriyoruz. İncelenecek olursa her yıl itikaf camilerinin hızla arttığı görülecektir.

Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar
Dinihaberler.com – Bu şartlar il merkezlerinde yeni yapılan birçok camide mevcut olabiliyor. Bu şartlara sahip her cami itikaf cami olabilir anlamına mı geliyor?

Ali Akpınar – Caminin uygunluğunun yanında itikafa girecek kişi sayısına bakıyoruz. Hırsızlık olaylarına karşı malum camilerimizi yatsı namazı sonrasında sabaha kadar kilitli tutmak durumunda kalıyoruz. Yoksa bu kilitleme Allah’ın mabedinin milletin ibadetlerine kapanması anlamına gelmiyor.

İtikaf camileri bir günden başlayıp on güne kadar gece kalmayı düşünen vatandaşlara göre ayarlanıyor.

Din görevlileri itikafa girecekler hususunda bize önceden bilgi veriyor. Biz de vatandaşın evine en yakın cami olmasına dikkat ederek sağlık ve güvenlik konusunda uygun olan camiyi belirliyoruz. Mümkün olduğu kadar tek kişinin itikafa girmesine sağlık ve güvenlik gerekçesiyle müsaade etmiyoruz. Malum Allah Resulü’nün “tek başınıza gecelemeyin” hadisince toplu itikafların yapılması için Müslüman cemaati belli camilere yönlendiriyoruz.

Dinihaberler.com – Toplu olması derken bu sadece sağlık ve can güvenliği mi yoksa başka bilmediğimiz hikmetleri mi var?

İtikaf sadece camiye çekilip uzlette bulunmak ya da tesbih çekmekten ibaret değil. Bunlar sadece itikafın bir kısmı. İtikaf tefekkür ve ilmi sohbet ve toplantıların yapılacağı bir yer. Kişi tek başına yada grup halinde meal, hadis, tefsir çalışmaları yapabilir.

Hem grup halinde bulunulduğunda karşılıklı yardımlaşma oluyor. Dostluklar gelişiyor. Paylaşma  duyguları pekişiyor. Birbirlerini daha diri ve dinç tutuyor, motive ediyorlar.

Dinihaberler.com – On gün boyunca kalan haliyle uyku ihtiyacını giderecek. Yatma ihtiyacını nasıl gideriyor?

Ali Akpınar – Evlerinden getirdikleri küçük bir minder ve bir üşümeyeceği şekilde bir örtü ile bu ihtiyacını gideriyor. Öyle yataklar yorganlarla itikafa  girmek yer olarak camide sorun oluşturacağı gibi itikafın ruhuyla da pek bağdaşmaz.

Dinihaberler.com – Adana’da Furkan Vakfı’nın duayenleri gibi birileri gelip biz kendi mahallemizde itikafa girmek istiyoruz, deseler bu durumda izin veriliyor mu?

Ali Akpınar – Cami görevlisine bunlar bildirilir. Din görevlilerimiz bize talebi iletir. Sağlık ve güvenlik şartlarına uygunsa elbette izin verilir. Uygun değilse en yakın itikaf camine yönlendirilirler.

Dinihaberler.com – Bu durumda itirazlar geldiği oluyor mu? Yani illa bizim camide olacak bu itikaf diye diretenler çıkıyor mu?

Ali Akpınar - İtikafın amacı zaten manevi arınma, olgunlaşma, kendine ve topluma saygı olarak empati duygusunun yükselmesi, sabır duygusunun güçlenmesi. Kendilerine uygulamalarımız anlatılıp sürenin de on gün olduğu göz önüne alındığında itiraz etme durumu söz konusu olmuyor.

İtikaf şovmenlik değildir. Kahramanlık taslamak, gövde gösterisi yapılacak yer değildir. Bu tür durumlara da göz yummamak hatta ileri gelenlerin bu duruma engel olması gerek. Konya Kapı Camisini itikaf için keşke bu insanlar gelip görseler. Her bir direğin dibinde bir grup itikafta. Kimi arkadaş grubu, kimi cemaat, kimi iş çalışma arkadaşından oluşan gruplar. Seyredilmeye ve görülmeye değer bir manzara doğrusu.
 

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murtaza 9 ay önce

Adana müftüsüne sorsaydinizya ta gonyaya gideceğinize

banner205